Už v sobotu 15. marca 2014 sa bude konať prvé kolo prezidentských volieb. Budú v ňom môcť voliť všetci občania Slovenskej republiky, ktorí budú mať k danému dňu najmenej 18 rokov a v deň volieb sa zdržiavajú na území Slovenskej republiky (hoci tu nemajú trvalý pobyt). Netreba pripomínať, že každý máme občiansku povinnosť ísť voliť a využiť toto právo demokratickej spoločnosti.
Redakcia portálu Brigada.sk sa rozhodla osloviť všetkých prezidentských kandidátov a položiť im otázky týkajúce sa v prvom rade mladých ľudí a trhu práce. Trinásť položených otázok sa týkalo tém ako: nezamestnanosť mladých, zavedenie odvodov z dohôd, systém školstva na Slovensku. Popýtali sme sa ich ale aj na to ako začínal oni, či v ich živote zohrávali rolu brigády a napríkad aj na to ako by tromi vetami presvedčili mladého človeka, že platiť odvody a dane sa oplatí. Či by vás dokázali presvedčiť zistíte podľa ich odpovedí v rozhovore.
*Pozn.: Priestor sme ponúkli všetkým prezidentským kandidátom, k dnešnému dňu sme nedostali odpovede od všetkých volebných štábov. Prevádzkovateľ ani redakcia portálu Brigada.sk nezodpovedajú za obsah a nestotožňujú sa s prezentovanými názormi v jednotlivých príspevkoch prezidentských kandidátov, ktoré vyjadrujú ich súkromné názory.
Zoznam prezidentských kandidátov
Gyula Bárdos - kandidát SMK
Je prezidentským kandidátom za stranu SMK. Bol poslancom Národnej rady za túto stranu v rokoch 1998-2010. Vyštudoval odbor slovenčina a maďarčina na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracoval ako redaktor v maďarských periodikách. Momentálne je Gyula Bárdos členom Republikového predsedníctva SMK. Od októbra 2012 je aj predsedom Maďarského spoločenského a kultúrneho zväzu na Slovensku – Csemadoku.Chce byť kandidátom všetkých menšín a všetkých demokraticky zmýšľajúcich a otvorených ľudí. Je ženatý a má dve deti.
Prečítaj si: Rozhovor s prezidentským kandidátom Gyulom Bárdosom
Jozef Behýl - občiansky kandidát
Jozef Behýl je jedným zo šestice občianskch kandidátov v prezidentských voľbách 2014. Narodil sa 13.marca 1957 v Trnave. Od roku 2000 bol členom strany SMER, z ktorej v roku 2003 vystúpil. Svoju pozornosť sústredí hlavne na tretí sektor. V súčasnosti je predsedom dozornej rady občianskeho združenia Občiansky parlament. Zastupuje mimovládne neziskové organizácie v Rade vlády SR pre prevenciu kriminality aj v Rade vlády pre neziskové mimovládne organizácie. Venuje sa sprostredkovaniu nehnuteľností - má realitnú kanceláriu. Jozef Behýl je ženatý a má jendo dieťa.
Prečítaj si: Rozhovor s prezidetnským kandidátom Jozefom Behýlom
Ján Čarnogurský - občiansky kandidát
Ján Čarnogurský v prezidenstkých voľbách 2014 figuruje ako občiansky kandidát. Vyštudoval právo na Karlovej Univerzite v Prahe. V rokoch 1982-1986 bol šoférom a neksôr podnikovým právnikom. Bol iniciátorom vzniku KDH na Slovensku. Funkciu predsedu KDH zastával v rokoch 1990-2000. Zastával rôzne funkcie vo vláde aj v parlamente. Od mája 1991 do júna 1992 bol predsedom vlády SR. Poslancom Národnej rady bol do roku 1998. Za vlády Mikuláša Dzurindu bol ministrom spravodlivosti SR. Ján Čarnogurský v roku 2000 odišiel z politiky a založil advokátsku kanceláriu.
