V bratislavskom V-klube sa predstavil aj Matej Sapák, absolvent Harvardu, ktorý sa aktuálne cez svoju organizáciu LEAF snaží motivovať Slovákov študujúcich v zahraničí, aby sa vrátili domov: „Tá hlavná otázka je, čím vieme mladých ľudí inšpirovať. Ja im viem ponúknuť svoj príbeh a dúfať, že ich naštartuje k niečomu veľkému.“. Dodať motiváciu na TEDx Youth prišiel aj Vlado Vaculík, zakladateľ jedného z prvých co-workingových centier na Slovensku: „Toto podujatie bolo pre mňa možnosťou ukázať mladým, aký spôsob života som zažil ja. Malo to byť o tom, aby sa nebáli zažívať dobrodružstvá." Účastníci boli tiež uvedení do farebného a vtipného „sveta Paľka Bartoša“, dizajnéra festivalu Grape a módnej značky Bratiska.
Na jednom z workshopov mali študenti možnosť diskutovať aj s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na tému budúcnosti vysokých škôl. Okrem toho sa mohli zúčastniť ďalších interaktívnych diskusií – ako si pripraviť vlastný projekt, ako na štúdium v zahraničí, či aké možnosti dnes ponúka Európska únia mladým ľuďom.
Záver celého podujatia patril Dušane Mázorovej a jej životnému príbehu. Príbeh viacnásobného dna, od ktorého sa vždy odrazila. Zaujala natoľko, že si odniesla dlhotrvajúce standing ovation: „Chcela som týmto mladým ľudom odovzdať kúsok môjho života. Reálneho života. Ukázať im, že nech prídete o čokoľvek, vždy dostanete šancu, aby ste si mohli užiť život a aby ste si mohli splniť sny.“ Predstavila sa aj Izabela Malašenková, ktorá už na strednej škole založila občianske združenie, Hana Skljarszka, ktorá mala reč pred valným zhromaždením OSN, či Boris Vavrík, ktorý sa venuje popularizácii vedy. Martin Poliačik, poslanec NRSR zasa rozprával o svojich cestách po Peru, Slavomír Sochor o tom, ako už na strednej škole vytvoril projekt, ktorý vyhral ocenenie najlepší projekt 2014.
Podujatie bolo špecifické tým, že počas prestávok sa na ňom prezentovali rôzne združenia a organizácie, ktoré sa buď venujú študentom, alebo je možné sa do nich rovno zapojiť a začať tak svoju kariéru. Účastníci tak mali možnosť spoznať širokú škálu možností, ktoré v dnešných dňoch majú a nemusia o nich vedieť.
V súčasnosti pre stále mladších aktívnych ľudí na stredných školách nie je stála platforma podujatí, kde by sa mohli stretávať a vymieňať skúsenosti. Organizátori preto veria, že myšlienka neformálno-vzdelávacích podujatí pre stredoškolákov sa rozšíri aj do ďalších častí Slovenska.
Záznamy vystúpení všetkých rečníkov budú zverejnené na webe a Facebooku podujatia
Čo je to TEDx
Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia” ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť jedinečnú atmosféru. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine.