Každý študent - stredoškolák aj vysokoškolák, by si mal uvedomiť, že jedného dňa príde čas, kedy bude potrebné hľadať trvalé zamestnanie a naštartovať svoju pracovnú kariéru. Čím viac preto budete robiť už počas štúdia, tým menej úsilia bude potrebné vynaložiť neskôr pri hľadaní trvalého zamestnania. Stačí byť len o niečo aktívnejší ako ostatní už počas štúdia a myslieť nie len na titul, či výučný list, ale aj to ako sa uplatniť na trhu práce, čím zaujať zamestnávateľa.
Zamestnávatelia v dnešnej dobe stále viac pozerajú na výsledky (nie tituly a výučné listy, aj keď aj tie sú dôležité), na to čo im môže človek priniesť do firmy. A to môžu zistiť jedine z predošlých výsledkov práce uchádzača o zamestnanie. Pre zamestnávateľa môže byť veľkým rizikom prijať do zamestnania na trvalý pomer študenta, ktorý nemá žiadne pracovné skúsenosti ani všetky potrebné zručnosti. To však nezmanená, že študent bez praxe nemá šancu zamestnať sa.
Má študent bez praxe šancu zamestnať sa?
V prípade, že sa študentovi nedarí nájsť prácu počas štúdia, či už kvôli študijným povinnostiam alebo si nenašiel popri iných záľubách a aktivitách čas, je stále možnosť ako presvedčiť zamestnávateľa, aby ho prijal do zamestnania bez praxe. Každý predsa niekde musí začať a teda aj získať prvé pracovné skúsensti. Mladí ľudia sa často sťažujú na fakt, že zamestnávatelia vyžadujú od nich prax. Ide však v prevažnej väčšine o pozície na trvalý pracovný pomer, ktoré sú určené pre ľudí, ktorí už naozaj získali nejakú prax, majú zručnosti a rýchlo sa adaptujú na pracovné prostredie vo firme. Vyžaduje sa od nich okamžitý výkon a nasadenie. Inak k tomuto pristupujú veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré majú financie určené aj na školenie a prípravu mladých ľudí pre svoje pracovné pozície. V týchto spoločnostiach majú šancu uplatniť sa tí najšikovnejší študenti a získať tak veľmi skoro prácu na trvalý pomer a sľubný začiatok pracovnej kariéry.
Absolvent, ktorý ukončil vysokú školu bez toho aby mal nejakú brigádu alebo stáž, veľmi často pohorí práve na tom, že pri uchádzaní sa o trvalý pracovný pomer bude dostávať samé zamietavé rozhodnutia, práve kvôli nedostatku praxe.
Samozrejme aj takýto absolvent si nájde skôr či neskôr zamestnanie, bude to však stáť určite viac úsilia ako študenta, ktorý počas štúdia absolvoval niekoľko brigád, má pracovné návyky a prax v danej oblasti. Absolvent bez praxe bude mať tiež veľký problém uplatniť sa v tej oblasti, ktorú vyštudoval a ktorá ho baví. Ak absolvent nemá žiadnu prax, musí vytiahnuť pred zamestnávateľom iné zbrane, a to svoje osobnostné vlastnosti a odborné zručnosti - jazykové, počítačové, ekonomické a iné. Akákoľvek zručnosť môže byť pre uchádzača o brigádu plusom.
Ak máte k dispozícií ukážky vlastnej práce, či už je to písanie blogových príspevkov, článkov z danej oblasti, náčrty, grafiky, nápady, či v prípade programátorov rôzne vlasné aplikácie, určite ich zamestnávateľovi predstavte. Práve tieto výsledky vašej vlastnej práce môžu veľmi zavážiť pri prijímaní, v prípade, že ste doteraz neboli zamestnaní.
Tipy ako zvýšiť svoju hodnotu pred zamestnávateľom
Tu je len niekoľko tipov ako zvýšiť svoju hodnotu pred zamestnávateľom v prípade, že sa vám nedarí nájsť brigádu, či pracu:
- študujte literatúru z danej oblasti - aktuálne trendy, blogy, magazíny - nájdite si pravidelne chvíľu času, aby ste boli vždy v obraze, pomôže vám to najmä pri pracovnom pohovore
- píšte vlastný blog - ukážte vašu kreativitu, znalosť v danej oblasti - tvoriť niečo vlastné, je dobrý znak pre zamestnávateľa, že aj v práci budete aktívny, plný nápadov
- absolvujte kurzy, ktoré vám zabezpečia certifikát do životopisu - certifikáty si zamestnávatelia resp. personalisti všímajú, sú dôkazom vašej snahy a získaných vedomostí a zručností
- navštevujte prednášky, workshopy, konferencie - rozšíria váš prehľad v danej oblasti a môžete zároveň získať zaujímavé kontakty. Zaujímavé eventy pre študentov sa konajú úplne pravidelne na celom Slovensku
- hľadajte si brigádu - brigádu síce zamestnávateľ nepovažuje za totožnú pracovnú skúsenosť ako je trvalé zamestnanie, ale má taktiež svoju významnú hodnotu pri prijímaní uchádzača. Ide o typ dohody o práci mimo pracovného pomeru, ktorý je vhodný práve pre študentov, ktorí nemajú ešte toľko času popori štúdiu a ponúka im tiež výhodnejšie podmienky.
- hľadajte (ne)platenú stáž - platené stáže ponúkajú hlavne veľké spoločnosti, no môžete natrafiť aj na ponuky menších spoločností. V prípade, že sa vám dlhšiu dobu nedarí nájsť platenú stáž, nemali by ste odmietnuť ani ponuku na zaujímavú neplatenú stáž, získate v nej rovnaké pracovné skúsenosti, máte rôzne benefity a zamestnávatelia tiež často ponúkajú napríklad preplácanie cestovného, či stravy, aby ste neboli stratový.
- absolventská prax - pre absolventov sú tiež vhodné rôzne druhy praxe. Štát podporuje zamestnávateľov, ktorí sa rozhodnú prijímať absolventov evidovaných na úrade práce.
- buďte aj dobrovoľníkom - dobrovoľníkov spoločnosti hľadajú úplne pravidelne. Síce vám nemôžu poskytnúť pravidelnú finančnú odmenu, vedia vám ponúknuť úplne totožné pracovné prostredie ako v akejkoľvek inej firme, zabezpečia vaše vzdelávanie a niekedy môžete dostať aj rôzne iné nefinančné benefity a čo je dôležité aj zaujímavé kontakty
Ak by ste sa neriadili úplne všetkými týmito bodmi, každá aktivita v tomto smere zvyšuje vašu hodnotu na trhu práce a tým aj šancu na nájdenie lepšieho zamestnania.