Prečítaj si: Rozhovor s prezidentským kandidátom Jánom Čarnogurským
Róbert Fico - kandidát SMER - SD
Róbert Fico - súčasný premiér Slovenskej republiky ide do prezidentských voľbách 2014 s podporou strany Smer - Sociálna demokracia. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1987 vstúpil do Komunistickej strany Slovenska a po revolúcii bol členom Strany demokratickej ľavice. Róbert Fico založil stranu Smer koncom roka 1999. V roku 2010 vyhral Smer - SD parlamentné voľby, no nezostavil vládu a Róbert Fico sa stal podpredsedom NR SR. Po víťažstve v predčasných voľbých 2012 ho prezident Ivan Gašparovič vymenoval za predsedu vlády.
Volebný štáb Róberta Fica sa rozhodol pre časovú zaneprázdnenosť neodpovedať na otázky.
Viliam Fischer - občiansky kandidát
Prezidentský kandidát Viliam Fischer má 75 rokov. Je to lekár, profesor kardiochirurgie. Ako prvý zrealizoval úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku v roku 1998. Je prednostom Kliniky srdcovej chirurige Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb a vedúcim katedry srdcovej chirurgie na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Viliam Fischer je ženatý a má dve deti.
Volebný štáb kandidáta Viliama Fischera zatiaľ nedodal odpovede..
Pavol Hrušovský - kandidát KDH, SDKÚ - DS, MOST - HÍD
Pavol Hrušovský kandiduje v prezidentských voľbách s podporou KDH, SDKÚ - DS a MOST - HÍD. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a po skonečení štúdia pôsobil ako právnik. Bol poslancom NR SR za stranu KDH. V roku 2000 vystriedal na poste predsedu KDH Jána Čarnogurského. V rokoch 2002 - 2006 zastával aj post podpredsedu NR SR. Do apríla 2012 vykonával funkciu predsedu NR SR. Pavol Hrušovský je ženatý a má jedno dieťa.
Prečítaj si: Rozhovor s prezidentským kandidátom Pavlom Hrušovským
Ján Jurišta - kandidát KSS
Ján Jurišta v prezidentských voľbách 2014 kandiduje ako nominant strany KSS. Vyštudoval španielčinu a slovenčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako novinár v Ekvádore a neskôr ako diplomať 16 rokov v Latinskej Amerike. V súčasnosti pôsobí ako externý vyučujúci na Fakulte managementu UK. V roku 2013 vyšla jeho najnovšia publikácia: Zákulisie premien sveta.
Volebný štáb kandidáta Jána Jurištu zatiaľ nedodal odpovede.
Andrej Kiska - nezávislý a nestranícky kandidát
Andrej Kiska vystupuje v prezidetnských voľbých 2014 ako nestranícky a nezávislý kandidát. Založil spoločnosti Quatro a Triangel, ktoré neskôr predal a založil charitatívnu organizáciu Dobrý anjel. Tá od roku 2011 funguje aj v Českej republike. Svoje rozhodnutie kandidovať na prezidenta odôvodňuje tým, že sa roky stretával s korupciou, nekompetentnosťou štátnych úradníkov a so zlyhávaním súdov. V máji 2013 ukončil svoje pôsobenie v organizácii Dobrý anjel. V roku 2006 získal ocenenie Manažér roka a v roku 2011 stal sa držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii filantropia.
Prečítaj si: Rozhovor s prezidentským kandidátom Andrejom Kiskom
Milan Kňažko - občiansky kandidát
Milan Kňažko na post prezidenta SR kandiduje ako občiansky kandidát. Ide o známu tvár Nežnej revolúcie. Vyštudoval Hereckú fakultu na VŠMU. Bol členom Divadla na Korze (1970-1971), členom Novej scény (od 1971), členom Činoherného súboru SND (1985-1989). K herectvu sa vrátil v roku 1997 a ako herec pôsobí aj v súčasnosti. Od januára 2003 do februára 2007 bol generálnym riaditeľom komerčnej TV JOJ. Jeho športovou vášňou je golf. Milan Kňažko je tretíkrát ženatý a má tri deti.
