V prípade, že v zahraničí nemáte rodinu alebo známych, získať tam prácu by bolo ťažké a často aj riskantné. Preto vhodnou alternatívou pre nájdenie brigády v zahraničí je pracovná agentúra. Nie však každá agentúra, ktorá sa navonok tvári, že sprostredkúva prácu v zahraničí je spoľahlivá. |
Medzi najobľúbenejšie brigády sprostredkovávané cez pracovné agentúry sú brigády v Rakúsku, Grécku alebo brigády v Taliansku. Tu obyčajne ide o brigády týkajúce sa zberu ovocia, či práce v hotelierstve a cestovnom ruchu.
Už veľa mladých ľudí sa však popálilo pri hľadaní brigády v zahraničí. Nielenže žiadnu brigádu im pracovná agentúra nenašla, ale prišli aj o peniaze, ktoré si agentúra vypýtala za sprostredkovanie práce v zahraničí ešte skôr, ako by im nejakú prácu vôbec našla. Pracovné agentúry sú pravidelne preverované úradmi, preto nie je tak ťažké zistiť, či agentúra má povolenie sprostredkovávať prácu v zahraničí a v dobe internetu si aj ľahko zistíte referencie klientov danej agentúry. Stačí vám na to len trochu času, no môžete tým predísť veľmi veľkým problémom, ktoré by priamo na mieste mohli nastať.
Ako si overiť agentúru
Overiť si agentúru môžete rôznymi spôsobmi. Ako prvé by ste mali overiť, či daná pracovná agentúra má udelené povolenie na sprostredkovanie zamestnania za úhradu na príslušnom referáte ÚPSVaR. Túto informáciu získate jednoducho na internetovej stránke www.upsvar.sk. Dôveryhodnosť agentúry si môžete taktiež overiť na stránke živnostenského úradu.
Ďalší spôsob ako si uveriť agentúru je prostredníctvom rodiny či známych, alebo akýchkoľvek ľudí, ktorí majú nejakú skúsenosť s danou agentúrou. Máte tiež možnosť si vyhľadať nejaké referencie na danú pracovnú agentúru, napríklad aj tým že zadáte do vyhľadávače názov agentúry a vo výsledkoch vyhľadávania hľadáte akékoľvek spojenie s danou spoločnosťou. Samozrejmosťou je webová stránka spoločnosti. Ak webovú stránku nemá, nie je to dobrý znak.
Poslednou možnosťou je, že si overíte agentúru sami tým, že ju kontaktujete, alebo najlepšie dohodnete si osobné stretnutie. Ak by toto osobné stretnutie odmietli v prípade, že máte o sprostredkovanie brigády záujem, ide o podozrivé správanie.
Ak chcete overený, autoarizovaný a pravidelne aktualizovaný zoznam sprostredkovateľských agenúr v SR a ČR máte možnosť si takýto katalóg sprostredkovateľských agentúr zakúpiť.
Za čo platiť a za čo nie pri sprostredkovaní brigády
Od 1.mája 2013 sa zmenili podmienky pre zamestnávanie cez agentúry sprostredkujúce brigády doma a v zahraničí. Najväčšou z týchto zmien je, že už od brigádnikov nesmú pýtať peniaze za sprostredkovanie práce. „V zmysle zákona môže sprostredkovateľ zamestnanie za úhradu vyberať poplatok za služby súvisiace so sprostredkovaním zamestnania len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca“. To znamená, že agentúra nemôže pýtať žiaden poplatok ešte skôr , ako by klient podpísal pracovnú zmluvu so zamestnávateľom.
Toto rovnako platí pre sprostredkovania zamestnania na Slovensku ako aj v zahraničí.
Pracovné agentúry taktiež podľa zákona nesmú od svojich klientov pýtať žiadne registračné ani administratívne poplatky. Týmito krokmi sa predíde hlavne problémom s podvodnými agentúrami, ktoré si účtovali poplatky za sprostredkovanie ešte skôr, ako by nejakú prácu pre klienta našli. Často to potom končilo fiaskom, keďže žiadnu prácu nakoniec agentúra nesprostredkovala. Tieto poplatky pri tom neboli vôbec nízke a pohybovali sa často aj od 50 eur vyššie.
Veľká časť pracovných agentúr taktiež sprostredkúva aj ubytovanie, dopravu, poistenie, či iné služby, ktoré pomáhajú napríklad pri jednaní s úradmi v zahraničí. Za tieto služby navyše si väčšinou účtujú poplatky. Je dôležité zvážiť, či túto pomoc naozaj nevyhnutne potrebujete, alebo si dokážete dané veci vybaviť sami.
