Nie všetky, ale väčšina pracovných ponúk si od kandidáta na pohovor vypýta okrem životopisu aj motivačný list. Brigádnici sa s tým možno nestretávajú tak často a preto je dobré podrobnejšie rozobrať aj tento dokument. Niekedy totiž práve on môže rozhodnúť či sa na pohovor dostaneš.
Čo je to motivačný list
Jeho hlavná úloha je očividná, keďže je aj súčasť jeho názvu. Motivačný list má motivovať zamestnávateľa k tomu, aby ťa prijal – a po druhé má preukázať tvoju motiváciu do práce, o ktorú žiadaš. Nikto však od teba nebude chcieť, aby si zbytočne zveličoval svoje silné stránky alebo si vymýšľal! Trik je v tom vybrať tie najdôležitejšie pozitívne vlastnosti a profesijné skúsenosti, ktoré by si zamestnávateľovi rád predstavil.
Toto sú základné pravidlá pre písanie motivačného listu:
Čo napísať ?
- Oslovenie
Ako prvé potrebuješ osloviť osobu, ktorej píšeš tento list. Napíš ho najlepšie tomu, kto ponúkol inzerát na brigádu alebo prácu. (Príklad: Vážená pani Papierniková, )
- Obsah
Väčšinou sa delí na cca 3 odseky:
1.) do neho sa vpisuje čo ťa na firme zaujalo, čím ťa oslovila, ako ju vnímaš... Tu sa napríklad tiež hodí uviesť, v čom sa s firmou vieš zosobniť.
2.) V srdci listu sa píše o tvojej profesijnej praxi – kde si predtým pracoval a čo si sa tam naučil, resp. aké nové veci si sa mohol naučiť v takej a v takej práci.
3.) Tu sa posnažíš zhrnúť tvoje najlepšie zručnosti – či už cudzie jazyky, počítačové zručnosti... Tiež sa sem platí načrtnúť trochu tvojej povahy – aké máš silné stránky a ako sa prejavujú. Napokon sem nezabudni doplniť sebavedomú vetičku typu: Verím, že moje skúsenosti a charakteristické vlastnosti zo mňa robia dobrého kandidáta.
- Záver
Záver nemôže chýbať. Doň je treba napísať iba jednu prípadne dve vety. Najčastejšie však ide o ukončenie motivačného listu typom: Ak vás moja žiadosť o zamestnanie oslovila, rád vám doplním ďalšie informácie na osobnom stretnutí.
- Podpis
Určite nezabúdaj na formálny detail : S pozdravom, .. a napokon sa do pravého rohu podpísať. Avšak, ak posielaš online verziu, stačí ak iba napíšeš svoje meno a priezvisko.
Jedna strana stačí
Motivačný list nepotrebuje byť zdĺhavé písanie a úplne stačí jedna A4 – pre niekoho vďakabohu a pre niekoho bohužiaľ. Pre niekoho bude ťažšie zmestiť sa do obyčajnej A4 v štandardnom formátovaní (veľkosť písma 12 a použitý font Arial alebo Times New Romans)a pre niekoho to bude tá najlepšia voľba.
Avšak nenechaj sa oklamať prvým dojmom! Jedna strana dokáže byť tak akurát na to aby si efektívne zaujal – avšak potrebuješ múdro rozhodnúť, ktoré svoje silné stránky, skúsenosti alebo znalosti predviedol.
Vyber iba tie najdôležitejšie informácie
Ako sme spomínali v článku o tom, ako napísať dobrý životopis?, zdôrazňovali sme, že nie je dobré napísať každý detail do životopisu – ale skôr popremýšľať nad obsahom a zamyslieť sa čím by si skutočne mohol zamestnávateľa zaujať. Každá brigáda vie niečo nové priniesť do profesijného života a je potrebné to využiť už aj pri tvorbe životopisu, ako aj motivačného listu.
Nech to ladí...
Zakomponoval si do svojho životopisu aj nejakú farbu? Neboj sa ten istý dizajn prekopírovať aj na motivačný list. Najlepšie je, ak bude životopis aj motivačný list ladiť farebne, ako aj fontom a veľkosťou písma, ako aj okrajmi dokumentu. Ak náhodou svoj životopis robíš v inom programe, mal by v ňom byť vytvorený aj motivačný list.
Ako si na tom s tvorbou životopisu ty? Ladí ti životopis s motivačným listom? Drž sa jednoduchosti a rafinovanosti!