Pred začatím hľadania brigády, by ste sa mali zamyslieť nad vašimi silnými a slabými stránkami, keďže sa s touto otázkou určite stretnete na pracovnom pohovore. Mnohí uvádzajú svoje silné stránky aj v životopise. Čo teda spomenúť a čo by vám mohlo skôr uškodiť? Nie každá silná stránka je totiž vhodná aj pre brigádu, o ktorú sa uchádzate. |
Personalista sa týmito otázkami snaží čo najlepšie odhadnúť vašu osobnosť, predovšetkým vaše sebavedomie a sebadôveru, schopnosť ohodnotiť seba samého, či už v pozitívnom alebo negatívnom svetle, a taktiež aj záujem o rozvoj vašich pozitívnych vlastností a potláčanie tých negatívnych. Zvoliť by ste mali teda čo najvhodnejšiu odpoveď, ktorá personalistu presvedčí.
Zamestnávatelia aj personálne agentúry si dávajú veľký pozor na povahu a vlastnosti brigádnikov, ktorých si vyberajú a práve opisom svojich silných a slabých stránok poviete o sebe veľmi veľa dôležitých informácií. Z vašej odpovede skúsený personalista takmer presne odhadne vašu osobnosť a prínos z vašej strany pre spoločnosť. Samozrejme na vašu hodnotu a úspech na pracovnom pohovore vplýva ešte niekoľko ďalších dôležitých faktorov.
Silné stránky brigádnika
Opísať svoje silné stránky je pre väčšinu ľudí jednoduchšie ako vymenovať svoje slabé stránky. Nejde však len o to vaše silné stránky vymenovať, ale poznať aj dôvod prečo danú vlastnosť považujete za silnú stránku. Nemali by ste uvádzať vlastnosti, ktoré vám niekto odporučil povedať, lebo to na personalistov vraj platí. Úlohou personalistu je čo najlepšie odhadnúť človeka a určiť, či je vhodný pre vykonávanie danej pracovnej pozície. Ak len stručne vymenujete vaše silné stránky, pravdepodobne bude nasledovať otázka: „Viete mi uviesť nejaký príklad, kedy sa vaša vlastnosť prejavila?“
Veľa uchádzačov po tejto otázke zostane zaskočených a len ťažko hľadá odpoveď. Ak by ste boli presvedčení o danej vlastnosti, určite viete dôvod prečo to považujete za svoju silnú stránku, a tak by ani odpoveď na túto otázku nebola pre vás problémom.
Čo môžete pokladať za svoju silnú stránku? Ide predovšetkým o vlastnosti, s ktorými ste sa už narodili a len ich ďalej rozvíjali počas života. Každý človek má rôzne silné stránky, niekto ich má viac iný zasa menej, ale možno kľúčovejších pre danú brigádu. Za silné stránky môžeme považovať napríklad: komunikačnú schopnosť, empatiu, sebadôveru, zodpovednosť, vytrvalosť, odolnosť voči stresu a ďalšie.
Slabé stránky brigádnika
Ak sa vás personalista spýta na vaše slabé stránky, nebuďte zaskočení. Potrebuje si len overiť, či ste naozaj vhodný pre danú pracovnú pozíciu. Preto je dobré pripraviť si dostatočné jasnú a správnu odpoveď aj na túto otázku. Veľmi nevhodné by bolo uvádzať, že žiadne slabé stránky nemáte a žiadne chyby ste v predchádzajúcom povolaní nespravili. Každý človek je omylný, a tak by personalista skôr predpokladal, že svoje chyby si neuvedomujete. Nebojte sa teda opísať aj vaše slabé stránky, avšak len do takej miery, aby vám neuškodili.
Aj slabá stránka sa dá vždy opísať tak, aby nevyznela ako vaše zásadné negatívum. Vaše slabé stránky by však nemali ovplyvňovať činnosti, ktoré sú pre danú brigádu kľúčové. V tom prípade by vám to mohlo zabrániť získaniu brigády. Uvádzajte preto len slabé stránky, ktoré nie sú tak dôležité pri vykonávaní práce a je ľahké sa ich zbaviť, alebo kontrolovať.
Pozor si dávajte najmä na tieto slabé stránky: Netrpezlivosť, lenivosť a neporiadnosť. Radšej sa im na pohovore vyhnite a neuvádzajte ich v žiadnom prípade ani do životopisu. Ako by mal taký správny životopis vyzerať sa dočítate napríklad aj v poradni Brigada.sk.
Na pracovnom pohovore by ste mali uviesť maximálne dve svoje slabé stránky, pričom minimálne jedna by sa vôbec nemala týkať vašej práce a skôr by mala opisovať nejakú vec, ktorú personalista dokáže pochopiť a zdieľať ju s vami.
Niekoľko odpovedí, ktoré zodpovedajú otázku o slabých stránkach a nijako vám neuškodia:
- Niekedy veľa rozprávam
- Niekedy chcem zvládať veľa vecí naraz
- Ťažšie sa mi pamätajú mená ľudí
- Som perfekcionista
- Nerád bývam stredobodom pozornosti
Všetky tieto sčasti negatívne vlastnosti, by ste mali doplniť nejakou pozitívnou situáciou, kedy vám táto slabá stránka bola užitočná, alebo v čom by mohla byť prínosná pre spoločnosť a vašu prácu v nej.
Tá druhá sa čiastočne môže týkať aj vašej práce, no musíte ukázať, že ste si tejto vlastnosti vedomý a chcete na nej pracovať. Výborné bude ak ukážete, ako by ste túto slabú stránku dokázali odstrániť a vašu snahu o prácu s ňou.
Dôležité je uvedomiť si, že každý človek má silné aj slabé stránky, nie všetci sa však dokážu ohodnotiť natoľko, aby sa vedeli správne opísať. Veľmi ľahko vám s tým pomôžu vaši priatelia či známi. Ak sami neviete popísať vaše silné a slabé stránky požiadajte ich o to. Možno budete prekvapení ich odpoveďami.