No posúďte sami, maily uvádzame v plnom znení:
„dobri chcel bi som sa opitat na tuto brigadu aj s kamosom bi som chcel brigadovat vo vašej brigade ked to bude možne ozvite sa prosim“
„brtislava petrzalka“
„dobry den!zaujem praca,aky prace?diky“
„ja bisom mal zaujem dakujem“
„Takže ked priateľka nema 18 ale 17 by sa to nejako nedalo spraviť ?“
„dobri den mozte mi poslat ake brigadi ponukate v liptovskom mikulasi a v ruzomberku s pozdravom XY. Dakujem“
„hladma brigadu cez letne prazdnini a cez vykendy“
„Mohly by ste my zaslať konkretnejšie udaje o brigade - ?“
„a este biso sa kcel spitat ak bisom bol vibrati tak ubitovanje budu“
Ak ste si všimli aj nejaké preklepy, vynechané písmená a podobne, nie je to chybná citácia. Takéto maily s vynechanými, či prehodenými písmenami sú úplne bežné. Takáto žiadosť o brigádu však nepôsobí vôbec seriózne.
To je len malá ukážka toho, čo každodenne zapĺňa naše mailové schránky. Na jednej strane sa dá na tom pobaviť, na strane druhej, v prípade, že brigádnik má o nejakú brigádu záujem, takáto komunikácia so zamestnávateľom je nevhodná. Teda najmä v prípade, že brigádnik má naozaj záujem a snahu nejakú brigádu dostať.
Brygáda – ako často ju hľadáte?
Obyčajne ak hľadáte nejakú brigádu na internete, ako prvé zadáte do vyhľadávača slovo brigáda v spojení s mestom kde chcete brigádovať alebo konkrétnou brigádou, o ktorú máte záujem. Toto cudzie slovo však veľa ľuďom stále robí problémy o čom svedčí aj štatistika vyhľadávaní slova brigáda/brygáda.
Zadané kľúčové slovo do vyhľadávača |
Počet takýchto hľadaní |
brigadi | 722 |
brygada | 415 |
brygady | 362 |
brygada.sk | 110 |
brygadi | 92 |
brygády | 61 |
brygady bratislava | 55 |
brygady kosice | 38 |
brygada na vykendy | 13 |
Samotný vyhľadávač môže mať s takýmito slovami problémy, a tak si dajte pozor aj na to ako práve to najpodstatnejšie slovo „brigáda“ napíšete. Len v prípade správneho napísania budú výsledky hľadania relevantné.
Samozrejme slovenský jazyk, resp. jeho gramatika robila problém na škole takmer každému, a keďže nejde o práve najľahší jazyk, dá celkom zabrať kým niekto bude ovládať gramatiku dokonale. Samozrejme sa chybička v texte prihodí aj vyštudovaným slovenčinárom, či redaktorom publikujúcim články dennodenne. Avšak nájsť chybu u ľudí, ktorí túto prácu robia dôsledne a už dlhé roky, by vám robilo problém.
Komunikácia brigádnika so zamestnávateľom
Ak však napíšete zamestnávateľovi či personalistovi stručný mail so žiadosťou o brigádu a on v jednej vete nájde viac ako dve až tri chyby, ktoré sú vyslovene základné, či už ide o vybrané slová, alebo chyby iného typu ako je uvedené aj v príkladoch vyššie, je nemožné si tieto chyby nevšimnúť.
Nie všetko sú však len ypsilony a joty, teda mäkké „I“ a tvrdé „Y“. Slovenská gramatika je zložitý jazyk aj čo sa týka slovosledu, a preto by ste si mali dávať pozor, aspoň čiastočne, na slovosled, ktorý v komunikácii používate a význam viet, ktoré napíšete. V opačnom prípade vaša správa vyzerá ako preložená z cudzieho jazyka v nejakom online prekladači. Už aj ten dokonca často dokáže zvoliť celkom vhodný a správny slovosled. Zase niekoľko príkladov, ktoré zavítali do našej mailovej schránky:
„chcel bi som si zarobyt penaze abi som mal. ket sa bude dat tak mi napiste na moj nik dakujem“
„Mam zaujem o brygadu, A bola by som rada. Ak byste ma zobrali, som žikovná. A pracovita. prosim dajde mi šancu aby som vám to dokasala, že viem pracu si viem važiť. A dakujem a že mi date odpovet. Dakujem. z pozdrávom XY“
Napriek tomu, že ide zjavne o seriózne žiadosti, ich gramatika, slovosled a celkový dojem sú na veľmi nízkej úrovni a zamestnávateľ takéto žiadosti na brigádu najskôr odignoruje. Takýchto správ predsa nenapíšte tak veľa, dajte si naozaj záležať na tom čo píšete, aby ste mali predstavu o tom, ako by mala takáto správa vyzerať, pozrite si vzor žiadosti o brigádu, ktorý si môžete priamo z našej stránky stiahnuť.
