Náš postoj voči práci, ktorú chceme sa vždy premieta na pohovore. Už dávno vieš, že pre prijatie pohovoru nie je dosť iba dobre vyzerať. Ako úspešne zvládnuť pohovor?
Nalaď ten správny tón
Nehovoríme o tóne hlasu, ale o úprave životopisu a motivačného listu. Ako sme spomínali v našom článku o moderných životopisoch, nie pre každú firmu sa hodí to isté. Preto je niekedy dôležité popremýšlať nad dizajnom. Firme sa tak môžeš zapáčiť hneď na začiatku.
Predtým ako budeš písať svoj životopis a motivačný list, dobre si prezri web firmy a zisti na čo sa firma najviac zameriava.Na pohovore ťa môžu zaskočiť aj konkrétne otázky o nej. Čím viac informácií, tým lepšie.
Správne držanie tela
Zdá sa to ako banalita? Ide hlavne o tvoje vedomosti? Každopádne, je to jedno z kritérií. Držanie tela vie toho napovedať viac, ako si myslíš. Prvé minúty možno dávaš pozor či sedíš rovno, no kto to zvládne kontrolovať až do konca? Stáva sa to teda našou prirodzenosťou a nevedomým prejavom, ktorý môže pútať, ako aj odrádzať. Taktiež to ovplyvňuje sympatie- dávaj pozor aby si neklopkal nervózne po podlahe, nehrýzol si nechty, neprehrabával vlasy.
Dôležité sú aj gestá- používaj ich. Hlavne ak rozprávaš.
Vycibri svoje podanie ruky
Z celého pohovoru sú najdôležitejšie prvé dojmy, kam zapadá aj podanie ruky. Pohovor sa tým začína, rovnako ako končí. Nejednému sa potia ruky od nervozity. Snaž sa to sledovať a obmedziť najviac ako sa dá.
Druhou podstatou je sila stisku- niekedy sa hovorí, že to odzrkadľuje naše sebavedomie. Snaž sa, aby stisk nebol úplne slabý a ani nie moc silný.
Sústreď sa na rozhovor
Pohovor nie je iba kladenie otázok a odpovede. Skús byť kreatívnejší a zaujatý. Pokiaľ sa snažíš klásť otázky, ukazuješ tým, ako veľmi ťa firma a táto práca oslovila. Nesnaž sa však príliš moc, nemôže sa stať, že druhú stranu nepustíš k slovu, alebo ju budeš prerušovať.
Nie je treba sa tváriť úplne vážne, úsmev a zapájanie sa uvoľňujú atmosféru a kto by nechcel pracovať s milým, pozitívnym kolegom? Rovnako je dôležité počúvať a udržiavanie očného kontaktu.
Obleč sa primerane
Tejto téme sme taktiež venovali samostatné články, ako dámam tak aj pánom. Obliecť sa primerane svojmu veku, postave, ako aj spoločnosti, v ktorej chceš pracovať.
Prázdne miesto v životopise? Vyplň ho
Nie len tak niečím. Pokiaľ vieš, že tvoj životopis má veľkú medzeru, jednoducho ju vyplň dobrovoľníckou prácou, svojím vlastným projektom, ako si chodieval na prednášky, workshopy- čokoľvek, čo je relevantné! Aj počas svojej neaktívnej doby, kedy si nebol schopný sa zamestnať, je treba na sebe aspoň pracovať. Do svojej práce sa totiž musíme chystať ešte skôr ako ideme na pohovor. Využívanie tohto času aspoň na vzdelanie nie je nanič. Taktiež tým môžeš dosiahnuť viacero výhod.
Už len doplnkovo: Ber v ohľad svoju kvalifikáciu
Určite sa nikdy nepodceňuj či naopak nenadhodnocuj. Možno to je jeden z dôvodov, prečo sa ti na pohovoroch nedarí. Je potrebné uvedomovať si svoje silné stránky, vzdelanie a znalosti o danom odbore.
DRŽÍME TI PALCE