Prinášame ti ďalšie body týkajúce sa atraktívnych zručností, ktorými môžeš osviežiť celý postup o žiadosť do zamestnania. Chceme ťa inšpirovať, aby si vedel, čo zo svojho života treba vyzdvihnúť a čo môže tvojho budúceho zamestnávateľa zaujať. Tento článok je nadväzujúcim na článok 7 atraktívnych zručností, ktoré môžu zaujať tvojho potencionálneho zamestnávateľa I. |
4. Technické zručnosti
Bez ohľadu na oblasť, v ktorej žiadaš o pracovnú pozíciu, v dnešnej dobe sú veľmi dôležité technické zručnosti. Vždy by si mal uvádzať zoznam príslušných programov, v ktorých vieš pracovať a máš s nimi skúsenosť. Ak tvoje odvetvie vyžaduje nejaký špeciálny program, napríklad Photoshop pre grafikov, určite ho nezabudni vymenovať medzi prvými zručnosťami vo svojom životopise. Neboj sa však uviesť aj menej známe programy, každá skúsenosť môže byť pre teba plusom. Ak spoločnosť pracuje v programoch, ktoré sú ti neznáme, nevzdávaj to vopred, spoločnosti často poskytujú zaškolenie v týchto programoch a okrem toho, často využívajú vlastné resp. interné programy a informačné systémy, do ktorých ťa zaškolia. Ak sa ale chceš ešte pred pohovorom naučiť pracovať v nejakom programe, existuje množstvo spoločností, ktoré ponúkajú zaujímavé školenia a kurzy.
5. Schopnosť vedenia
Ak sa hlásiš na miesta vo vedúcich pozíciách, zamestnávatelia chcú vidieť, že si naozaj dobrý, a preto sú veľmi dôležité skúsenosti. Môžeš svoju schopnosť vedenia podrobne popísať v životopise alebo motivačnom liste, uveď napríklad aké tímy si v minulosti viedol a aké úspechy tvoj tím dosiahol pod tvojím vedením. Neboj sa uviesť aj napr. prácu šéfredaktora študentského časopisu, členstvo v študentskom parlamente, dobrovoľnícke aktivity a pod. kde si pracoval v tíme a využil svoje líderske schopnosti.
Na pracovnom pohovore potom môžeš hovoriť aj o tom, ako dobre si zvládol vytvoriť vyvážené tímy a vyzdvihnúť tak silné stránky každého člena tvojho tímu.
6. Schopnosť pracovať v tíme alebo sám
Takmer všetky úlohy vyžadujú určitú formu tímovej práce. Je však tiež dôležité, aby si vedel pracovať a byť produktívni aj sám. Väčšina ľudí sa prikláňa k jednému alebo druhému, ale aby si bol najžiadanejším a najspoľahlivejším zamestnancom, musíš byť schopní dobre pracovať aj v tíme aj sám. Snaž sa ukázať obe schopnosti tým, že načrtneš to, čo si priniesol do tímov, v ktorých si pracoval, ako aj to, čo si dosiahol sám.
7. Tituly a certifikáty
Pri mnohých pracovných miestach budeš musieť doložiť nejaký druh vysokoškolského diplomu alebo inú odbornú kvalifikáciu, aby si bol považovaní za kvalifikovaného na túto prácu. Čo môže byť ešte dôležitejšie, sú špecifické certifikácie. Môžeš absolvovať špeciálny test, ktorý ponúka nejaká organizácia a získaš tak certifikát, ktorý môže byť dôležitejší ako vysokoškolský titul. Niekedy ťa takéto špeciálne certifikácie spravia omnoho kvalifikovanejším kandidátom o pracovné miesto ako čerstvého absolventa. Napríklad byť certifikovaný v určitých softvérových programoch alebo pre určité technológie, môže byť tiež veľmi žiadúce. Niektoré pozície zase vyžadujú, aby si mal licenciu, pretože bez nej nebudeš môcť danú prácu vykonávať.
Toto sú všetko zručnosti, ktoré môžeš pridať do svojho životopisu. Nezabudni však dodržiavať všetky ostatné štandardné odporúčania týkajúce sa životopisu, motivačného listu a pracovného pohovoru. Na pracovnom pohovore môžeš hovoriť aj o svojich dobrých a zlých vlastnostiach, čo môže taktiež pomôcť k opisu tvojej osobnosti. V každom prípade buď sám sebou a nikdy nehovor to, čo nie je pravda. Dúfame, že sme ti týmto článkom pomohli a že získaš svoju prácu snov. Celý náš tím ti drží palce !