Pomôže ti s tým finančná gramotsnoť. Nauč sa niečo z nej a budeš sa omnoho lepšie orientovať vo svojich výdavkoch, príjmoch a niečo dokonca ušeríš. Ovládaj aspoň základy: |
Finančná gramotnosť je schopnosť ovládať svoje finančná výdaje a všetko s nimi spojené. Zatiaľ, čo dnešní žiaci a študenti sa s finančnou gramotnosťou na školách aspoň raz oboznámili, mnohým zo starších ročníkov nikdy neboli vysvetlená ani jej základy. Pritom ide o fundamentálnu znalosť, ktorú je potrebné ovládať a dokonca povinné ovládať v dospelom živote.
Ako manipulovať s peniazmi?
To, kam sa dostanú tvoje peniaze každý mesiac by mala byť v tvojom plánovaní mesiaca priorita! Od tohto plánovania by sa mali následne odvíjať tvoje výdaje, ale aj čiastka vkladaná do šetriaceho konta. Finanční experti radia: začínať prioritami, ako je platenie nájomného a zaplatenie faktúr. Od tohto kroku by sa mali odvíjať tvoje ďalšie výdavky.
Niekoľko typov pre začiatočníkov vo finančnej gramotnosti:
Začni si mapovať tvoje mesačné výdavky
Začni si zapisovať všetko do čoho si investoval svoje financie, napríklad do mobilu alebo notebooku, niekam, kde budeš mať zoznam non-stop dostupný. Zapisuj si drobnosti, ako čokoládu až po dôležité veci, ako nájom.
Rozdeľ si platby na fixné a variabilné
Fixné sú tie, ktoré sa nemenia, to je platba za internet a TV, alebo nájomné. Variabilné platby sú napríklad potraviny, oblečenie a voľnčasové aktivity. Tie, ktoré prichádzajú a odchádzajú.
Zrátaj oba typy platieb dokopy
Po 3 mesiacov, odkedy si si začal značiť svoje výdaje, vypočítaj si priemernú sumu, ktorú utratíš. Prezri si aj kategórie (fixné a variabilné) a sleduj, v ktorej utrácaš viac a ako veľmi sa od seba líšia.
Preštuduj si hlavne variabilné náklady
Ide o nákupy, ktoré ľudia najviac prehliadajú, a pritom tu aj najviac míňajú. Keďže ide o variabilné platby, dá sa s nimi niečo robiť. Veľmi dobre si premysli, ktoré výdavky sú pre teba najdôležitejšie a potom tá ťažšia časť- rozmysly si, ktoré znížiš alebo úplne vypustíš.
Mysli na sporenie
Základom každého sporenia je myslieť na svoje budúce ja. Musíš popredu vedieť koľko za mesiac zarobíš. Ak si si neni istý, vyskúšaj kalkulačku. Z každej výplaty si odlož nejakú čiastku (odporúčajú sa sumy ako 10 – 20 – 30 – 40 €). Najlepšie je ak zo sporenia spravíš pravidelnú záležitosť.
Teraz si nastav svoj limit na mesiac
Bude to bolieť, ale je treba odpísať niektoré položky v tvojich fixných i variabilných položkách. Rozhodni sa, koľko si chceš každý mesiac odkladať do sporenia. Zostatok je tvoj voľný budget na mesiac :)
Zaujala ťa finančná gramotnosť a chceš vedieť viac? Určite vyskúšaj náš online kurz FINANČNEJ GRAMOTNOSTI. Je úplne zadarmo a po úspešnom absolvovaní ťa čaká certifikát.