Naučte sa gramatiku, či ?
A teraz asi najdôležitejšia časť tohto článku. Ako problém slovenskej gramtYky riešiť ? Ako predísť tomu, že zamestnávateľ vašu žiadosť zamietne ešte skôr, ako vašu žiadosť dočíta? Možností je viacero, záleží len na vás, ktorá vám bude najviac vyhovovať a koľko snahy chcete venovať tomu, aby ste sa takýmto neserióznym mailom so žiadosťou vyhli.
Prvou možnosťou je použitie nejakého šikovného textového editora. Predtým než mail odošlete, skontrolujte si ho v niektorom z textových editorov, ktoré kontrolu pravopisu ponúkajú (kontrolu ponúka aj väčšina mailových schránok cez ktoré budete mail písať, málokto však o tejto možnosti vie a ešte menej ju využíva), tie vás upozornia aspoň na gramatické chyby (väčšinou ypsilony a joty, ale taktiež v prípade, že píšte mail aj s interpunkciou aj na dĺžne mäkčene, či (ne)obľúbené vokáne).
Textový editor pri kontrole chýb už ale neobjaví zlý slovosled, a taktiež niektoré chybné ypsilony uzná za správne, hoci práve v konkrétnom prípade ide o gramatickú chybu (príklad: slovo „KTORÍ“, je uznané za správne aj keď z kontextu je zrejmé, že nejde o nominatív množného čísla). Problém je v tom, že kontrola pravopisu v textových editoroch neopravuje chyby podľa kontextu, ale za nesprávne označí len slová, ktoré sa medzi jeho výrazmi v slovníku nenachádza. Na základnú opravu textu je však najvhodnejší a hlavne najrýchlejší.
Ďalšou, ale už zložitejšou a časovo náročnejšou možnosťou, je zopakovať si gramatiku. Ak máte ešte niekde odložené staré zošity zo slovenského jazyka, neváhajte ich vytiahnuť a preopakovať si aspoň základnú gramatiku. Oveľa jednoduchšie a hlavne efektnejšie sa naučíte gramatiku cez internet. Tu nájdete kompletne a prehľadne spracovanú slovenskú gramatiku aj s rôznymi testami, ktoré vás automaticky vyhodnotia. Dôležité po preštudovaní gramatiky je písať veľa textov z čo najrôznejších oblastí. Prax pri písaní je dôležitá. Niektoré slová sa vám dostanú do oka a jednoducho ich nenapíšete nesprávne, lebo vám pravopisná chyba bude biť do očí.
A posledné asi najpraktickejšie riešenie. Ak viete, že jednoducho vaša gramatika nie je veľmi reprezentatívna a nechce sa vám venovať čas sa ju akýmkoľvek spôsobom učiť, jednoducho kontaktujte zamestnávateľa telefonicky. Pri veľkej väčšine ponúk na brigádu je totiž okrem mailového kontaktu pri brigáde uvádzané aj telefónne číslo na osobu poverenú náborom nových brigádnikov. Vaše komunikačné zručnosti ho môžu presvedčiť skôr ako vaša gramatika.
Pozor však, pri väčšine brigád sa vyžaduje aj životopis. Tomuto sa nevyhnete ani v prípade, že budete zamestnávateľa kontaktovať telefonicky. Životopis si pravdepodobne napriek tomu vyžiada. Dajte si na ňom záležať. Ak neviete ako by správny životopis mal vyzerať, pomôže vám pri písaní príspevok v našej poradni ako písať správny životopis.
Ak ste si doteraz mysleli, že gramatika pri komunikácia nezohráva žiadnu úlohu pri výbere brigádnikov, nie je tomu tak. Ak píšete žiadosť o brigádu, pamätajte na to, že ju môže pokojne čítať aj váš budúci zamestnávateľ, ktorí vyžaduje aspoň základné vedomosti z gramatiky, ktoré sa žiaci učia už na základnej škole (vybrané slová, mäkké tvrdé spoluhlásky, atď.).
Dajte si pozor na váš pravopis a vaše šance na nájdenie brigády sa podstatne zvýšia.