Získam alebo si zdokonalím zručnosti
Ovládate cudzí jazyk alebo ste zdatný v počítačoch alebo niečom úplne inom? Neustále na sebe pracujte, snažte sa svoje zručnosti ešte vylepšiť . Neuspokojte sa s tým čo ste sa naučili doteraz. Zamestnávateľa oveľa viac osloví ak mu poviete, že sa neustále v niečom zlepšujete, navštevujete vzdelávacie kurzy, ako keď mu poviete, že ste sa pred piatimi rokmi niečo naučili, odvtedy ste sa s tým však viac nestretli. Najmä čo sa týka cudzích jazykov a počítačových zručností, sú tu takmer neobmedzené možnosti sa zlepšovať. Ovládate super jeden cudzí jazyk? Prečo sa nezačať učiť aj nejaký ďalší?
Cudzí jazyk sa dnes už môžete učiť aj online a zadarmo. Celkom zaujímavá je napríklad stránka Duolingo.com (https://www.duolingo.com/). Ak neovládate angličtinu máte možnosť sa ju naučiť, ak angličtinu ovládate máte sa možnosť na tejto stránke učiť mnohé ďalšie jazyky (španielčina, taliančina, dánčina, portugalčina, švédčina...). Rôzne zaujímavé kurzy od množstva univerzít a ďalších vzdelávacích ústavov môžete nájsť na stránke Coursera.org https://www.coursera.org/ a výbornou stránkou s online kurzami je aj Udacity.com (https://www.udacity.com/). Po úspešnom absolvovaní dokonca môžete získať aj certifikát. Keďže obe stránky sú len v angličtine, mali by ste ovládať angličtinu aspoň na pokročilej úrovni.
Aj u nás máte možnosť získať certifikát, ktorý si môžte uviesť aj do životopisu. Vyskúšajte online vzdelávacie kurzy.
Budem sa venovať dobrovoľníctvu
Dobrovoľníctvo vám síce neposkytne mzdu, za to vám však dá množstvo skúseností a možností na rozvoj zručností ako bežné zamestnanie. S hľadaním dobrovoľníckej práce to tak ťažké mať nebudete, keďže záujem o dobrovoľníctvo na Slovensku v porovnaní s niektorými krajinami je stále nízky. Ak neviete kde hľadať, pozrite si napríklad stránku Dobrovolnictvo.sk (http://www.dobrovolnictvo.sk/), kde určite nájdete hneď niekoľko ponúk. Každú dobrovoľnícku prácu si môžete uviesť aj do životopisu, personalisti si dobrovoľnícke aktivity uchádzačov všímajú a prikladajú im stále väčšiu hodnotu.
Pripravím si nový životopis
Máte už niekoľko mesiacov, či dokonca rokov starý životopis? Čo tak ho pripraviť nanovo? Stáva sa nám, že nám občas príde do schránky s dátumom aj spred dvoch, či troch rokov. Ak si personalista niečo takéto v životopise všimne, nebude životopisu vôbec prikladať takú váhu, keďže mnohé z údajov už nemusia byť pravdivé a aktuálne, najmä ak hovoríme o jazykových a iných zručnostiach. Ak si hľadáte prácu alebo brigádu, je potrebné, aby váš životopis bol vždy aktualizovaný. Pred odoslaním by ste si mali byť istý, že sa v životopise nachádza všetko čo tam má byť. Personalisti majú rozdielne požiadavky na životopisy ako v minulých rokoch. Ak nie ste si istý, prečítajte si ako napísať dobrý životopis v roku 2015.
Budem viac networkovať
Pojem networking sa už aj na Slovensku celkom udomácnil. Networking sa dá v skratke nazvať ako budovanie a udržiavanie siete kontaktov. Čím máte väčšiu a pestrejšiu túto sieť kontaktov, tým väčšie šance máte na úspech v rôznych oblastiach života. Často totiž potrebujete pomoc, odbornú radu a vtedy sa vždy môžete obrátiť na nejaký z vašich kontaktov.
Získavanie nových kontaktov je taktiež možnosť ako si otvoriť cesty na miesta, kam by sa vám inak nepodarilo dostať. Práve kontakty vám často môžu pomôcť získať aj pracovnú príležitosť . Čím viac takýchto kontaktov máte, tým ľahšie to budete mať v budúcnosti s hľadaním zamestnania. Kde môžete takéto kontakty získať? Často sú to napríklad veľtrhy práce, vzdelávacie kurzy, konferencie a rôzne ďalšie podujatia, ktorých sa zúčastníte ako aj už spomínané dobrovoľníctvo, pri ktorom sa určite stretnete s množstvom zaujímavých ľudí. Samozrejmosťou sú bývalí spolužiaci, či kolegovia z práce s ktorými by ste mali udrižavať vzťahy aj po skončení štúdia, či po odchode zo zamestnania.
Zamestnávateľov budem oslovovať premyslene
Mnohí uchádzači o zamestnanie oslovujú stovky zamestnávateľov bez toho, aby si zistili, či spĺňajú aspoň základné požiadavky na pracovnú pozíciu. Je potrebné povedať, že takéto oslovovanie zamestnávateľov je strata času. Personalista totiž nemôže na pracovnú pozíciu prijať niekoho, kto nespĺňa základné požiadavky na prácu. Premyslite si systém ako oslovovať zamestnávateľov a od nového roku oslovujte naozaj len tých, ktorých požiadavky spĺňate. Ušetríte tak množstvo času, ktoré môžete investovať do niečoho iného (napríklad aj do nejakej z aktivít spomínaných vyššie). Niekedy je lepšie osloviť pár zamestnávateľov, u ktorých máte nejakú šancu ako tisícky zamestnávateľov, u ktorých šancu nemáte, kvôli nedostatku zručností a praktických skúseností.
Ak sa budete držať aspoň niektorej zo spomínaných aktivít, výrazne zvýšite svoje šance na nájdenie dobrej brigády.