Čomu sa venovať aby vás zamestnávatelia vnímali inak, ako ostatných uchádzačov? Ako byť úspešný na pracovnom trhu? |
Vybrať si odbor je pre niekoho jedným z najťažších rozhodnutí aké musí spraviť. Niekedy je to hneď jasné, inokedy sa naozaj volí vylučovacia metóda. Aj po získaní titulu majú niektorí absolventi ten istý problém ako po strednej škole. Čo chcem vlastne robiť? A ty už si rozhodnutý? Prinášame výhľadovo najúspešnejšie zamestnania súčasnosti.
Najžiadanejšie pracovné pozície
- programátor
- web dizajnér
- IT technik
- lekár
- zdravotná sestra
- softvérový inžinier
- administratívny pracovník
- vývojár mobilných aplikácií
Ak sa medzi týmito pozíciami nenachádza odbor, v ktorom chcete pracovať, nie je dôvod na paniku. Ak máte dostatočné schopnosti a preukážete vašu konkurenčné výhodu, máte veľkú šancu uplatniť sa kďekoľvek chcete. Hlavne sa netreba uspokojiť s nezáživnou brigádou mimo centra vášho záujmu. Je mnoho spôsobov ako sa presadiť vo vašom vysnenom odbore, aj keď o ňom možno zatiaľ ešte nič moc neviete.
Čo ovládať, aby som sa mal dobre?
Cudzie jazyky
Cudzie jazyky sú už dlhodobou konkurenčnou výhodou. Ešte pred pár rokmi stačilo ovládať jeden cudzí jazyk na výbornej úrovni a boli ste o krok vpred pred množstvom ďalších uchádzačov. Dnes je situácia trochu iná. V jednom cudzom jazyku sa už dorozumie veľké percento uchádzačov, preto ak chcete aby boli cudzie jazyky vašou konkurenčnou výhodou je treba prejsť na vyšší level. Aj na našom portáli nájdete inzeráty, kde zamestnávateľ nevyžaduje len jeden cudzí jazyk, ale často uvádza, že druhý cudzí jazyk je výhodou.
Ak bude mať na pohovore dvoch uchádzačov s pracovnými skúsenosťami, väčšiu šancu budem mať uchádzač, ktorý ovláda dva cudzie jazyky.
Programovanie
Informačné technológie a ich rozvoj priniesol najmä v posledných rokoch obrovské množstvo voľných pracovných pozícií, ktoré zamestnávatelia nevedeli obsadiť skúsenými odborníkmi. Nielen dnes, ale aj v budúcnosti sa stále predpokladá veľký dopyt po odborníkoch v IT. Ak teda váhate nad budúcim povolaním a bojíte sa o uplatnenie, mali by ste si zvoliť práve informačné technológie.
Mnohí ľudia sa už ako tínedžeri učili kódovanie, dnes sú z nich odborníci v obrovských spoločnostiach. Aj ako samouk sa vieš naučiť pokročilé techniky programovania a už po krátkom čase si budeš vedieť vytvoriť vlastnú web stránku či aplikáciu. Uplatnenie v tejto oblasti je rôznorodé a to ako doma, tak aj v zahraničí. Keďže programovací jazyk je univerzálny, nemusíte sa učiť žiadne nové praktiky, ktoré by ste používali v zahraničí.
Čo sa platu týka, IT oblasť je ohodnotená nadštandardne. Priemerný plat programátora na Slovensku je okolo 1400 EUR, čo je v celkovom porovnaní platov vysoký nadštandard.
Môžete si pritom vybrať aké bude vaše zameranie ako programátora. Niektorí programátori ovládajú hneď niekoľko programovacích jazykov a rozhraní:
- Oracle programátor
- Objective-C programátor
- C++ programátor
Grafika
Grafika, tak ako aj programovanie je dnes na trhu veľmi žiadaná. Ponuky na profesionálnych grafikov sú skoro stále, ich potreba priamoúmerné narastá s technickým pokrokom. Na prácu grafika potrebuješ pozitívny prístup k počítačom všeobecne a ku grafickým softvérom. Nesmie ti chýbať trpezlivosť a jednoznačne, kreativita. Softvéry, ktoré by mal ovládať budúci grafik na plný úväzok sú minimálne Adobe Photoshop, Adobe InDesign a príp. Adobe Ilustrator.
Nezabudni na pohovor doniesť svoje portfólio, čiže niekoľko najlepších prác, ktoré zamestnávateľa presvedčia o tvojich schopnostiach a skúsenostiach. Svoju fantáziu vieš veľmi účinne odprezentovať aj na samotnom spracovaní portfólia. V zásade platí, že obal predáva.
IT odbor teda stále ostáva najlukratívnejším rozhodnutím, aké môžeš spraviť a pravdepodobne to takto aj ostane. No nie každý je áj tý. Hlavne si treba vyberať prácu, ktorá ťa bude baviť a napĺňať.