Povedzte mi niečo o sebe...
Hoci sa stále častejšie hovorí o tom, že typicky zaužívané otázky na pohovoroch typu: „Aké sú vaše silné stránky?“, alebo „Kde sa vidíte o 5, či 10 rokov?“ sa personalisti pýtajú na pohovore stále menej, jedna vec sa na pohovoroch nemení a môžete ju očakávať takmer pri každom pracovnom pohovore. Ten kto vedie pohovor sa chce o vás dozvedieť viac, a tak dostanete slovo. V tomto momente máte stručne zhrnúť svoju osobnosť, skúsenosti, zručnosti, záľuby, prakticky čokoľvek, čo naznačuje, že ste vhodný kandidát na túto pozíciu. Je však celkom náročné vybrať to podstatné.
Kvôli nedostatočnej praxi, študenti veľmi často uvádzajú informácie, ktoré nie je potrebné uvádzať a naopak zabudnú spomenúť informácie, ktoré by sa určite hodili. Ak chce o vás personalista niečo viac vedieť, nepýta sa len na vaše záľuby, ale má na mysli hlavne nejaké aktivity, ktoré by vám mohli pomôcť pri práci. Nevynechajte nič, čo by vám mohlo pomôcť získať nové pracovné miesto - dobrovoľníctvo, vlastné projekty, brigády.
Nemám žiadne skúsenosti
Študent, ktorý absolvuje školu, či už strednú alebo vysokú, často nemá žiadne pracovné skúsenosti, resp. má skúsenosti, ktoré nie sú relevantné pre danú pracovnú pozíciu. Nikdy by ste však nemali prísť na pracovný pohovor s tým, že nemáte žiadne skúsenosti.
Treba zvážiť akúkoľvek praktickú činnosť, ktorú ste vykonávali, aj popri štúdiu a premeniť ju na svoju prednosť, ideálne ju hneď aj naviazať na pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Niektoré projekty na strednej a vysokej škole sa často približujú, či dokonca vyrovnajú reálnym praktikám firiem. Určite stojí za zmienku, že sa na takom projekte pracovali počas štúdia.
Máte nejaké otázky? Nie. Dovidenia...
Už pred príchodom na pracovný pohovor, by ste mali mať o danej firme ako aj pozícii, čo najviac informácii. Tieto informácie sa dočítate kdekoľvek na webe, alebo priamo na stránke firmy. Veľmi to vplýva na priebeh celého pracovného pohovoru. Ak máte o firme viac informácii, viete sa aktívne zapájať a určite vás napadnú aj ďalšie otázky, ktoré nemáte zodpovedané. Často sa personalista na záver spýta, či máte ešte nejaké otázky. Je veľmi dôležité, aby ste sa mali ešte čo spýtať. Nesnaže sa ukončiť pracovný pohovor čo najskôr. Ak by boli predsa zodpovedané všetky otázky, zdvorilo oznámte, že už boli všetky zodpovedané počas pohovoru. Takmer vždy sa ale vyskytne niečo, čo sa chcete ešte dozvedieť - nebojte sa spýtať, keď dostanete príležitosť.
O vašom úspechu a neúspechu na pracovnom pohovore rozhodujú detaily. Vyhnite sa základným chybám a podstatne tak zvýšite svoje šance na prijatie do nového zamestnania.