Vyskúšali ste vo vašich študentských časoch nejaké brigády? Aké najzaujímavejšie práce ste vykonávali? Čo ste si kúpili z prvej výplaty?
Áno, množstvo. Zarábal som si takmer každé prázdniny od 15-tich rokov. Vyskúšal som si rôzne práce, od ošetrovania parkov v Bratislave, cez čistenia obrovských plynových kotlov od vodného kameňa až po rozvážanie chleba z pekárne do predajní. Najzaujímavejšou však bola funkcia asistenta výroby pri nakrúcaní historického dokumentárneho filmu o gotických stavbách na Spiši a o nových mestách, napr. Nová Dubnica či Svit. Z prvého brigádnickeho zárobku som si kúpil niečo na oblečenie. :)
Čo hovoríte na veľkú nezamestnanosť mladých ľudí na Slovensku? Akú veľkú prioritu by mala mať v spoločnosti otázka riešenia nezamestnanosti mladých?
Táto otázka by mala stáť na jednom z prvých miest. Podľa môjho názoru súčasná vláda otázku nezamestnanosti mladých zanedbáva.
Aké impulzy potrebuje trh práce, aby sa naštartovala zamestnanosť?
Zasadzoval by som sa o níženie administratívnych prekážok pre podnikanie a o zníženie daní a odvodov.
Akú legislatívu by ste ako prezident podporili pre zníženie nezamestnanosti mladých?
Za mojej vlády v rokoch 1991 – 92 nezamestnanosť na Slovensku klesala a moje skúsenosti z vlád by boli zárukou, že by som bol schopný prispieť k riešeniu problému nezamestnanosti.
Aký máte názor na súčasný legislatívny vzťah zamestnanec – brigádnik?
Brigádnik má málo právnej istoty.
Ako by ste 3 vetami ako prezident presvedčili mladého študenta/brigádnika, že platiť dane a odvody sa oplatí a že tieto prostriedky sú efektívne použité na služby pre občana?
Dane, ktoré zaplatíte z jedného vrecka, sa Vám oblúkom vrátia do druhého vrecka. Štát z nich financuje verejné školy, na ktorých zadarmo študujete.
S odstupom času, myslíte si, že zavedenie odvodov z dohôd bolo správnym riešením?
Nie.
Vetovali by ste taký zákon, ktorý v minulosti zaviedol vyššie odvody z dohôd?
Áno.
Boli ste niekedy v situácii keď ste museli pracovať bez zmluvy načierno?
Našťastie nie, ale za komunizmu ma kvôli politickým názorom vyhodili z práce a bol som tri roky nezamestnaný.
Stalo sa vám, že ste nedostali svoju výplatu, alebo vám nebola vyplatená načas?
Opäť musím povedať, že našťastie nie.
Čím by ste ako prezident motivovali mladých, ktorí dlhodobo brigáduju v zahraničí, aby sa vrátili domov?
Už Komenský hovoril, že každý mladý človek by mal ísť naberať skúsenosti do zahraničia, ale potom by sa mal vrátiť a zužitkovať nadobudnuté skúsenosti doma.
Zamestnávatelia sa stále viac sťažujú na systém školstva, ktorý produkuje mladých ľudí neuplatniteľných na trhu práce. Aké by malo byť riešenie tejto situácie?
Som zakladateľom súkromnej Paneurópskej vysokej školy a podľa nezávislých štatistík je nezamestnanosť právnickej fakulty za rok po skončení na úrovni 0,7%. Riešením problému uplatnenia na trhu práce by mala byť užšia spolupráca podnikov a škôl, ako počas praxe, tak aj pri voľbe predmetov, ktoré sa na školách vyučujú.
Akú motivačnú radu by ste dali mladým ako prezidentský kandidát, aby uspeli na trhu práce?
Nikdy sa nevzdávajte, využite každú príležitosť na rozšírenie vašej skúsenosti a snažte sa robiť to, čo vás baví.