Čo to pre študenta znamená v praxi? V prvom rade väčšiu šancu na nájdenie brigády, keďže konkurencia na pracovnom trhu je podstatne nižšia ako napríklad v období pred letom.
Ak si máte možnosť zorganizovať čas, tak by ste nemali váhať nad nájdením brigády popri škole. Zamestnávatelia sa stále viac sústreďujú na mladých ľudí, ktorí získavajú prax už počas štúdia, sú aktívni nie len v štúdiu ale aj v mimoškolských aktivitách týkajúcich sa rozvoja osobnosti, zručností a skúseností.
Ako sme načrtli v úvode, prvým pozitívom je, že v týchto mesiacoch (september - december) vaša konkurencia nie je tak veľká, ako tomu bolo pred letnými prázdninami (predovšetkým v mesiacoch máj a jún). Musíte brať na vedomie, že s počtom uchádzačov sa zvyšujú aj nároky zamestnávateľov - ten si chce samozrejme vybrať toho najlepšieho z nich. Mnoho podstatných informácií sa dozvie už zo životpisu, či neskôr na pracovnom pohovore, preto je potrebné klásť na ne väčší dôraz, než ako to robí veľká časť uchádzačov o brigády.
Druhým pozitívnym faktom je ten, že počet brigád až tak výrazne neklesá v porovnaní s obdobím pred letom a hoci ubudli pracovné ponuky na sezónne práce, zamestnávatelia v súčastnosti obsadzujú niektoré pozície, na ktorých zamestnávali príležitostných krátkodobých brigádnikov.
Teraz však nasleduje dôležitá otázka, pri ktorej skončí s hľadaním brigády väčšina študentov. Ako stíhať brigádu popri škole a zároveň sa stíhať pripravovať na štúdium? Nároky niektorých škôl na študentov nie sú malé a len ťažko berú do úvahy fakt, že študent si chce sám niečo zarobiť popri škole a zároveň získať aj prax, ktorú dnes zamestnávatelia tak veľmi od uchádzačov vyžadujú. V istých prípadoch sa dá povedať, že je to naozaj nemožné, hlavne ak hovoríme o stredoškolákoch a gymnazistoch. Vyučovanie je 5 dní v týždni a s ospravedlnením, že ste boli počas vyučovania na brigáde určite neuspejete. Nehovoriac o tom, že je potrebné venovať sa aj štúdiu a nezameškávať vyučovacie hodiny. Tým najaktívnejším stredoškolákom sa podarí nájsť aspoň nejakú brigádu na víkend.
V prípade brigád veľká časť zamestnávateľov vníma fakt, že ste stále študentom a ponúknu vám prácu na flexibilný čas - čo znamená, že nie ste úplne viazaný tým, kedy musíte byť v práci. Samozrejme nie všetci zamestnávatelia sú takí ústupčiví. Hľadajte teda brigády a zamestnávateľov, ktorí ponúkajú flexibilný pracovný čas
Taktiež by sa vám mohlo ľahko stať, že nebudete mať šancu sa popri brigáde ešte pripravovať na štúdium, čo by vám spôsobilo ďalšie nepríjemnosti. Ak sa stredoškolákovi nepodarí stíhať brigáda popri škole, určite by v letných mesiacoch už nemal nad touto možnosťou váhať a okrem oddychu a užívania prázdnin na dovolenke, by mal istý čas stráviť aj na brigáde - získaním pracovných skúsenosti, zručností a nových kontaktov.
Niekoľko pomôcok a tipov, ktoré vám môžu pomôcť zorganizovať a ušetriť čas:
Diár – organizátor času
Napríklad aj tak jednoduchá pomôcka ako je diár, vám môže ušetriť množstvo času. Možno sa to nezdá, ale zorganizovaním si času na jednotlivé aktivity a úlohy, ktoré musíte splniť či už do školy, alebo aj mimo nej, môžete ušetriť veľa času. Už vopred budete vedieť, čo všetko si máte pripraviť a koľko vám to asi bude trvať. Takto po krátkom čase odhalíte, či vám zostáva dostatok času na rôzne iné aktivity. Zorganizovať si čas, by mal byť základný krok, ak si chcete nájsť brigádu popri štúdiu.
Dnes sa vám už ponúka veľa možností ako si čas zorganizovať. Rôzne organizéry v mobilných telefónoch vám umožnia zorganizovať si čas a byť vždy informovaný o tom, čo vás čaká a čo ešte máte zariadiť.
