K novému roku patria nové začiatky. Jedným z nich môže byť i zmena práce. V tomto prípade je nevyhnutné ukončiť pracovný pomer - aké sú možnosti? |
Nový rok prináša nové začiatky a nejeden zamestnanec premýšľa nad zmenou zamestnania. Možno vás práca už omrzela, nevyhovuje vám šéf, kolektív, alebo vám bola ponúknutá nová a hlavne lepšia pracovná pozícia. Dôvod je na tebe a dobre vieš, že strojcom svojho šťastia si ty. Zamestnanie je dôležitá vec v živote každého človeka, tak prečo nerobiť, čo ťa robí šťastným a spokojným.
Skončenie pracovného pomeru môže zamestnanec realizovať v rôznych formách:
-
výpoveďou
-
okamžitým skončením
-
dohodou
-
skončením v skúšobnej dobe
Skončenie pracovného pomeru výpoveďou
Ako bolo zmienené vyššie, zamestnanec môže výpoveď podať z akéhokoľvek dôvodu, prípadne aj bez udania dôvodov. Táto listina musí hlavne obsahovať jednu vetu, v ktorej zamestnanec oznámi zamestnávateľovi, že s ním ukončuje pracovný pomer. Nezabúdajte na to, že výpoveď musí byť odovzdaná do rúk zamestnávateľa.
Po odovzdaní listiny zamestnávateľovi začne zamestnancovi plynúť výpovedná doba. Tá začína plynúť vždy od začiatku ďalšieho mesiaca, v akom bola výpoveď podaná.
(Príklad 1.): Keď výpoveď podáte v septembri a ešte v ten mesiac sa dostane do rúk zamestnávateľa, vaša výpovedná doba začne plynúť už od 1. októbra ; Príklad 2.) Keď výpoveď podáte na konci septembra a zamestnávateľovi sa do rúk dostane na začiatku októbra, vaša výpovedná lehota začína plynúť až od novembra)
Skončenie pracovného pomeru okamžite
Ak chcete pracovný pomer prerušiť okamžite, nie je to len tak. Máte na to 1 mesiac, odkedy sa dozviete, že zamestnanie nemôžete vykonávať. ´Musíte ho oznámiť ihneď a písomne, vymedziť jeho dôvod a odovzdať zamestnávateľovi.
Dôvody môžu byť:
-
Ohrozenie zdravia
-
Zamestnávateľ vám nevyplatil mzdu
-
Ste v ohrození života alebo zdravia pri vykonávaní práce
-
Ste mladý zamestnanec (pod 18 rokov) a je ohrozená vaša morálka
Skončenie pracovného pomeru dohodou so zamestnávateľom
Dohoda je asi najjednoduchší spôsob skončenia pracovného pomeru. Stačí sa so zamestnávateľom iba dohodnúť, kedy svoj prácu u neho skončíte. Dohodnúť sa môžete hneď na ďalšom dni, takže nie je nutné dodržiavať výpovednú lehotu, ako pri ukončení práce výpoveďou.
Skončenie v skúšobnej dobe
Rovnako ako skončenie dohodou, i skončenie počas skúšobnej dobe je veľmi rýchle. Nie je potrebné, aby zamestnávateľ alebo vy ste udávali dôvod.
Zamestnávateľovi môžete priniesť osobne listinu, v ktorej oznámite vaše skončenie.
Zdroje:
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/vypoved/chcem-dat-vypoved/#Skon%C4%8Denie%20pracovn%C3%A9ho%20pomeru%20v%20sk%C3%BA%C5%A1obnej%20dobe%20zamestnancom
https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/vypoved-z-pracovneho-pomeru-postup