Čomu ste sa venovali v období kedy ste nepracovali?
Personalista sa vás veľmi pravdepodobne spýta presne túto otázku, ak v životopise uvidí, že v nejakom období ste boli nezamestnaný. Odpoveď na túto otázku je veľmi dôležitá, preto by ste si ešte pred pohovorom mali premyslieť, čo by ste na takúto otázku odpovedali.
Veľká časť personalistov hľadá zdôvodnenia prázdneho miesta v životopise, kedy ste neboli zamestnaný, či už je to z dôvodu materskej dovolenky, nezamestnanosti alebo dlhodobého pobytu v zahraničí. Niektoré dôvody sa vysvetľujú ľahšie, k iným treba pristupovať opatrnejšie. Hlavne ak uchádzača táto otázka na pohovore prekvapí, začne si vymýšľať a zavádzať. Nie je to správne riešenie, personalista klamstvo veľmi rýchlo odhalí. Odhalené klamstvo môže v jednom okamihu „zabiť“ všetky vaše šance na dané pracovné miesto, napriek tomu že máte dostatočnú prax aj zručnosti.
Nestojí za to si vymýšľať, ale uviesť pravdu takým spôsobom, aby to pôsobilo čo najmenej negatívne. Kratšie medzery obyčajne personalista zdôvodniť nevyžaduje (ide často o obdobie po ukončení štúdia, kedy je to prirodzené, či v období hľadania nového zamestnania, tesne po ukončení pracovného pomeru a pred začiatkom ďalšieho,). Ak je medzera dlhšia ako rok, veľmi pravdepodobne sa vás na toto obdobie spýta.
Využite každú medzeru v životopise aktívne
Každá medzera znamená príležitosť pracovať na sebe! Takto nejako by ste mali pristupovať k časovému obdobiu kedy nemáte trvalé zamestnanie, alebo ste sa rozhodli zmeniť smerovanie vášho štúdia. Voľný čas by ste mali využiť rozvojom seba, svojich zručností a ideálnou nejakou stážou alebo brigádou. Oveľa jednoduchšie sa vám neskôr bude na pracovnom pohovore vysvetľovať, čo ste robili počas obdobia voľna.
Ďalšou možnosťou je absolvovanie vzdelávacích kurzov. Tie už dnes môžete absolvovať aj z pohodlia domova. Rôzne online vzdelávacie kurzy zavŕšené získaním certifikátu, ktorý si samozrejme môžete uviesť aj do životopisu, je výbornou príležitosťou ako na sebe pracovať počas tohto obdobia.
Vysvetlenie medzery v motivačnom liste
Ďalšou možnosťou ako vysvetliť časovú medzeru v životopisu , je stručne ju popísať už v motivačnom liste. V dvoch až troch vetách uvediete zdôvodnenie medzery ako aj to, ako aktívne ste vypĺňali čas počas medzery. Je to dobrý spôsob hneď z dvoch dôvodov:
- Zamestnávateľ bude mať túto informáciu hneď (mohol by to byť totiž v niektorých prípadoch aj dôvod nepozvania na pohovor, hlavne ak mu nebude jasné z akého dôvodu je tam napríklad viac ako ročná medzera)
- Zamestnávateľ časovú medzeru na pracovnom pohovore nebude viac preberať, keďže už dostal vysvetlenie v motivačnom liste.
Medzera po skončení strednej a vysokej školy
Veľká väčšina študentov po absolvovaní strednej a vysokej školy smeruje na úrad práce. Je prirodzené, že na nájdenie toho správneho zamestnania je potrebný nejaký čas. Ideálne je, ak sa vám podarí nájsť zamestnanie do dvoch mesiacov po ukončení štúdia . Zdôvodnenia takto krátkeho obdobia zamestnávateľ nebude chcieť. Aj v tomto čase by ste sa však mali snažiť pracovať na sebe a svojich zručnostiach. O to viac ak toto obdobie bude dlhšie ako dva mesiace.
Aj choroba môže zapríčiniť medzeru
Ak je dôvodom vašej medzery choroba, stačí to uviesť do životopisu. Zamestnávateľovi bližšie nemusíte uvádzať o akú chorobu išlo. To by prichádzalo do úvahy iba v prípade, že by táto choroba mohla mať ešte nejaký vplyv na váš budúci pracovný výkon. Zamestnávateľ nemá dôvod sa pýtať na váš zdravotný stav v minulosti – choroby ani iné zranenia.
Medzery v životopisoch strašia nejedného z uchádzačov o zamestnanie. Najmä ak je táto medzera dlhšia ako rok, začína to byť problém, ktorý sa ťažšie vysveteľuje. Aj v takomto prípade je však možné túto medzeru využiť aktívne, a to pracovaním na sebe a svojich zručnostiach. Vzdelávanie nemusí byť nič finančne náročné – na internete nájdete množstvo zdrojov a bezplatných kurzov. Stačí sa len do toho pustiť a myslieť na to, že každou takouto aktivitou skracujete čas, kedy budete nezamestnaný.