Práca na dohodu sa v mnohom odlišuje od práce na plný úväzok. Hlavný rozdiel je v dĺžke pracovného času, v rozsahu sociálneho a zdravotného zabezpečenia a rôznych nárokoch a výhodách zamestnancov. |
Existujú tri druhy dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Prvou je dohoda o vykonaní práce, na základe ktorej zamestnanec nemôže odpracovať viac ako 350 hodín v kalendárnom roku. Druhou je dohoda o pracovnej činnosti, kde sa jedná o prácu v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
Posledným spôsobom je dohoda o brigádnickej práci študentov. Pri tejto dohode môže študent pracovať maximálne polovicu ustanoveného týždenného pracovného času u zamestnávateľa, čo je najčastejšie 20 hodín týždenne. Z dohôd je táto najrozšírenejšia, pretože je čoraz viac študentov, ktorí si chcú popri škole privyrobiť. Dohodu môžu podpísať len osoby, ktoré navštevujú strednú alebo vysokú školu.
Platí, že pri dohodách zákon nestanovuje žiadnu maximálnu ani minimálnu výšku mzdy. Podmienkou platnosti dohôd je, že musia byť vždy písomné. Pri dohodách treba uviesť určité náležitosti: druh práce, odmenu, rozsah pracovného času a čas, na ktorý sa uzatvára.
V prípade, že je zamestnanec zamestnaný na dohodu, jeho zamestnávateľ neplatí odvody v takom rozsahu, ako za zamestnanca v pracovnom pomere. Zamestnávateľ platí iba garančné a úrazové poistenie. Nevýhodou je, že zamestnanec nemá v tomto prípade nárok na dovolenku, stravné lístky či vyplatenie odstupného. Pri presnom výpočte vašej mzdy vám pomôže kalkulačka výplaty a odvodov.
Ak je zamestnanec alebo zamestnávateľ nespokojný, jedna i druhá strana sa môžu dohodnúť o ukončení pracovného pomeru alebo jedna zo strán môže od dohody odstúpiť, výpovedná lehota je v takomto prípade 15 dní.