Burnout syndrome (alebo v bežnom jazyku emocionálne, duševné, pracovné, psychické či vnútorné vyhorenie) je definovaný ako proces extrémneho emocionálneho a fyzického vyčerpania. Spája sa s takmer cynickým a dištancovaným postojom k svojej práci (vzťahu, manželstvu, klientom, pacientom, žiakom, podriadeným…) a vedie k nižšiemu výkonu, k strate radosti z vlastného zamestnania, k známemu pocitu: „To čo robím, nemá žiaden zmysel.“ Vyhorenie postupne ústi až do depresie, apatie, nezáujmu a úplného vyčerpania.
Syndróm vyhorenia má škodlivé účinky ako na pracovný život, tak aj na súkromný. V práci sa to prejavuje meškaním, túžbou čo najskôr odísť domov, odkladaním povinností na neskôr, neschopnosť nájsť v sebe dostatok energie na zvládnutie dňa. Syndróm vyhorenia sa dá riešiť tým, že postihnutý odíde zo zamestnania a nájde si iné. To však nie je riešenie natrvalo. Časom sa aj v novej práci môže stať, že sa tento stav vráti.
Fázy procesu psychického vyhorenia podľa psychologičky Christiny Maslachovej:
1. Idealistické nadšenie a preťažovanie.
2. Emocionálne a fyzické vyčerpanie.
3. Dehumanizácia (napádanie) druhých ľudí ako obrana pred vyhorením.
4.Terminálne štádium: stavanie sa proti všetkým a všetkému, objavenie sa syndrómu vyhorenia v celej pestrosti (komplexná symptomatika).
Symptómy:
- Pokles výkonnosti, únava
- Depresia, úzkosť
- Poruchy spánku
- Nesústredenosť, zabúdanie
- Napätosť, nepokoj
- Telesné ťažkosti, choroby (trávenie, dýchanie, ...)
Prehodnoť svoj stav. Možno, že iba nevieš, ako sa riadne motivovať do práce. Hlavne je potrebné dodržiavať určitú rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Tu je pár rád, ako na to:
1. Aké sú moje priority?
Nevieš ako zvládať školu a prácu naraz? Vytvor si rebríček svojich cielov a priorít v živote. Zároveň zváž, čo z týchto priotít je dôležité aj z dlhodobého hľadiska. Je dôležitejšia práca a škola alebo rodina a priatelia? Najlepšie je nájsť zlatú strednú cestu.
2. Povedz stop workoholizmu
Zostávať v práci hodiny po skončení pracovnej doby s túžbou hnať sa za lepšími výsledkami nie je dobré. Lepší výkon ovplyvňuje efektívna práca. A čo ovplyvňuje efektívnu prácu? No predsa oddýchnutý a spokojný pracovník. Dopraj si odpočinok a raduj sa zo svojho života. Práca nemôže byť celý tvoj svet.
3. Komunikácia
Aj keď sa to môže zdať nemožné, naši partneri či rodina nám nevedia čítať myšlienky. Je preto potrebné, aby ste svoje starosti zdieľali so svojím okolím. Niektoré povinnosti nám na čas ochotne odoberú z pliec, aby sme toho nemali tak veľa. Rovnako je komunikácia a úprimný rozhovor dobrý aj po psychickej stránke. Keď sa človek vyrozpráva, uľaví sa mu a hneď sa mu ľahšie dýcha.
4. Hobby
Je nevyhnutné mať záľuby, ktoré nám pomáhajú vyčistiť si hlavu a odreagovať sa po ťažkých dňoch v práci. Venovanie sa svojím záujmom nám pomáha uvoľniť sa od stresu, udržiava nás to v dobrej nálade a ak naše hobby zahŕňa aj rodinu či priateľov, utužuje to vzťahy.
5. Cvičenie
Cvičenie je najlepší spôsob, ako si ukradnúť čas sám na seba. Pomáha nám utriediť si myšlienky, vyčistiť si hlavu, udržuje nás v dobrej kondícii a dodáva nám energiu. Nájsť si naň čas môže byť často náročné, ale hodinka venovaná cvičeniu nám dá omnoho viac ako hodina strávená na sociálnych sieťach.
Ak budeš dodržiavať vyššie uvedené body, malo by sa ti polepšiť. Aj pre teba môže byť brigáda alebo práca zábavou a nie len bolestivou povinnosťou. Držíme ti palce.