Pravdepodobne si všetci uvedomujeme, čo v tejto dobre frčí – za aké zamestnanie v dnešnej dobe dostaneš najlepšie zaplatené a podobne. Nie každý sa však orientuje podľa platu - ale aj podľa vlastných záujmov alebo hobby. Máme sa zmieriť s tým, že sa nezamestnáme v odbore, ktorý aktuálne študujeme?
Podľa výskumu programu Praxuj.sk sa vyše polovica študentov nezamestná v tom odbore, ktorí práve študuje (Percentuálne vyhodnotenie je možné pozrieť na stránke Praxuj.sk). Problém je hlavne v tom, že počas štúdia väčšina študentov nepraxuje. Naskytuje sa otázka: Je problém v študentoch alebo v obmedzenosti pracovných miest?
Každopádne, skutočnosť, že mladým ľuďom chýba prax si začalo všímať aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a preto v roku 2015 spustili program Praxou k zamestnaniu. Tento rok započal už II. ročník.
V krátkosti o čom je program:
Ide o národný projekt, ktorý umožňuje nezamestnaným nad 25 rokov zabezpečiť si prax. To znamená, že štát poskytne finančné príspevky pre zamestnávateľov, ich mentorov, aby boli schopní uvoľniť niektoré miesta pre záujemcov o prax. ( Ak ťa to zaujalo, bližšie informácie nájdeš na: upsvr.gov.sk)
O čo teda ide?
Tento program veľmi nápomocný, najmä pre ľudí, ktorý majú skutočný problém presadiť sa, prípadne jediné, čo im bráni získať prácu je prax. Avšak, tento program podľa Jozefa Gašparíka z programu Praxuj.sk nerieši situáciu študentov.
Pravdepodobne si tento problém uvedomuješ aj ty sám a ako veľmi dobre vieš, aby študent vedel počas školy prežiť, potrebuje si hocijako zarobiť. Teda si študenti vyberajú najmä také brigády, ktoré mu budú časovo pasovať (hlavne kvôli škole).
Mladí ľudia pociťujú, že pracovné miesta v ich regióne chýbajú – najmenej zamestnaných (po absolvovaní štúdia) v odbore má podľa výsledkov Banskobystrický, Nitriansky a Prešovský kraj.
Zdroje: