Životopis, známy tiež ako CV (Curriculum Vitae), je kľúčovým dokumentom pri hľadaní zamestnania. Je nesmierne dôležité venovať mu dostatočnú pozornnosť. |
Na potencionálneho zamestnávateľa to vytvára prvý dojem, a preto je nesmierne dôležité venovať mu obrovskú pozornosť a to najmä jeho obsahu. Tu je niekoľko kľúčových bodov, ktoré nesmiete vo vašom životopise zabudnúť uviesť, aby ste vynikli v množstve uchádzačov:
Kontaktné údaje
V prvom rade by mal životopis obsahovať osobné údaje, ako celé vaše meno, titul, aktuálnu adresu vášho bydliska, telefónne číslo a email. V niektorých prípadoch je vhodné uviesť aj sociálne siete. Uistite sa, že tieto údaje sú vždy aktuálne a ľahko dostupné.
Vaše ciele
Do úvodu životopisu by ste mohli zahrnúť krátky odsek, v ktorom zhrniete vaše profesionálne ciele a schopnosti. Tento úvodný odsek poskytuje zamestnávateľovi rýchly prehľad o tom, kto ste a čo môžete firme ponúknuť. Takýto úvod nie je nutnosťou no môže vás odlíšiť od množstva iných uchádzačov o tú istú pozíciu.
Vzdelanie
Dôležitou súčasťou každého životopisu je vzdelanie. Zamestnávateľa bude zaujímať aké vzdelanie ste dosiahli a na akých školách. Je potrebné zapísať celý názov školy, dátum od kedy do kedy ste na nej študovali, prípadne uviesť aj fakultu alebo odbor. Na konci je dobré uviesť výšku dosiahnutého vzdelania na danej škole. Dobrým a prehľadným tipom je ako prvú uviesť školu, ktorú ste dokončili poslednú alebo na ktorej aktuálne študujete.
Pracovné skúsenosti
Časť, ktorá bude zamestnávateľa zaujímať asi najviac sú pracovné skúsenosti. Opíšte svoje predchádzajúce pracovné skúsenosti v chronologickom poradí. Veľmi podobne ako pri škole uveďte pre každú pozíciu názov spoločnosti, dátum od kedy do kedy ste v danej spoločnosti pracovali a stručný popis náplne vašej práce. Myslite na to, že akákoľvek prax je dôležitá, z každej brigády sa dá vyťažiť nejaká dobrá skúsenosť do životopisu.
Schopnosti a kvalifikácia
Zhrňte všetky vaše schopnosti, kvalifikácie, certifikáty alebo kurzy, ktoré sú relevantné pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Jazyky a technické zručnosti, prípadne ďalšie relevantné kompetencie, sú ďalším plusom a váš životopis len vylepšia. Pri jednotlivých kolónkach nezabudnite uviesť stupeň na ktorom jednotlivé zručnosti ovládate.
Aby sa o vás zamestnávateľ dozvedel niečo viac, môžete do životopisu uviesť aj svoje záľuby a silné stránky. Za najvyžadovanejšie sa považujú flexibilita, spoľahlivosť a komunikatívnosť.
Tipy pre zaručený uspech
1. Dizajn
Dizajn životopisu by mal byť profesionálny a najmä prehľadný. Odporúčame vám použiť jednoduché písmo, jasné odseky a zvýrazniť najdôležitejšie informácie.
2. Aktuálnosť
Pravidelne váš životopis aktualizujte, aby zodpovedal vašim aktuálnym skúsenostiam a cieľom.
3. Pravdivosť
Uvádzajte len pravdivé informácie. Zamestnávatelia si jednoducho vedia overiť vaše údaje a nepravdivé informácie môžu mať negatívny vplyv na váš profesionálny obraz.
Kde si životopis vytvoriť ?
Existuje množstvo stránok, kde si životopis môžete vytvoriť zadarmo, môžete si dokonca vybrať z viacerých šablón. Môžete zvoliť rôzny dizajn, písmo, farbu a podobne. Dizajn si samozrejme zvolíte sami, tak ako vám vyhovuje. Taktiež si môžete napríklad zvoliť šablónu s fotkou alebo bez.
Životopis je možné vytvoriť aj v rôznych variantoch, čo sa týka jazyka. Odporúčame si vytvoriť aj životopis v anglickom jazyku, ak by ho od vás zamestnávateľ vyžadoval.
Pamätajte, že váš životopis je vašim osobným marketingovým nástrojom, a práve preto by mal odzrkadľovať vaše skutočné a aktuálne schopnosti a skúsenosti. Dbajte na prevedenie, ktoré bude zaujímať potenciálnych zamestnávateľov.