Tak ako v živote vás niektoré otázky dokážu prekvapiť a márne na ne hľadáte odpoveď bez prípravy, tak aj na pracovnom pohovore sa môžete stretnúť s otázkou personalistu, na ktorú nájsť odpoveď nie je nijak ľahké. Na takéto nečakané otázky na pracovnom pohovore sa však môžete pripraviť vopred, a tak vás nejaká otázka len ťažko zaskočí. |
V tomto článku spomenieme 5 otázok, ktoré sa personalisti na pohovoroch pýtajú často, no napriek tomu len máloktorý uchádzač ich vie zodpovedať. Aj v situácií, že nad odpoveďou váhate, mali by ste sa snažiť povedať aspoň niečo. Odpovedí „Neviem.“ by malo byť na pracovnom pohovore čo najmenej, najlepšie vôbec žiadne. Každú vetu sa snažte rozvinúť do súvetia a snažte sa byť pri každej odpovedi kreatívny.
Len vtedy máte totiž šancu odlíšiť sa od ostatných uchádzačov. Personalisti sa totiž v poslednej dobe už celkom často stretávajú s naučenými odpoveďami, hoci samotný uchádzač celkom presne nevie, čo danou odpoveďou mienil. V žiadnom prípade si nevymýšľajte.
5 z otázok na pracovnom pohovore
Poriadne sa skúste zamyslieť nad týmito na prvý pohľad jednoduchými otázkami:
Prečo si myslíte, že práve vy ste vhodný pre túto pracovnú pozíciu?
Kde sa vidíte o 5 alebo 10 rokov?
Aké sú vaše silné/slabé stránky?
Čo pre vás znamená úspech?
Ako zvládate prácu pod tlakom?
Na prvý pohľad skutočne jednoduché otázky, odpovedať však na ne už mnohým uchádzačom na pracovnom pohovore robí veľké problémy. Nie je to spôsobené len stresom, ale aj tým, že človek sa nad týmito otázkami bežne nezamýšľa
Keďže o otázkach na pracovnom pohovore viete dopredu, máte možnosť si odpoveď premyslieť. Nemusíte sa ju samozrejme učiť naspamäť, ale už len to, že ste sa nad otázkou zamysleli teraz, vám na pracovnom pohovore pomôže odpovedať na ňu vhodnejšie.
Pri otázke, prečo si myslíte že ste vhodný na danú pracovnú pozíciu, by ste mali jednoznačne ukázať, že o danej pracovnej pozícii viete veľa a ovládate relevantné zručnosti, ktoré sú pre ňu potrebné.
Čo bude človek robiť o 5 až 10 rokov nevie naozaj nikto. Mali by ste však mať aspoň nejakú predstavu, za ktorou si idete a budete robiť isté kroky pre jej dosiahnutie. Personalista potrebuje vedieť, že máte nejaký cieľ a že záujem o pracovnú ponuku nie je len zhoda náhod.
Otázka silných a slabých stránok je veľmi často rozoberaná. Odpoveď na túto otázku môžete nájsť aj v článku o silných a slabých stránkach na pracovnom pohovore.
Pre každého úspech prirodzene znamená niečo iné. Pre niekoho je to dobre vykonaná práca, pre iného získanie dobrého pracovného miesta, pre ďalšieho je to získanie titulu. Určite by ste mali vedieť, čo znamená úspech pre vás.
Ako zvládate situáciu pod tlakom?
Zvládať prácu pod tlakom je pri väčšine pracovných pozícií nevyhnutnosťou. Mali by ste sa poznať, ako pod tlakom reagujete. Ak ste pod tlakom ešte nepracovali, mali by ste si túto situáciu predstaviť. Je veľká pravdepodobnosť, že ste však už niekedy pod tlakom boli. Ako ste vtedy reagovali? Čo ste robili? Ako ste situáciu vyriešili? Motivuje vás práca pod tlakom k väčšiemu výkonu?
Naučiť sa odpovedať na otázky na pracovnom pohovore je jedna z dôležitých súčastí toho, ako uspieť na pracovnom pohovore. V druhom pokračovaní článku nájdeš ďalších 5 často kladených otázok na pohovore ako aj najsprávnejšie odpovede na tieto otázky.