Vyskúšali ste vo vašich študentských časoch nejaké brigády?
Jasné, že hej. Tri či štyrikrát som absolvoval povinné brigády na strednej škole, jedna bola na stavbe detskej nemocnice na Kramároch, potom jablká a karafiáty. Po vlastnej osi som bol v Nemecku zbierať jahody a chvíľu som brigádoval aj na stavbe v Amerike, ale o tom sa príliš rozpisovať nejdem, ktovie či to už je premlčané.:)
Aké najzaujímavejšie práce ste vykonávali? Čo ste si kúpili z prvej výplaty?
Prvú výplatu som nemal z manuálnej brigády, ale z prekladania článkov do časopisu Film a divadlo a z písania krátkych glos do Smeny. To som mal ledva šestnásť rokov, takže som si asi kúpil kofolu a nejaké tričko alebo gate.
Čo hovoríte na veľkú nezamestnanosť mladých ľudí na Slovensku?
Dnes sme na tom v nezamestnanosti mladých ľudí tak, že sme v rebríčkoch bok po boku s Talianmi a Portugalcami. Znamená to, že po celom Slovensku sú desiatky tisíc mladých ľudí, ktorí každý deň jednoducho nemajú čo robiť, akokoľvek by chceli. Je to do budúcnosti veľké riziko aj pre celkový ekonomický vývoj, aj pre sociálny zmier.
Akú veľkú prioritu by mala mať v spoločnosti otázka riešenia nezamestnanosti mladých?
Primeranú vážnosti rizika, čiže mimoriadne vysokú. To, že sú dnes naši mladí doma namiesto toho, aby boli v práci, kvôli ktorej študovali alebo do ktorej sa vyučili, je veľký problém. Ešte horšie je, že tento problém rastie a z krajiny sa nám poberajú preč práve tí, ktorých tu naozaj potrebujeme.
Aké impulzy potrebuje trh práce, aby sa naštartovala zamestnanosť?
Doma potrebujeme urobiť všetko pre to, aby sme ponúkali zručnú pracovnú silu, vonku zas potrebujeme presviedčať investorov, ktorí k nám prinesú špecializovanejšie a zložitejšie biznisy s pridanou hodnotou. My máme na viac, ako byť len montážnou dielňou, žije tu množstvo talentovaných ľudí, ktorí potrebujú a zaslúžia si príležitosť. Preto je mojou prioritou do úradu hlavy štátu ekonomická diplomacia, čiže otváranie dverí slovenským podnikom v zahraničí tak, aby to prinášalo robotu ľuďom tu doma. A za spravodlivú odmenu.
Akú legislatívu by ste ako prezident podporili pre zníženie nezamestnanosti mladých?
Potrebujeme zásadne znížiť odvodové bremeno, ktoré dnes nad prácou visí a zbavuje zamestnávateľov motivácie vytvárať nové pracovné miesta. To je akútna priorita. Ako prezident by som zároveň chodil do zahraničia nie preto, aby mi ukazovali hrady a zámky a kŕmili ma na recepciách, ale aby som sa z každej cesty vrátil s konkrétnym úžitkom. Najväčším úžitkom je práca.
Aký máte názor na súčasný legislatívny vzťah zamestnanec – brigádnik?
Súčasná vláda prišla s myšlienkou priškrtenia dohodárov. Výsledkom malo byť, že firmy zoberú týchto ľudí za klasických zamestnancov. Namiesto toho sa stalo to, na čo sme mnohí upozorňovali - dohodárov sa začali firmy radšej zbavovať a obmedzovať ich zamestnávanie. V post-krízovom období, kedy potrebujeme trh práce naštartovať a nie ho zväzovať, sú takéto opatrenia veľmi škodlivé.
Ako by ste 3 vetami ako prezident presvedčili mladého študenta/brigádnika, že platiť dane a odvody sa oplatí a že tieto prostriedky sú efektívne použité na služby pre občana?
