Je.
Priemerná hodinová mzda pre brigádnikov mimo hlavného mesta sa pohybuje v rozmedzí 2 - 3 eur. V Bratislave sa to dokáže vytiahnuť aj na 5 eur. Ak si určíme približný priemer, vrátane Bratislavy, počítajme so sumou 3,50 eura na hodinu. Ak by si brigádoval dvakrát do týždňa po 8 hodín, zarobíš slušných 56 eur. Taká suma už vie pomôcť a možno trochu uvoľniť opasok „chudobného“ študenta. 56 eur ťa zachráni pred suchými rožkami na dobrý týždeň, možno dva. A ako si zarobí študent na západe? Napríklad v Belgicku?
Hodinová brigádnicka mzda zvyčajne neklesá pod 10 eur. Ak si vezmeš najnudnejšiu a najobyčajnejšiu brigádu v sklade pri policiach, zarobíš dvakrát toľko ako slovenský brigádnik - programátor. Za dva dni práce po 8 hodín dostaneš 160 eur. Pri cene potravín skoro totožnej s cenami na Slovensku to naozaj stojí za zváženie. Ceny podnájmu sú len o niečo vyššie ako ceny v našom hlavnom meste. Za električenku zaplatíš tiež o niečo viac, no skoro celé Belgicko je bike /super/friendly.
Samozrejme, existujú ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú kalkulácie. Len málo belgických univerzít je zadarmo, ale granty a štipendiá fungujú rovnako. Ani vlaky nie sú zadarmo, no za jednu jazdu vlakom zaplatíš najviac 5 eur. Na Slovensku skoro dve hodiny práce, v Belgicku polhodina. Nech človek počíta ako chce, týždeň na suchu pre belgického študenta brigádnika znamená, že si nemôže kúpiť pivo alebo ísť v piatok na párty.
Áno, v zahraničí sa budeš mať lepšie. Áno, nebudeš musieť žiť od výplaty po výplatu. Ale pripomeňme si známu ošúchanú otázku. Kto niečo na tom našom Slovensku zmení, keď všetci odídeme?
autor fotiek:
Miroslava Argalášová