Ako rozprávať o svojich silných stránkach na pohovore zamestnávateľovi?
Už ako malé deti sme sa stretli s vychvaľovaním. Postupom času sme si uvedomili, že to nie je najlepšia cesta ako si získať pozornosť. Odborníci však v prípade pohovoru radia práve naopak- odhodiť zábrany a chváliť sa. Samozrejme, že to neznamená nahodiť infantilný tón hlasu a začať vyťahovať historky, ako si sa hrdinsky zachoval, keď si pani učiteľku vyvaroval od nastraženého špendlíka na stoličke.
Rovnako tým nemyslíme prílišnú gestikuláciu a pohyby, akoby si po nociach sledoval Jamesa Bonda. Jednoducho sa pokús tváriť prirodzene, a začni zo seba súkať svoje najpodstatnejšie silné stránky. Keď hovoríš o dobrých vlastnostiach, výraz tvojej tváre by mal tomu zodpovedať. Nemysli pritom na svoj nevydarený status na Facebooku a usmievaj sa, zvýrazníš tým pozitívny dojem.
Ešte pred pohovorom si priprav nielen formulky typu: som zodpovedný, precízny, flexibilný... Prečo si to vlastne o sebe myslíš? Zamestnávateľa bude určite zaujímať príklad, kedy sa prejavila určitá vlastnosť. To, aby si mal argumenty premyslené vopred predíde improvizácii na pohovore. Vďaka príprave sa nestane, že za precízne označíš odpisovanie od suseda na písomke.
Ako prezentovať svoje silné stránky?
Radi by sme tipy, ako spomenúť svoje pozitíva bez dojmu vychvaľovania, zhrnuli. Tu je pár rád:
1. Preskúmaj podrobnosti pracovnej pozície.
Aké požiadavky a schopnosti sú v inzeráte spomenuté? Nehádž hneď „flintu do žita“ ak si sa nestotožnil s danými kritériami. Pokús sa na seba pozrieť menej kritickým zrakom a možno zistíš, že tvoje schopnosti zodpovedajú aspoň jednej z uvedených.
2. Snaž sa opísať, v čom si dobrý
Ak si sa dopracoval ku zhode s požadovanými vlastnosťami, snaž sa ich opísať v čo najlepšom svetle. Inšpiruj sa tým, čo na tebe obdivujú rodičia, učitelia, či rovesníci. Prípadne sa rozhliadni po izbe. Trofeje zo súťaží, či len poriadok v izbe môže byť jednou z tvojich silných stránok.
3. Priprav si príklad z minulosti
Spoj pozitívnu vlastnosť s udalosťou, ktorú si zažil a bravúrne zvládol. Nemusí to byť práve odhalenie záhady bermudského trojuholníka. Stačí, ak im priblížiš zážitok z predošlej práce alebo zo života. Vďaka príkladom nebudeš vyzerať, že si práve užívaš moment chvastania (hoci to bude pravda :-) ).
4. Popros kamaráta o malé divadlo
Najprv si techniku vyskúšaj na rodinnom príslušníkovi / kamarátovi. Čím kritickejšieho človeka si vyberieš, tým lepšie pochopíš, kde sú tvoje medzery. Pre mnohé dôvody sa psy neodporúčajú.
5. Nehanbi sa za svoje prednosti
Uvedom si, že chvastúnstvom nie je, keď sa označíš za skúseného v danej oblasti, ak si v nej predtým pôsobil. Človek, ktorý sa ťa na pohovore pýta na silné stránky, predsa očakáva odpoveď. Samozrejme to neprežeň. Drž sa zdravej sebadôvery. Nikdy nevieš, či sa šéf nebude cítiť v ohrození pri takej „celebrite“ ako si ty.
6. Zosúlaď svoje schopnosti s požadovanými.
Pedantnosť má rovnako blízko od precíznosti ako učenlivosť od dôvtipnosti. Predstav si, čo práca obsahuje a aké zručnosti sú na jej vykonávanie žiaduce. Napokon zdôvodni, prečo si myslíš, že tvoje silné stránky by sa v požadovanej práci zišli.
Došiel si až po koniec článku, no nenapadla ti ani jedna pozitívna charakteristika? Neveríme. Ale ak predsa len premýšľaš, ktorú z toho kvanta vybrať, pozoruj sa. Všímaj si hoci aj počas bežného dňa, ako si sa zachoval, keď ti ušiel autobus a ty si napriek tomu prišiel domov skôr. Prípadne sa pýtaj úprimných známych.
Dúfame, že sa ti tieto rady osvedčia pri prijímacom pohovore a nebudeš mať s touto psychologickou otázkou problém.