Volebný štáb kandidáta Milana Kňažka zatiaľ nedodal odpovede.
Stanislav Martinčko - kandidát KOS
Stanislav Martinčko je kandidátom KOS (Koalície občanov Slovenska). V roku 1971 zmaturoval na SPTŠ v Moldave nad Bodvou. Neskôr pracoval ako vodič kamióna, vedúci dopravy a vodič autobusu. V rokoch 1990-2000 podnikal s kovovým šrotom a od roku 2000 zastáva post generálneho riaditeľa spoločnosti KEMAX, s.r.o.
Prečítaj si: Rozhovor s prezidentským kandidátom Stanislavom Martinčkom
Milan Melník - občiansky kandidát
Milan Melník je s rokom narodenia 1938 najstarším kandidátom na prezidenta SR. Do volieb ide ako občiansky kandidát. Vyštudoval anorganickú chémiu na Chemickotechnologickej fakulte STU v Bratislave. V roku 2005 sa zapísal do svetovej encyklopédie ako vedecká osobnosť sveta. Pôsobí na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a tiež aj na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratslave. Nie je a ani nebol členom žiadnej politickej strany. Vo voľbách v roku 2009 vystupoval tak ako aj teraz ako občiansky kandidát. Milan Melník má ženu a jedno dieťa.
Prečítaj si: Rozhovor s prezidentským kandidátom Milanom Melníkom
Helena Mezenská - občiansky kandidát
Helena Mezenská je najmladšou kandidátkou spomedzi všetkých kandidátov uchádzajúcich sa o post prezidenta SR. Vyštudovala pedagogiku a neskôr pracovala ako mediátorka. Pracovala tiež v publicistike a spravodajstve. Jej popularitu zvýšilo jej otvorené vystúpenie v NR SR, kde rázne vystúpila proti súčasnému premiérovi a ministrovi financií ako aj niektorým ďalším politickým predstaviteľom. Vyzvala dokonca súčasného premiéra, aby odstúpil. Vo voľbách v roku 2012 sa nachádzale na kandidátke strany OĽaNO. V parlamente pôsobí ako členka Výboru NR SR pre európske záležitosti a Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.
Volebný štáb kandidátky Heleny Mezenskej zatiaľ nedodal odpovede.
Radoslav Procházka - občiansky kandidát
Radoslav Procházka je občianskym kandidátom. Vo veku 41 rokov je druhým najmladším spomedzi všetkých kandidátov na post prezidenta SR. Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a právo absolvoval aj na Yale Law School v USA. Vyučoval na Univerzite Komenského a v súčasnosti pôsobi ako pedagóg na Trnavskej univerzite. Pracoval ako právnik americkej kancelárie v Prahe. Bol tiež poradcom Ústavného súdu SR a právnym poradcom Delegácie Európskej komisie. Na post poslanca Národnej rady SR kandidoval za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), to však vo februári 2013 opustil.
Prečítaj si: Rozhovor s prezidentským kandidátom Radoslavom Procházkom
Jozef Šimko - kandidát SMS
Prezidetnský kandidát Jozef Šimko má 63 rokov. Študoval na Dôstojníckej škole Verejnej bezpečnosti a tiež na Fakulte vyšetrovania VB v Bratislave. Bol prednostom Okresného úradu v Rimavskej Sobote. Do roku 2009 bol popdredsedom Banskobystrického samosprávneho kraja a v roku 2010 bol zvolený za primátora Rimavskej Soboty.
Volebný štáb kandidáta Jozefa Šimka zatiaľ nedodal odpovede.
Kandidáti pri ktorých rozhovor uvedený nie je, zatiaľ na otázky neodpovedali. Po zaslaní týchto odpovedí budeme článok aktualizovať.