Aj pracovný pohovor má svoje pravidlá. Nie všetky otázky a hlavne tie súkromné, je vhodné položiť pri prvom stretnutí nového uchádzača o prácu. Rovnako to platí az z opačnej strany.
Síce s týmtito otázkami nemusíte mať negatívne zámery, človek sa pri nich nemusí cítiť úplne komfortne, vašu identitu alebo kultúru firmy dokonca môže uchádzač spájať s diskrimináciou, xenofófbiou, sexizmom atď. To určite nechcete, oboznámte sa, ktorým otázkam je lepšie sa vyvarovať:
Pýtať sa na vek
Ak ste veľmi zvedavý na vek uchádzača o prácu, nájdete ho v jeho životopise. Pýtať sa na vek priamo na pohovore nie je vhodné - či už u mužov alebo ženách. Aj všeobečná etikate slušného správania udáva, že pýtať sa na vek dokonca i v bežnej reči nie je slušné, ani u muža, ani u ženy.
Pýtať sa na pôvod alebo rasu
Na pohovore zabúdajte na otázky, ktoré by narážali na kandidátovi rasu alebo pôvod. Síce za tým môže byť iba čistá zvedavosť, nerobte to! Ak sa chcete pozrieť odkiaľ uchádzač pochádza prezrite si jeho životopis.
Otázka rasy a pôvodu môže byť pre uchádzača veľmi mätúca, najmä ak ho do práce nevezmete. Napovrch môže dostať napríklad aj otázku diskriminácie.
Nepýtajte sa na deti a súkromný život
Zamestnávateľa nemusí zaujímať či má uchádzač deti. Vhodné otázky na pracovnom pohovore musia zodpovedať snahe oboznámiť sa s vlastnosťami, talentom a zručnosťami kandidáta. Súkromné otázky sa na pracovný pohovor nehodia. Kandidáta môžete oboznámiť o tom aký čas táto práca zaberá, ale rozhodnutie a posúdenie nechajte na neho. Rovnako tak sa nepýtajte ani na momentálne partnerské vzťahy, či sexuálnu orientáciu. Nie sú to podstatné veci, od ktorých by malo záležať na jeho prijatí do zamestnania alebo brigády.
Máte nejaké postihnutia alebo zdravotné komplikácie?
Sú práce, ktoré vyžadujú kompletne zdravých ľudí, napríklad práca na stavbe, v skladoch alebo v obchodoch, kde sa manipuluje s ťažkým tovarom. Práce, ktoré sú však sedavé alebo majú povolený home office sú plne k dispozícií i ľuďom s problémami.
Nie je vhodné sa pýtať na zdravotné postihnutia alebo zdravotné problémy. Najlepšou cestou, ako zistiť, že sa tento uchádzač pre vašu prácu fyzicky hodí je to, že ho pošlete k lekárovi a necháte to na jeho úsudku.
Aké náboženstvo vyznávate?
Náboženstvo a viera nie je niečo o čo by sa zamestnávateľ mal zaujímať. Pokiaľ je človek kompetentný a dokáže svoju prácu odvádzať dobre, prečo by malo nábožentstvo stáť v ceste. Nie je vhodné pýtať sa na vierovyznanie, pretože v svete práce nemôžete vyžadovať, aby všetci jednotne uznávali jednu vieru.
Miesto toho, aby ste nechcene zasahovali do citlivých a veľmi súkromných tém uchádzačov, podladajte otázky, ktoré priamo nadväzujú na profesiu.
Ako uchádzač na tieto otázky odpovedať nemusíte. Každý skúsenosý personalista a iný zástupca firmy by mal vedieť, že tieto otázky sa na pohovor prosto nehodia. Rovnako tak to platí aj o vás, ak si nechcete pokaziť prvý dojem, vyvarujte sa im.