Brigáda v zahraničí – znie to veľmi dobre a väčšina dobrodružných mladých brigádnikov by ju neodmietla. Pomocou nich sa dá zlepšovať jazyk, spoznať rozmanité komunity ľudí, nové kultúry, mentalitu a pod. V životopise sa bude vynímať úžasne, avšak... nezabúdaj na riadne OVERENIE BRIGÁDY.
Najprv je potrebné vedieť, z akých overených webov túto prácu mimo Slovenska môžeš hľadať. Je potrebné hľadať na oficiálnych weboch, ako napríklad:
Nie je dobré odvolávať sa iba na rady svojich priateľov a rodiny. Dôležité je mať všetky potrebné papiere, brigádu si overiť napríklad pomocou prehliadača a prípadne si nájsť ľudí, ktorý takúto brigádu už absolvovali a opýtať sa ich na komentáre a recenzie. Prever si adresu a či agentúra, ktorá brigádu sprostredkúva naozaj existuje a je aktívna. Ak si nie si istý, môžeš požiadať o pomoc zamestnancov z EURES.
Následne, ak sa ti vybraná brigáda pozdáva a rovnako tak i zamestnávateľ, môžete spolu začať komunikovať. Samozrejme zaslať životopis a ostatné veci, o ktoré požiada (ako napríklad motivačný list), nikdy však predom neposielaj na cudzí účet peniaze ty (môže ísť o podvod, viac o tejto téme nájdeš v tomto článku).
Ak si ťa zamestnávateľ zvolí, pošle ti zmluvu, ktorá musí obsahovať:
- všetky informácie o práci, ktorú budeš vykonávať
- aké budú tvoje povinnosti
- výšku mzdy pracovné podmienky
Všetky tieto dôležité informácie musia byť explicitne a jasne napísané v zmluve, ktorú budeš podpisovať. Ak by si niečomu nerozumel, alebo sa ti niečo nepozdávalo, stále sa môžeš opýtať a žiadať vysvetlenie. Pamätaj : musia ti byť jasné všetky informácie a zmluva musí byť v jazyku, ktorému perfektne rozumieš!
Taktiež sa uisti, že sú tam informácie o samotnej agentúre:
- názov a adresu vášho budúceho zamestnávateľa, jeho identifikačné číslo a druh činnosti, ktorou sa zaoberá, kontaktné informácie (telefón, fax, email),
- obdobie, na ktoré pracovnú zmluvu uzatvárate,
- popis pracovnej náplne a pracovných podmienok, výška platu, termín vyplatenia,
- miesto výkonu práce,
- rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody,
- spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia.
Ak sú všetky doteraz spomínané veci v poriadku, môžeš sa začať baliť. Hlavne nezabudni PAS a ostatné doklady (občiansky preukaz, víza ...). Tieto i iné cennosti drž stále na očiach, aby sa náhodou nestratili. Ak sa tak náhodou stane, neváhaj a ihneď musíš kontaktovať políciu, ktorá ti poskytne doklad o strate.
Cenné dokumenty, spomínané doklady a iné dôležité veci nikdy nedávaj do rúk svojim zamestnávateľom. Niečo nemusí byť v poriadku, ak ich od teba žiadajú a v tomto prípade už môžeš spozorovať prvú tzv. red flag.
Napriek tomu, že sa o upozorneniach a radám, ako sa vyhnúť podvodom alebo dokonca trestným činnom počas svojho brigádovania v zahraničí, už len obchodovaniu s ľuďmi sa ročne nevyhne okolo 700 000 až 2 000 000 ľudí.
Ako rozpoznať, že sa niečo takéto deje aj tebe?
- Po príchode na miesto práce vám zamestnávateľ, prípadne iná osoba zoberie vaše veci, cennosti, doklady.
- Vyhráža sa násilím vám alebo vašej rodine.
- Ste nútený k práci, nedovolia vám ju skončiť, pôvodne dohodnuté podmienky práce sú vážne porušované, vykonávate inú prácu ako tú, ktorá vám bola ponúknutá.
- Žijete v neľudských podmienkach, ste väznení, vydieraní, týraný, pracujete zadarmo alebo za minimálnu mzdu.
- Priestory, v ktorých pracujete alebo bývate, sú uzamknuté alebo kontrolované.
- Pracujete v domácnosti alebo nelegálnej továrni, donútili vás k prostitúcii, žobraniu alebo nelegálnemu pouličnému predaju (drog, zbraní...).
Čo robiť, keď sa stanete obeťou:
- Utečte niekam, kde je mnoho ľudí. Malo by to byť verejné a zároveň oficiálne miesto, napr.: knižnica, pošta, nejaký úrad.
- Požiadajte o pomoc inštitúciu, nie súkromnú osobu. Taktiež môžete pomoc hľadať v kostoloch, nemocniciach alebo zariadeniach prvej pomoci.
- Pokúste sa kontaktovať slovenský konzulát alebo veľvyslanectvo, prípadne organizácie, ktoré pomáhajú obetiam obchodovania s ľuďmi.
- A hlavne sa neobviňujte. To, čo sa stalo, nie je vaša vina.
Nezabúdaj sa pravidelne ozývať svojej rodine a priateľom, prípadne si pripravte nejaké „záchranné slovo“ alebo vetu, ktorú použiješ v čase najväčšej núdze a aby rodina vedela ihneď reagovať.