Načo si dať pozor
Po tom ako si pracovnú agentúru overíte, mali by ste si dať pozor aj na ďalšie veci, ktoré by mohli váš pracovný pobyt v zahraničí znepríjemniť.
Veľmi dôležitou súčasťou sprostredkovania brigády v zahraničí je zmluva o sprostredkovaní zamestnania, ktorá bude písomná s agentúrou, ktorá vám brigádu sprostredkováva.
Dohoda o sprostredkovaní zamestnania za úhradu obsahuje najmä
a) názov, adresu, identifikačné číslo zamestnávateľa a druh ekonomickej činnosti zamestnávateľa,
b) dĺžku trvania zamestnania,
c) druh práce, mzdu alebo plat a ďalšie pracovné podmienky,
d) spôsob a podmienky zdravotného poistenia a sociálneho poistenia,
e) rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody.
Ďalšiu písomnú zmluvu, ktorú by ste mali vlastniť je pracovná zmluva s vašim zamestnávateľom v zahraničí. Túto vám zabezpečí pracovná agentúra. Obe písomné zmluvy si poriadne preštudujte predtým ako ich podpíšete.
Brigádnik by sa mal ešte pred vycestovaním do zahraničia oboznámiť aj so základnými právnymi predpismi, ktoré upravujú oblasť pracovnoprávnych vzťahov v krajine, v ktorej má vybavenú brigádu. Ak si myslí, že sú porušované pri práci jeho práva, má právo obrátiť sa na štátne orgány zaoberajúce sa inšpekciou práce. Kontakty na európske inšpekčné orgány je možné nájsť na stránke Európskej agentúry pre BOZP.
Taktiež ešte pred vycestovaním za brigádou si zapíšte všetky dôležité čísla a zostaňte v nepretržitom kontakte so svojimi príbuznými. Taktiež si vypýtajte telefonický kontakt na agentúru, kde vám pomôžu v prípade ťažkostí alebo nezrovnalostí.
V najhoršom prípade by sa vám totiž mohlo stať, že prídete na určené miesto do zahraničia a zistíte, že pracovná pozícia je úplne iná ako ste si predstavovali, pracovné podmienky sú na veľmi nízkej úrovni, ubytovanie je absolútne neprípustné a pracovná doba pridlhá. Ak však máte v zmluve jasne vymedzené všetky tieto veci a skutočne nie sú naplnené podľa zmluvy, okamžite kontaktuje pracovnú agentúru.
Stručne na záver
V niekoľkých bodoch ešte raz stručne uvádzame čo všetko by ste mali spraviť pri hľadaní brigády v zahraničí:
- Overte si agentúru, ktorá pre vás ide sprostredkovať brigádu v zahraničí
- Uistite sa, že platíte len poplatky, ktoré sú v súlade so zákonom platným od 1.mája 2013
- Dohodnite si osobné stretnutie v pracovnej agentúre
- V žiadnom prípade neplaťte žiadne poplatky skôr, ako by vám bola brigáda v zahraničí vybavená (poplatok za sprostredkovanie neplatíte, platí ho až zamestnávateľ)
- Vyžiadajte si telefonický kontakt v prípade problémov a nezrovnalostí
- Bude v kontakte s príbuznými
- V rukách by ste mali mať po sprostredkovaní brigády v zahraničí dve písomné zmluvy (dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu a pracovnú zmluvu)
- Získajte od agentúry všetky ďalšie potrebné informácie (ubytovanie, doprava, poistenie)
- V prípade porušenia zákona s písomnou žiadosťou kontaktujte Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Tá môže agentúru za porušovanie zákona sankcionovať.
- Uistite sa že agentúra sa postará aj o poistenie brigádnika pri brigáde v zahraničí
Ak si teda chcete hľadať brigádu v zahraničí, pracovná agentúra je tou najvhodnejšou voľbou. Dajte si však pozor pri jej výbere. Najistejšie je nechať si poradiť od svojich príbuzných a známych, ktorý už majú pozitívne skúsenosti s nejakou agentúrou. Ak by išlo o neznámu agentúru, určite si ju overte predtým než by vám mala brigádu sprostredkovať. Preštudujte si zmluvy, ktoré podpíšete s agentúrou ako aj zamestnávateľom. Informujte sa ohľadom ubytovania a poistenia. Ak všetko toto dodržíte vaša brigáda v zahraničí bude bezproblémová a domov sa vrátite zaručene spokojní.