Mladí ľudia majú prirodzene obavy z pracovného pohovoru, o to viac ak na pracovný pohovor idú po prvýkrát. Strach a nervozita je tu samozrejme oprávnená. Každý pracovný pohovor môže byť veľkým krokom vo vašej kariére. A je len na vás či budete na pohovore úspešný alebo nie. |
Pracovný pohovor však pre vás neznamená žiadne náklady (pokiaľ nerátame nejaké malé náklady na cestovné a váš čas, nejde však o investíciu). Nemôžete vôbec nič stratiť, práve naopak vždy niečo získate. Aj neúspešný a nezvládnutý pracovný pohovor je krokom vpred. Každým pracovným pohovorom sa stávate skúsenejším.
Hoci úspech a získanie pracovného miesta, o ktoré vám celý čas ide, predstavuje obrovskú radosť a zadosťučinenie za vašu snahu, ktorú ste vkladali do prípravy, nezvládnutie pohovoru vám ukáže, kde sú vaše slabé stránky, ktoré musíte do ďalšieho pohovoru odstrániť.
Sami určite viete zhodnotiť v čom bol váš najväčší problém na pohovore. Často totiž nejde o to, že by uchádzač nemal predpoklady (inak by na pracovný pohovor pravdepodobne ani nebol pozvaný, lebo už v životopise by sa ukázalo, že nespĺňa dané predpoklady). Ide tu však o zlyhanie, či už z nedostatočnej prípravy, alebo jednoducho tréma a stres spôsobí, že sa neviete vyjadrovať tak, ako ste si to predstavovali. Aj to však chce len cvik.
Otázky z pracovného pohovoru viete dopredu
Príprava na pracovný pohovor je základ. Hovorí sa, že až 3/5 všetkých pohovorov končia neúspešne kvôli príprave. Viete si ľahko zistiť aké otázky sa personalisti pýtajú na pracovnom pohovore najčastejšie, preto sa na ne môžete pripraviť vopred.
Medzi najčastejšie patria napríklad otázky ako:
Aké sú vaše silné/slabé stránky?
Prečo máte záujem pracovať pre našu spoločnosť?
Čo viete o našej spoločnosti?
Prečo si myslíte, že by sme mali prijať práve vás?
Aké je vaše mzdové očakávanie?
Kde sa vidíte za 3 / 5 / 10 rokov?
Čo očakávate od tejto práce?
Príďte na pracovný pohovor psychicky vyrovnaný. Daný deň by ste si mali čo najviac užiť a ísť na pohovor s úsmevom a dobrou náladou. Personalista si to určite všimne a ocení.
Tipy pre pracovný pohovor
Už skôr sme písali o tipoch pre lepší pracovný pohovor. Tie síce stopercentne neznamenajú úspech, ale ich dodržiavaním sa pohovor stane pre vás menej stresujúci. A menej stresu môže znamenať aj lepší dojem a tým pádom lepšie ohodnotenie od personalistu.
Úspech na pracovnom pohovore vám nevie zaručiť nikto, hoci máte na danú pracovnú pozíciu všetky predpoklady. Aj skúsenosti tu zohrávajú svoju rolu. Niektorí majú za sebou už desiatky pohovorov a už presne vedia, čo personalista očakáva, čo sa spýta a ako musíte reagovať, aby ste ho zaujali.
Práve preto ani zbabraný pracovný pohovor nemusí byť pre vás sklamanie. Na jednu pracovnú pozíciu sa hlásia niekedy desiatky ľudí. Nemá zmysel sa podceňovať, ak ste hneď neuspeli. Ideálne je ak od toho okamihu začnete na sebe ešte viac pracovať a zdokonaľovať schopnosti, ktoré vám môžu priniesť na ďalšom pohovore úspech.
Pred pohovorom je samozrejme úplne ideálne precvičiť si pracovný pohovor nanečisto. Ak nemáš pri sebe niekoho, kto s pracovnými pohovormi už má bohaté skúsenosti, možnosťou je určite aj simulátor pracovného pohovoru. Simulátor ti pomôže zistiť ako reagovať na otázky, ktoré sa na pohovore bežne vyskytujú.