Investovať zarobené peniaze do ďalšieho rozvoja osobnosti a tým aj svojej kariéry je jedným z najlepších riešení ako narábať s financiami, ktoré zarobí mladý človek na študentskej brigáde. Je veľa možností resp. aktivít, ktoré si môže človek, či už študent alebo absolvent, vybrať a rozvíjať pri tom svoje zručnosti naberať nové skúsenosti a získavať kontakty. |
V nedávno publikovanom článku sme sa venovali téme na čo nemíňať zarobené peniaze z brigády. Popísali sme predovšetkým rôzne zlozvyky, či návyky, ktoré značne odčerpávajú financie z výplaty brigádnika ako napríklad fajčenie, zábava, alkohol či shopoholizmus.
Jazykové a iné kurzy
Napriek tomu, že na stredných aj vysokých školách sa povinne vyučujú cudzie jazyky, niektorí študenti sa rozhodnú rozvíjať počas štúdia alebo absolventi po štúdiu, svoje jazykové zručnosti. Prihlásia sa na jazykový kurz, kde môžu svoje zručnosti z cudzieho jazyka vylepšovať.
Výsledkom je obyčajne certifikát, ktorý účastník kurzu dostane po úspešnom vykonaní skúšok. Tento certifikát je neskôr preukázateľným dokladom pre budúceho zamestnávateľa, že cudzí jazyk ovládate na danej úrovni.
Priamo na našom portáli máte možnosť bezplatne absolvovať vzdelávací online kurz soft skills alebo online kurz finančnej gramotnosti a po ich úspešnom skončení dostanete aj originálny certifikát.
Veľký väčšina pracovných pozícií si dnes už vyžaduje ovládať cudzí jazyk písomnou aj ústnou formou. Odbornejšie pozície s väčšími nárokmi vyžadujú dnes ovládanie aj dvoch cudzích jazykov na perfektnej úrovni. Oplatí sa preto vzdelávať v tomto smere.
Prednášky, konferencie a semináre
Mladým ľuďom sa v dnešnej dobe ponúka veľké množstvo seminárov, konferencií, prednášok a iné podujatia pre študentov a brigádnikov. Časť z nich má vstup voľný, pri niektorých je poplatok skôr symbolický, pri zvyšných treba siahnuť do vrecka trochu hlbšie. Informácie, ktoré sa však človek na prednáške, či seminári dozvie sú veľmi cenné a môžu mu výrazne pomôcť v jeho osobnostnom rozvoji. Popri tom môže získať rôzne cenné kontakty na odborníkov z praxe.
Môže si vybrať z oblasti, ktorá ho zaujíma, či konkrétnej témy z danej oblasti, na ktorú je celá konferencia zameraná. Stretnúť sa môžeme s prednáškami z oblasti vedy a techniky, manažmentu, marketingu, zdravotníctva, filozofie a podobne. Iné konferencie sú zamerané všeobecnejšie a každý účastník si môže vyberať z rôznych prednášok podľa záujmu.
Napríklad aj pri pracovnom pohovore môže zavážiť ak uvediete, že sa pravidelne zúčastňujete seminárov a konferencií z danej oblasti. K tomu môžete ešte stručne uviesť aj konkrétne informácie z prednášok, ktoré by vám mohli pomôcť pri vykonávaní budúcej práce.
Motivačná literatúra
Populárnym sa čoraz viac stáva aj motivačná literatúra. Každoročne sú vydávané desiatky kníh, ktoré sa človeka snažia motivovať, prospievajú rozvoju osobnosti, naštartovaniu kariéry a uvádzajú taktiež aj nejaké užitočné rady, tipy a triky. Väčšinu z nich nájdete preloženú do českého alebo slovenského jazyka.
Investícia do naozaj kvalitnej motivačnej literatúry určite nie sú vyhodené peniaze a môžu vám priniesť len úžitok. Motivačnú literatúru však nestačí len čítať, ale aj sa ňou do istej miery riadiť.
Vzdelávacie tábory
Vzdelávací tábor spája príjemné s užitočným. Nielen, že sa človek postupne učí nové veci, obyčajne zaujímavejšou formou ako je tomu napríklad v škole, ale zároveň spoznáva nových ľudí, nadväzuje kontakty a odreaguje sa pri rôznych aktivitách. Zaujímavých na nich je aj to, že sa obyčajne organizujú v príjemnom prostredí s rôznymi dostupnými atrakciami.
Semináre z asertivity
Asertívne správanie je pre každého brigádnika veľmi žiaduce. Asertívny človek vychádza dobre so svojimi kolegami a zároveň vie presadzovať seba a svoje názory. Nie každý človek je však automaticky asertívny. Práve v tom pomáhajú semináre z asertivity, kde človek absolvuje niekoľko prednášok a kurzov asertívneho správania.
Iné aktivity
Je samozrejmé, že mladého človeka nerozvíjajú len výhradne vzdelávacie aktivity, preto je prirodzené a nevyhnutné, aby časť svojich financií z brigády investoval aj do zábavy a voľného času. V žiadnom prípade by však nemalo ísť o väčšinu príjmu.
Každá voľno-časová aktivita, či už ide o šport, umenie alebo vedu má zmysel. Rozvíja isté schopnosti človeka, myslenie, tímovú prácu, flexibilitu, kreativitu a podobne. Každá z týchto vlastností môže byť pri tom veľmi dôležitá pri výbere pracovníka a jeho budúcom povolaní.
Každá takáto aktivita, činnosť, absolvovaný kurz s nejakým certifikátom má veľký zmysel a dobre sa ukáže aj v životopise. Práve životopis je dokument, do ktorého by ste tieto aktivity mohli uviesť prípadne ich určite spomenúť na pracovnom pohovore. Mohli by veľmi pozitívne zavážiť pri získaní brigády.