Z viktoriánskych záhrad až do módnych butikov
Tenis vonkoncom nie je mladý šport. Jeho počiatky totiž siahajú až niekde do 12. storočia. Vtedajšie obdoby tenisu mali rôzne spôsoby. Hralo sa napríklad na kláštorných dvoroch, po francúzsky cour, odkiaľ sa odvodil súčasný názov tenisového ihriska ako kurt alebo dvorec. Vtedajší tenis sa nazýval aj jeu de paume alebo v preklade hra ruky, hra rukami. A to z jednoduchého dôvodu. Loptička sa vtedy odbíjala holými rukami. Až neskôr sa začali používať pomôcky ako rukavice a palice. Anglicko je tiež miestom, kde pravdepodobne vznikli prvé tenisové rakety. Henry VIII. bol zjavne náruživým podporovateľom tohto športu, keďže jeho vláda dala vznik prvému tenisovému dvorcu. Tenis sa neskôr stal populárnym najmä vo viktoriánskej Británii, kde ho hrávali džentlmeni a dámy na trávniku v miestnych záhradách počas spoločenských večierkov alebo v rámci tenisových klubov.
Kedy boli položené základy moderného tenisu je diskutabilné. Predpokladá sa, že pôvodcom je pravdepodobne britský major Walter Wingfield, ktorý si hru nazvanú „trávnikový tenis“ nechal aj patentovať. Postupom času sa hra rozšírila aj do iných krajín, napríklad do USA. Tenis prešiel úpravami vďaka americkému Marylebonskému kriketovému klubu, hlavne čo sa týka bodovania a tiež zavedenia dvoch podaní namiesto jedného. Významným míľnikom vo svete tenisu sa stal aj rok 1877, ktorý je rokom založenia jedného z najslávnejších tenisových turnajov na svete Wimbledonu. Postupne vznikli aj ďalšie turnaje v USA a Australázii, čo položilo základ súčasnej podobe sérii tenisových turnajov Grand Slamu. Rok 1913 zase priniesol založenie Medzinárodnej federácie trávnikového tenisu, tá neskôr zmenila názov na ITF Medzinárodnú tenisovú federáciu.
Dnes sa tenisové turnaje hrajú po celom svete. Od svetových až po regionálne súťaže. Tenis je pre divákov sexi. Tak, ako jeho profesionálni hráči. Od Andre Agassiho, cez Serenu Williams, Steffi Graf, Rogera Federera, či Novaka Djokovica. Stali sa ikonami, nielen športovými, ale mnohokrát aj tými, ktoré udávajú trendy. Tenis sa medzi širokou verejnosťou spopularizoval ako dynamický šport, ktorý vie diváka vtiahnuť do hry a udržať ho v napätí až do konca. O to sa špičkové tenisové esá vedia postarať. Dokážu priniesť strhujúci športový výkon a zároveň aj dobre vyzerať. Tenis sa vďaka svojej popularite presunul z dvorcov aj do módneho priemyslu. Tenisové sukne alebo košele tak neuvidíte výhradne len na profesionálnych hráčoch.
Tenis - hra fair play
Asi sa nájde veľmi málo ľudí, ktorí si aspoň raz nevyskúšali tenis zahrať. Bez bodovania, len tak pre zábavu. Profesionálny tenis má samozrejme svoje pevné pravidlá. Hrá sa na dvorci, ktorý je rozdelený na niekoľko sekcií. Ich počet závisí od toho, či sa hrá dvojhra alebo štvorhra. Čiary po kraji vymedzujú out a čiary rozdeľujúce kurt pozdĺžne, sú čiarami podania. Dvorec môže byť tvorený rôznymi povrchmi, od antuky, cez trávu, až po asfalt, betón a iné tvrdé povrchy. Hra sa začína podaním a hráči sa pri podaní striedajú. Zápasy sú rozdelené na sety. Na víťazstvo hráč potrebuje dva až tri víťazné sety. Tie sa získavajú výhrou minimálne 6 hier a súper zároveň musí mať o dve víťazné hry menej. Hra sa vo väčšine prípadov víťazí hlavne tým, že súper zahrá loptičku do outu, do siete alebo nie je schopný ju včas odraziť naspäť súperovi po dopade na zem. Bodovanie má taktiež svoj systém a vychádza zo zásad fair play. Nad hrou dohliadajú rozhodcovia. Hlavný rozhodca, sediaci na vyvýšenom mieste vedľa kurtu a jeho asistujúci rozhodcovia, tzv. čiaroví rozhodcovia. Medzinárodná tenisová federácia ako riadiaci orgán takmer celého profesionálneho tenisového sveta, má pod palcom od národných reprezentácií, cez Davisov pohár, Pohár federácie a Hopmanov pohár, až po grandslamové turnaje.
Biely šport na zeleno-modrých dvorcoch
Nie je dňa, kedy by v televízii nebežal tenisový zápas. Súťaží je naozaj požehnane, preto je oko vášnivého sledovateľa tenisu možné stále uspokojiť. V období august, september si divák môže pochutnať napríklad aj na takej lahôdke, akou je US Open. Jeden zo štvorice grandslamových turnajov je akousi pomyselnou čerešničkou na torte tejto slávnej tenisovej série. Každoročne sa a koncom leta stretnú v New Yorku esá svetového tenisu, spoločne so stovkami nadšených fanúšikov. Dejiskom US Open je od roku 1978 Národné tenisové centrum Billie Jean King v newyorskej štvrti Queens. Ikonické zeleno modré tenisové kurty už boli svedkom nejednej strhujúcej výmeny a hostili nejedného špičkového tenistu, či tenistku. US Open bol vo svojich počiatkoch určený výlučne mužom. Až o 6 rokov neskôr sa pridali aj turnaje žien a následne aj zmiešané štvorhry. Svoj pravdepodobne najväčší rozkvet US Open zaznamenal v obodbí tzv. open éry. Je to v podstate obdobie moderného profesionálneho tenisu. Open éra začala v roku 1968, kedy sa Grand Slam turnaje otvorili ako pre profesionálov, tak pre amatérskych hráčov. Po French Open a Wimbledone sa US Open stal tretím otvoreným turnajom. Okrem zvýšenia profesionality zápasov, došlo aj k technickým zmenám. Trávnatý povrch dvorcov vymenila antuka a tú následne tvrdý povrch. Modernej tenisovej ére dominovali takí hráči, ako napríklad Jimmy Connors, John McEnroe, neskôr aj Boris Becker a zo žien Steffi Grafová, Gabriela Sabatini, či Martina Navrátilová. Od 90tych rokov kraľovali zase Pete Sampras, Andre Agassi, Lindsay Davenportová, sestry Williamsové, Roger Federer, Novak Djokovič, Andy Murray a mnohí ďalší. Výhra v US Open predstavuje okrem tenisovej prestíže, zisk pohára US Open Trophy aj lákavú finančnú odmenu vo výške až 2,5 milióna dolárov.
Tenis nie je finančným lákadlom len pre profesionálnych hráčov. Aj vo svete tipovania patrí tenis na popredné priečky obľúbenosti. Stávkujúcich láka možnosť veľkého výberu tenisových zápasov, veľké množstvo kvalitných hráčov, ktorí znamenajú stávku na istotu a je tu tiež lákadlo zaujímavých finančných odmien. Ak vás zaujímajú aktuálne možnosti stávkovania na Slovensku, hľadáte recenzie jednotlivých stávkových kancelárií a iné zaujímavé tipy, napríklad aj z oblasti tenisu, to všetko sa dozviete na stránke www.stavkova-kancelaria.com.
PR článok, Obrázkový zdroj: Pixabay.com