Prečítal si už mnoho článkov, ako sa rozhodnúť pre vysokú školu a stále nemáš jasno v tom, kde sa vidíš o 10 rokov? Neboj sa, nie si jediný. Mnoho ľudí nájde odpoveď na túto otázku dokonca až v dôchodkovom veku. Ak vôbec nájdu... . Ale dosť bolo „optimizmu“. I ostrieľaní odborníci sa veľa- krát rozhodnú zmeniť svoj odbor. Máš šancu objaviť v sebe skrytý potenciál skôr.
Sústreď sa na svoje schopnosti, určite vieš aspoň pripraviť chutnú kávu, pozri sa do svojho vnútra. Potrebuješ predsa, aby tvoja práca bola tvoje hobby. Dá sa to, nehádž flintu do žita. Predsa nechceš každé ráno vstávať do práce s nevôľou, čo za hrôza ťa to tam čaká. Rodič vie, že informatik nemá problém s uplatnením a lekára budú potrebovať v budúcnosti na predpis liekov proti reume, no ak majú k tebe počítače alebo biológia tak blízko, ako myš ku mačke, daj na svoju mienku. Vybrali sme tri otázky, ktoré ti pomôžu urobiť kariérne rozhodnutie a nájsť svoje vysnívané miesto.
1. Čo by si rád robil?
Kariéra nemusí bezprostredne vychádzať len z toho, na čo si bol vyučený; môžeš urobiť kariéru v niečom, čo ťa baví. Premýšľaj nad hobby, ktoré ťa napĺňajú, alebo dobrovoľníckymi aktivitami, ktoré obľubuješ. Neradi ťa sklameme, ale pozícia „Mario“ v hre Mario Kart pre Wii je už obsadená.
Samozrejme, platí podmienka, že tento sen by mal byť reálny a pravdepodobne sa premení na skutočnosť. Sústreď sa na aktivity, ktoré pretavíš do kariéry, najmä ak ich dokážeš zužitkovať vo vlastnom biznise!
2. V čom si dobrý?
Odrazovým mostíkom by mohlo byť aj vyznamenanie od učiteľa za istý projekt, či pochvala rodiča po dobrom pokosení trávy. Okrem školy a bokovky si sa určite venoval aj niečomu inému ako spaniu. Keď nie športom, umeniu či pobehovaniu po vonku, aspoň si strávil čas za počítačom. Možno ťa bude baviť práve navrhovanie hier. Ak si bol dobrý vo futbale, nemusí to znamenať, že rovno svojimi výkonmi zmažeš meno Mareka Hamšíka z histórie slovenského futbalu. Vytipuj presné body, v čom si v hre vynikal. Bola to taktika? Rýchlosť v rozhodovaní? Dobrá koordinácia spoluhráčov ako kapitán?
Pospájaním týchto bodov lepšie rozanalyzovať svoju osobu, čo ti napomôže k určeniu smeru. Neprehliadni tvoje úspechy, môžeš objaviť zónu, v ktorej si dobrý a cítiš sa úspešne.
3. Kto ti za to bude platiť?
Bláznivý nápad, však? Kde by si mohol nájsť niekoho, kto ti bude platiť za prácu, ktorú odrobíš pokým sa cítiš šťastne a úspešne? Nakoľko tu nie je jednoduchá a rýchla odpoveď, je možné to odhaliť s trochou práce a skúmania.
Pristúp k procesu, akoby šlo o hľadanie brigády, no sústreď sa na svoje prednosti.
Tu je pár nápadov:
- Nájdi mentora v požadovanej oblasti- či už je to učiteľ, známy alebo tvoj idol v danej oblasti, neokúňaj sa ho osloviť.
- Dobrovoľne pracuj na projektoch. Veru, za vedomosti nemusíš platiť ani byť platený. Jednoducho sa zapojíš do dobrovoľnej práce a získaš mnoho informácií a praktických skúseností.
- Zváž medzinárodnú stáž, ak pokukuješ po skúsenostiach zo zahraničia. Stáž ponúkajú školy, rôzne organizácie, alebo medzinárodná firma, v ktorej sa zamestnáš.
- „Networkinguj“ , táto anglická hatlanina ti chce povedať, aby si vytváral kontakty z „brandže“.
- Urob prieskum organizácií, ktoré sa danej sfére venujú. Informuj sa a oslov ich.
- Dohodni si neformálne stretnutia. Pracovný pohovor nie je jedinou alternatívou ako sa stretnúť zoči-voči s autoritou. Stretnutie môžeš zrealizovať napríklad za účelom rozhovoru do školského časopisu.
- Prihlás sa na pozíciu brigádnika alebo stážistu, aby si sa dostal do „obrazu“
Ďalšou výbornou možnosťou je zvážiť, či nechceš byť freelancer ( ľudia pracujúci „na voľnej nohe“, zväčša v oblasti reklamy a on-line). Okrem toho, že si pánom svojho času, táto práca prináša mnoho výhod. Môžeš pracovať na plný úväzok okamžite alebo vyskúšať freelance popri inej práci.