Dnes také tri vety neexistujú. Chcem ako prezident presviedčať práve vládu a parlament, že ak chcú, aby ľudia platili dane, musí ich štát presvedčiť, že tie dane im prinesú úžitok v podobe kvalitnejších verejných služieb. A že každý, kto spoločné peniaze premrhá, za to ponesie priamu zodpovednosť. Preto už roky presadzujem princíp finančnej zodpovednosti politikov.
S odstupom času, myslíte si, že zavedenie odvodov z dohôd bolo správnym riešením?
Nie, nebolo. Myslím, že celé nastavenie dane-odvody je zbytočné a otvára mnoho dier a možností na nespravodlivosť. Aj preto som v manifeste Alfa navrhol, aby sme tieto dva systémy zlúčili do jedného, jednoduchšieho, prehľadnejšieho a ľahšie kontrolovateľného.
Vetovali by ste taký zákon, ktorý v minulosti zaviedol vyššie odvody z dohôd?
Najúčinnejším nástrojom posilnenia prirodzenej solidarity je zjednodušenie spôsobu, akým sa tvorí a realizuje. Zdravotné odvody, napríklad, sa dnes vyberajú ako odvody, ale pritom sú typickou zdravotnou daňou. Tento fakt okrem iného znamená aj to, že veľkú časť peňazí, ktoré by sa dali použiť priamo na zdravotnú starostlivosť, vynakladáme na obsluhu systému, ktorému chýba racionálne opodstatnenie. Financovanie základného štandardu zdravotnej starostlivosti z daní,v kombinácii s možnosťou osobného rozhodnutia pre doplnkové poistenie nadštandardnej starostlivosti, by mohlo významne znížiť náklady zamestnávania ľudí, usporiť verejné financie a umožniť ľuďom slobodnejšie rozhodovanie o tom, na čo vynaložia vlastné zdroje.
Boli ste niekedy v situácii, keď ste museli pracovať bez zmluvy načierno?
Nie, sám som v tejto situácii nebol, ale informácie o tom, že sa to deje bežne, mám aj z vlastnej právnej praxe. A dokonca som takú situáciu zažil aj v rámci širšej rodiny. Ako obrovský problém vnímam to, pod aký tlak táto situácia stavia predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny nezamestnaných starších ľudí a mladých brigádnikov, ktorí v oblastiach, kde je o prácu skutočná núdza, iné možnosti práce takmer nemajú.
Stalo sa vám, že ste nedostali svoju výplatu, alebo vám nebola vyplatená načas?
Áno, viackrát sa mi stalo, že som za svoju prácu nedostal zaplatené. Ani v termíne splatnosti, ani potom.
Čím by ste ako prezident motivovali mladých, ktorí dlhodobo brigáduju v zahraničí,
aby sa vrátili domov?
Myslím, že každý mladý človek sa domov vráti omnoho radšej, keď uvidí, že tu začína fungovať základná spravodlivosť, poriadok a rovnosť pred zákonom. Keď uvidí, že miesto na úrade dostane ten šikovnejší, a nie ten s lepšími známosťami. Keď sa dostane na školu múdrejší študent, a nie ten, komu to vybavia. Bude to dlhý proces, ale niekto s tým musí pohnúť a prezident by mohol a mal. Zmyslom môjho úsilia vo verejnej službe je práve pomáhať pocitu spravodlivosti medzi ľuďmi.
Zamestnávatelia sa stále viac sťažujú na systém školstva, ktorý produkuje mladých ľudí neuplatniteľných na trhu práce. Aké by malo byť riešenie tejto situácie?
Prax. Počet našich vysokoškolákov je vyšší ako kedykoľvek v histórii Slovenska. No aký je úžitok absolventa, keď si do práce neprinesie základné praktické zručnosti. Som presvedčený, že správnou cestou, a to nielen na vysokých školách, ale i na stredných, je umožniť študentom čo najužší kontakt s reálnou praxou.
Akú motivačnú radu by ste dali mladým ako prezidentský kandidát, aby uspeli na trhu práce?
Veriť si, neustále na sebe pracovať a za každých okolností byť k ľuďom zdvorilý a slušný. Moja skúsenosť je, že sa to vždy vráti v podobe ďalších príležitostí.