Čas strávený na sociálnych sieťach a pri TV
Ďalšou možnosťou ako ušetriť obrovské množstvo času, je aspoň čiastočne sa odpútať od moderných výdobytkov 21.storočia a hoci to znie ako klišé, ktoré pravidelne počúvate zo všetkých smerov, nemáte šancu nájsť si čas, ak sa týchto výdobytkov nedokážete čiastočne vzdať. Nehovoríme o úplnej ignorácii internetu a iných sociálnych médií. Aj tie sú v dnešnej dobe nevyhnutné pre všeobecný rozhľad a ich ovládanie na pokročilej úrovni už dnes očakáva takmer každý zamestnávateľ.
Dnes už však nie je nič výnimočné, ak mladý človek strávi na internete 4 alebo aj viac hodín denne. Čo za týždeň predstavuje 3 a pol dňa - ak hovoríme o pracovných dňoch. Ak by išlo v lepšom prípade len o jeden bežný deň, ten predstavuje tri osemhodinové pracovné dni. No a brigádovať 2-3 dni v týždni je pre študenta úplne postačujúce. Majte na pamäti, že brigádnik môže za týždeň odpracovať v priemere maximálne 20 hodín.
Sledujte, čo robíte
Pár týždňov skúste sledovať aké všetky aktivity robíte, pomôcť vám v tom môže už spomínaný diár. Rýchlo zistíte, kde míňate veľa času a kde by sa dal čas ušetriť. Každá ušetrená hodina je pre vás dobrá. Ak napriek vašej snahe zistíte, že čas, ktorý by ste ušetrili vám nestačí na to, aby ste mohli brigádovať, trávte tento čas užitočne.
Užitočne znamená s cieľom rozvíjať svoju osobnosť, zručnosti. Môžete sa venovať štúdiu cudzích jazykov, ktoré sú dnes pre získanie brigády nevyhnutné. Všetok tento čas vám bude užitočný neskôr, keď budete mať čas a hľadať si prácu či už na trvalý pracovný pomer alebo na dohodu.
Len niekoľko stredoškolákov si nájde brigádu popri škole
Ako sme už spomínali, študentov stredných škôl, ktorí stíhajú brigádovať popri škole je menej. Niektorí nemajú záujem, ďalší by záujem mali, no nemajú čas. Ak sa študentovi podarí nájsť brigáda, hoci len na pár hodín týždenne, sú to pre neho zaujímavé skúsenosti do budúcna. Váhať by ste nemali ani nad dobrovoľníctvom. Dobrovoľnícke práce ponúkajú veľmi flexibilný čas a stačí pracovať aj pár hodín týždenne či mesačne. Hoci túto činnosť robíte zadarmo, zamestnávatelia dobrovoľnícku činnosť veľmi oceňujú. Ďalším pozitívom je získavanie cenných skúseností a kontaktov.
Stredoškoláci si obyčajne nájdu ľahko brigádu v reštauráciách ako čašníci, či rôznych iných potravinových reťazcoch (fastfoodoch), ako pomocní pracovníci (v skladoch, nákupných centrách ako dokladači tovaru) a pod. Najnovšie štatistiky ukazujú, že pravidelne stúpa aj počet stredoškolských študentov, ktorí brigádujú popri škole. Ak ešte nie ste jedným z nich, môžete túto štatistiku vylepšiť.
Vysokoškolskí študenti majú na brigádu viac času
Situácia na vysokých školách je pre študentov priaznivejšia. Mnohé školy berú na vedomie, že študenti popri štúdiu majú prácu, a tak si je rozvrh možné aspoň čiastočne prispôsobiť. Zase však záleží od konkrétnej školy, fakulty a veľmi často aj od konkrétneho cvičiaceho. Úpravou rozvrhu môžu niekedy vysokoškoláci ušetriť aj jeden či dva pracovné dni v týždni.
Ušetrený čas by bola veľká škoda nevyužiť práve na získavanie praxe popri štúdiu. U vysokoškolských študentov by to mala byť takmer nevyhnutnosť, keďže sa pripravujú pre trh práce a mali by sledovať nároky zamestnávateľov, ktoré sú stále väčšie. Nič vysokoškoláka nepripraví viac na budúce zamestnanie ako prax v spoločnosti.
Ak v súčasnosti napriek všetkému nemáte toľko času, aby ste brigádu popri škole stíhali, venujte sa aktivitám, ktoré vám v budúcnosti uľahčia získať prácu vtedy, keď už času budete mať dostatok.