Vyskúšali ste vo vašich študentských časoch nejaké brigády? Aké najzaujímavejšie práce ste vykonávali? Čo ste si kúpili z prvej výplaty?
Kopal som ryhy v rozvodnom závode Križovany a za výplatu som si kúpil bicykel.
Čo hovoríte na veľkú nezamestnanosť mladých ľudí na Slovensku? Akú veľkú prioritu by mala mať v spoločnosti otázka riešenia nezamestnanosti mladých?
Som smutný z toho, že Slovensko patrí ku krajinám s najvyššou nezamestnanosťou mladých v Európe. Nie je to len o číslach, ale najmä o osudoch konkrétnych mladých ľudí. Podľa mňa by riešenie tohto problému malo byť prioritou každej vlády.
Aké impulzy potrebuje trh práce, aby sa naštartovala zamestnanosť?
Potrebujeme oživiť zamestnanosť na dedinách a v malých mestách, cez zjednodušenie byrokracie živnostníkov a cez zrýchlenie vymožiteľnosti nezaplatených faktúr. Pomohla by aj nižšia sadzba dane z príjmu právnických osôb, aby sme na Slovensko prilákali veľkých zahraničných investorov. Úrady tiež musia pochopiť, že keď budú dusiť zamestnávateľov, tak udusia aj zamestnancov. Žiaľ súčasná vláda pohla všetky tieto veci opačným smerom, ako sa malo postupovať.
Akú legislatívu by ste ako prezident podporili pre zníženie nezamestnanosti mladých?
Vysoká nezamestnanosť mladých pramení hlavne z dvoch zdrojov. Zo školstva, ktoré namiesto prípravy na zamestnanie učí deti memorovať poučky. A z priduseného trhu práce cez nešťastné zmeny v zákonníku práce, zvýšené dane, odvody a byrokraciu. Podporoval by som teda legislatívu, ktorá zavádza prax do škôl a zlepšuje podmienky pre zamestnávateľov.
Aký máte názor na súčasný legislatívny vzťah zamestnanec – brigádnik?
Nepríjemne ma prekvapilo najmä to, že vláda Smeru začala oberať študentov - brigádnikov o peniaze z ich výplat. Bol pritom veľký priestor na šetrenie na vládnych výdavkoch alebo na zamedzenie daňovým únikom zo strany organizovaných zločineckých skupín. Nebolo treba hojiť štátny rozpočet cez zárobky brigádnikov. Mladí ľudia by si mali mať možnosť privyrobiť si na brigádach a po skončení štúdia by mali mať šancu nájsť si dobré zamestnanie.
Ako by ste 3 vetami ako prezident presvedčili mladého študenta/brigádnika, že platiť dane a odvody sa oplatí a že tieto prostriedky sú efektívne použité na služby pre občana?
Pri plytvaní štátnymi peniazmi na nezmyselné projekty, ktoré predvádza súčasná vláda, by som to asi nedokázal.
S odstupom času, myslíte si, že zavedenie odvodov z dohôd bolo správnym riešením?
Bolo to prijaté veľmi nesociálne, bez dostatočnej diskusie, dokonca počas letných prázdnin. Takto sa zásadné zmeny nerobia. Trvám na tom, že boli aj iné, menej bolestivé možnosti riešenia problémov v štátnom rozpočte.
Vetovali by ste taký zákon, ktorý v minulosti zaviedol vyššie odvody z dohôd?
Áno.
Boli ste niekedy v situácii keď ste museli pracovať bez zmluvy načierno?
Nie, nikdy som nepracoval na čierno.
Stalo sa vám, že ste nedostali svoju výplatu, alebo vám nebola vyplatená načas?
Našťastie nie, ale sme svedkami aj v súčasnosti, že firmy neplatia zamestnancom. Považujem to za neprijateľné a ako politik som proti tomu vždy bojoval a budem tak robiť aj naďalej.
Čím by ste ako prezident motivovali mladých, ktorí dlhodobo brigáduju v zahraničí, aby sa vrátili domov?
Vlasť by mala mladých, ktorí išli na skusy do sveta vítať s otvoreným náručím. Mali by tu nájsť priestor pre sebarealizáciu, ponuku zaujímavého zamestnania alebo možnosť jednoducho začať podnikať. Viem, že sa to ľahko hovorí, ale je k tomu potrebných množstvo ťažkých legislatívnych zmien. Každopádne takúto víziu by sme mali mať pred sebou, aby sa mladí vracali naspäť domov s radosťou.
Zamestnávatelia sa stále viac sťažujú na systém školstva, ktorý produkuje mladých ľudí neuplatniteľných na trhu práce. Aké by malo byť riešenie tejto situácie?
Nielen zamestnávatelia, ale aj študenti sa sťažujú, že ich škola nebaví, že sa učia príliš veľa teórie a nemajú takmer žiadnu prax. KDH presadzuje riešenie v podobe zavedenia polročnej praxe počas štúdia vo fungujúcich podnikoch či organizáciách. Na stredných aj na vysokých školách. Ja osobne sa stotožňujem s tým, že škola by mala mladých baviť, mala by byť praktická, mali by chodiť na zaujímavé stáže a to by celé vyústilo aj do jednoduchšieho nájdenia si zamestnania.
Akú motivačnú radu by ste dali mladým ako prezidentský kandidát, aby uspeli na trhu práce?
Mali by si nájsť niečo, čo ich baví a v čom sa stanú odborníkmi. Nemali by sa spoliehať na maturitu či titul, ale popri škole skúšať niečo zaujímavé robiť. To ich pozitívne odlíši na pohovoroch do zamestnania od iných uchádzačov a skôr ich príjmu. Zaujímavé je tiež začať už popri škole podnikať, človek tak získa množstvo skúseností a z niektorých sa stanú dokonca aj úspešní zamestnávatelia.