do:
Eur / hod.

7 vecí, na ktoré si dať pozor pri písaní životopisu

7 vecí, na ktoré si dať pozor pri písaní životopisu

Personalista obyčajne nemá veľa času na študovanie vášho životopisu. Najmä ak ide o pozíciu, ktorá nie je pre spoločnosť úplne kľúčová. Preto je dôležité ho zaujať ihneď a vyhnúť sa chýbam, ktoré si obyčajne všíma. Ak totiž nejakú  nájde a záujemcov je veľa, je preňho veľmi ľahké a nevyhnutné takéhoto uchádzača vyradiť z procesu náboru.

Na pracovný pohovor je totiž pozývaná len malá časť kandidátov a o tom, či vás na pracovný pohovor pozvú alebo nie rozhoduje hlavne životopis. Hranica medzi posunutím uchádzača ďalej a vyradením je veľmi tenká a vždy rozhodujú tie najmenšie detaily.

 

Snažte sa teda o to, aby bol váš životopis kvalitne formálne spracovaný a obsahovo pútavý. V tomto článku opíšeme niekoľko základných vecí, na ktoré by ste si určite mali dať pozor. Sú to:

 

1. Gramatické nedostatky – Prvým problémom, ktorý si obyčajne personalista všimne hneď sú gramatické chyby v životopise. Životopis by nemal byť kvalitný len po obsahovej ale aj formálnej stránke. Gramatika v životopise, za ktorú by ste podľa stupnice v škole dostali 4 či 5, bude rovnako zle ohodnotená aj od personalistu. To znamená, že uchádzač bude vyradený v prvom kole náboru a nebude pozvaný na pracovný pohovor. O priam komických nedostatkoch v gramatike a komunikácií sa venujeme v článku GramatYka, brYgadi a komunYkácJa so zamestnávateľom, ktorý tiež odporúčame do pozornosti.

 

 

2. Klamlivé údaje – Do životopisu by ste mali uvádzať len údaje, ktoré sú pravdivé. V prípade, že sa rozhodnete do životopisu klamať, obyčajne sa skôr či neskôr takéto klamlivé informácie odhalia. Študentské brigády zvyčajne nemajú také veľké vzdelanostné nároky ani nároky na predchádzajúce zamestnanie, a preto si nemusíte vymýšľať informácie, ktoré aj tak nemáte ako dokázať.

 

3. Chýbajúce údaje – sú problémom veľkej časti životopisov. Veľa životopisov, ktoré do spoločností prichádzajú neobsahujú všetky údaje, resp. obsahujú menej podstatné dáta pre personalistu a naopak podstatné údaje v životopise chýbajú. Životopis by mal mať rozsah síce len jednu, prípadne dve strany, no vtesnať do nich všetky dôležité údaje by nemal byť problém. V stručnosti pripomíname čo by mal životopis obsahovať:

 

  • kontaktné údaje (meno, priezvisko, titul, adresa, telefón, email)
  • vzdelanie
  • pracovné skúsenosti
  • ďalšie vzdelanie (rekvalifikácie, kurzy, tréningy a pod.)
  • jazykové znalosti (nezabudnite uviesť úroveň na akej jazyk ovládate)
  • osobitné schopnosti (vodičský preukaz, znalosť strojopisu, práca s PC softvérom, ekonomické znalosti)
  • záujmy (táto sekcia v životopise nie je nevyhnutná)
  • referencie (kontakt na osoby, ktoré môžu o vás podať referencie, sekcia nie je nevyhnutná, ak ale máte referencie sú pre vás výhodou)
  • miesto, dátum, podpis

 

4. Fotografia – Ak sa rozhodnete priložiť k životopisu aj svoju fotografiu, táto fotografia by mala byť dostatočne reprezentatívna. Nevhodné sú akékoľvek momentky, fotky z dovolenky, fotomontáže, prípadne inak graficky nevhodne upravené fotografie.

 

5. Prehnaná chvála a kritika – Svoje vedomosti a zručnosti by ste nemali preháňať, ale naopak by ste nemali byť ani príliš skromný. Neuvádzajte v životopise úroveň „expert“ ak ste danú zručnosť nevyužívali v praxi dlhšie obdobie (aj niekoľko rokov). Ak však máte hoci len základné znalosti istých softvérov, alebo základy iných zručností, určite ich do životopisu uveďte.

 

6. Chronológia vzdelania a zamestnania – Vaše vzdelanie má byť v životopise uvádzané chronologicky. To znamená podľa časovej postupnosti, nie v akomkoľvek poradí. Začínajte vždy od konca, teda od najnovšej udalosti po tú najstaršiu. Pri vzdelaní neuvádzate základnú školu (pre uchádzanie sa o zamestnanie sa absolvovanie základnej školy berie ako povinnosť).

 

7. Chaotickosť, neprehľadnosť – Životopis ako celok by mal byť v prvom rade prehľadný, aby personalista nemusel usilovne hľadať niektoré údaje, ktoré sú pre pracovnú pozíciu podstatné. Môže sa tak stať, že údaj nenájde, hoci v životopise uvedený je, ale na nesprávnom mieste. Životopis má svoju predpísanú štruktúru, ktorú by ste mali dodržiavať. Isté zmeny sú samozrejme dovolené, avšak iba v takom množstve, aby neovplyvnili prehľadnosť životopisu. Neprehľadnosť životopisu spôsobuje napríklad aj nevhodne zvolený typ písma. Odporúča sa používať najmä typ písma: Arial, Verdana, Times New Roman. Prehnane umelecké, či inak špecifické typy písma sú často ťažko čitateľné a pôsobia chaoticky.

Všetky tieto zásady sú aplikované aj v ukážke životopisu, ktorý si môžete stiahnuť a ďalej upravovať.

Ak sa vyhnete chybám v životopisoch spomínaných vyššie, máte oveľa väčšiu šancu zaujať personalistu a byť tak pozvaný na pracovný pohovor. Nezabúdajte si svoj životopis pravidelne aktualizovať, aby obsahoval všetky podstatné údaje, ktoré sú pre danú pracovnú pozíciu dôležité. Ak ste zistili počas čítania tohto článku, že váš životopis má isté nedostatky, poďte ho hneď prepísať. Môže vám v tom  pomôcť nielen tento článok, ale napríklad aj článok v poradni Brigada.sk „Ako správne napísať životopis“.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

Aktualizácia našich online vzdelávacích kurzov

S radosťou oznamujeme, že sme na našom portály pre vás aktualizovali ponuku online vzdelávacích kurzov! Naša snaha o poskytovanie kvalitného vzdelania zadarmo nás motivuje neustále vylepšovať naše kurzy a prispôsobovať ich potrebám našich užívateľov.

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis