Zavolal si kamaráta na pivo, no zisťuješ, že on si ho práve vychutnáva v Belgicku, či chceš si ísť zakopať do lopty, ale tvoj útočník práve kosí v Anglicku trávnik? Ak už máš toho dosť, vycestuj za poznaním aj ty. Možno pochopíš, prečo toľko Slovákov uprednostnilo prácu v zahraničí.
Sleduješ fotografie a život celebrít na sociálnych sieťach a tiež by si rád chodil do práce cez historické centrum mesta na bicykli, zastavil sa na kávu s croissantom a večer s priateľmi degustoval Chateau Léoville Barton. Pri tom všetkom nezabudni robiť selfie, nech aj tebe závidia. Pekná predstava, no nie všetko je len prechádzka ružovou záhradou. Práca v zahraničí má tiež svoje úskalia. Ponúkame ti 7 tipov, ako sa lepšie pripraviť.
1. Pochopenie kultúrnych rozdielov
Najmä mladí ľudia často myknú plecami pri odpovedi na otázku: „čo oslavujú Američania 4. júla?“ No pravdupovediac, veľa kamarátov by si nevedomosťou o ich veľaváženom sviatku nezískal. Každá krajina, najmä tie mimo EÚ, má množstvo kultúrnych rozdielov, ktoré je potrebné zvážiť pred vycestovaním. Začínajúc vzdelávaním, cez prácu až po život za dverami obývačky majú ľudia iné zvyky ako u nás doma. Hoci si myslíš, že tvoja škola je na Slovensku vyhovujúca pre ktorúkoľvek krajinu, opak môže byť pravdou. Hlavne na západe hovoria skúsenosti Slovákov o tom, že personalisti nevenujú pozornosť našim školám. Zväčša sa pri cudzincoch rozhodujú podľa skúseností. Rozdiely môžeš pocítiť aj pri hlásení na konkrétnu ponuku, kde od teba budú vyžadovať životopis a motivačný list. Nemusí sa zhodovať s tým, na ktorý si zvyknutý doma. Je dôležité skontrolovať požiadavky pre každú krajinu jednotlivo, pretože sa môžu líšiť. Vyžadovať môžu aj licencie na vykonávanie práce.
V mnohých krajinách zamestnávatelia musia dokázať prijatie zahraničného zamestnanca a uviesť dôvod, prečo mu vyhovuje viac ako obyvateľ krajiny. Tvoj potenciálny zamestnávateľ ti môže asistovať v získaní pracovného povolenia alebo VISA. Ak ti takú možnosť ponúkne, pomôže ti tak ušetriť kopec času pri vybavovaní potrebných dokumentov.
2. Rozpomeň si na okruh blízkych v zahraničí
Kontaktovať rodinu, kamarátov a kolegov v zahraničí je nielen dobrá cesta ako sa ľahšie oťukať s prostredím. Zvýšiš si šance, že poznajú niekoho, kto by ti vedel pomôcť pri ceste za zárobkom. Čím viac ľuďom sa ozveš, tým sa viac poistíš, že v ťažkých časoch budeš mať za kým prísť poplakať na ramene :) . Najlepšie je získať kontakt ešte pred vycestovaním, vďaka skype pohovoru sa dozvieš aké sú tvoje šance.
3. Nemám žiadne skúsenosti, čo teraz?
Je fakt, že do zahraničia putuje čoraz viac vysokoškolákov, ktorí nemajú veľký problém uplatniť sa na dobrých postoch, ak sú špička vo svojom odbore. Ak však nehľadáš prácu astrofyzika, či redaktora v CNN, z bohatej ponuky si vyberieš. Netreba sa brániť aj manuálnym prácam, ktoré možno nie sú tvojmu srdcu blízke, ale predsa získaš skúsenosti. A naučíš sa jazyk. Áno, aj pri zbere jabĺk dokážeš v lete spoznať kultúru, ľudí a jazyk, ktoré môžeš využiť v budúcnosti.
4. Informuj sa a skúšaj, skúšaj,...
Nebudeme pripomínať aké výhody máme oproti našim rodičom v tom, že môžeme lietať po celom svete len s „mobilom vo vrecku“. Na internete nájdeš množstvo ponúk na prácu v zahraničí. Postup je naozaj zložitý: do vyhľadávača napíšeš „práca v zahraničí“. To dalo ale zabrať, však? Každopádne sa nedá veriť všetkým ponukám. Sústreď sa na overené agentúry a sprostredkovateľské stránky. Prácou v zahraničí je známa stránka Eures, na stáže je odborník AIESEC, Leaf, Erasmus Stáž, IAESTE a mnoho iných. Nezabudni však sledovať ponuku brigád v zahraničí na portáli Brigada.sk. Ak momentálne v pracuješ v medzinárodnej organizácii, spýtaj sa nadriadeného o možnostiach výmeny na inú pobočku v zahraničí. Tvoja aktivita môže byť podporená, pretože sa im vrátiš ešte skúsenejší. Možno sa riešenie tvojej dilemy nachádza bližšie ako si myslíš.
5. Riskuj
Táto rada je úzko spätá s prvou spomínanou. Ak ešte stále nevieš že 4. júl je v USA oslavovaný ako Deň nezávislosti (Independence Day), naozaj sa nechystaj na brigádu do Bieleho domu. Nadobudni dostatok informácií o krajine, v ktorej sa budeš cítiť istejšie. Najväčšou nevýhodou rozhodnutia vycestovať za prácou na vlastnú päsť je riziko, že sa po mesiaci nadchneš z chuti suchej chlebovej kôrky. Sú ale dôvody, pre ktoré sa niekedy riskovať oplatí. Po prvé, postavíš sa rovnými nohami do pozoru a miesto vychutnávania výhľadov z Eiffelovky sa pustíš do hľadania práce. Prostredníctvom telefónu alebo osobne na mieste pohovoru máš vyššie šance ako z tisíc kilometrov. Aj motivačná sila bude hrať v tvoj prospech. Nutnosť zarábania peňazí na jedlo, strechu nad hlavou a všetky existenčné potreby ťa naozaj nakopne. Nehovoriac o tom, že nevieš dátum ďalšej výplaty. Tak ako aj v kartových hrách, aj v živote je dobré riskovať. Buď otvorený novým možnostiam.
6. Nauč sa jazyk
Učenie jazyka novej krajiny ťa postaví do popredných miest na v rade záujemcov o prácu. Nielen, že si tým rozšíriš zameranie, ale rovnako urobíš dojem na personalistu a dokážeš im, že to s hľadaním práce v ich krajine myslíš seriózne. Po príchode domov ťa určite potešia voľné pracovné miesta, kde sa už za úroveň jazyka nebudeš hanbiť. Už si počul, že by niekto ľutoval investovaný čas do učenia jazyka? Cestovanie a práca v zahraničí prináša obrovskú výhodu naučiť sa jazyk bez platených kurzov a v prirodzených podmienkach. Tak sa tomu nebráň.
7. Pracovať v budúcnosti odkiaľkoľvek
Ak chceš pracovať zo zahraničia v budúcnosti a nevieš, ktorým smerom sa vydať, existuje mnoho ponúk, ktoré dovoľujú pracovať odkiaľkoľvek. Skús sa spýtať spolužiakov, kamarátov, aké je ich vysnívané povolanie. Určite aspoň pár z nich odpovie, že chcú hlavne v práci cestovať. Opäť tomuto trendu môžeme ďakovať informačným technológiám. Napríklad web-dizajnér naozaj nemusí stále sedieť v kancelárii a pracovať v Košiciach na to, aby plnil svoje povinnosti. Môže si pokojne vychutnávať Cuba Libre na Bahamách, či obdivovať Kordillery a súčasne sa starať o web stránky svojich klientov zo Slovenska.
Možno nebude všetko ružové, ako si sníval, ale každá skúsenosť je na niečo dobrá. Nevylučujeme, že bude pre teba Slovensko po návrate tou vyvolenou krajinou. Zistíš, že predsa len u susedov tráva nie je o nič zelenšia. Kým sa však nepresvedčíš, tak to nezistíš. Tak skúšaj, kým máš čas a odvahu.