Pri písaní životopisu sa často stretnete s dilemou či do životopisu vložiť svoju fotku. Samozrejme fotografia nie je povinnou súčasťou životopisu a žiadny personalista vás nepríjme na brigádu práve kvôli fotografií, ale môže sa pokojne stať, že vás kvôli nevhodnej fotografii neprijme. |
Akú fotografiu dať do životopisu
Pridať do životopisu fotografiu môže byť zisk, ale aj veľké riziko, hlavne ak do životopisu zvolíte tú nevhodnú. Ak sa teda rozhodnete, že fotografiu v životopise chcete, je veľmi dôležité premyslieť si, akú fotku si vyberiete. Aj keď vám osobne sa môže zdať, že na fotke vyzeráte dobre a fotografia sa do životopisu hodí, nemusí to tak vždy byť. Vždy sa držte tipov pre správny životopis.
Na fotografii v životopise by mal byť uchádzač o brigádu jasne viditeľný, najlepším variantom je teda portrét tváre vyhotovený u nejakého fotografa. Určite vhodným doplnkom fotky je úsmev, t.j. fotka nemá vyzerať veľmi strojene. Príjemný a pozitívny výraz tváre môže hneď personalistovi, čo to o človeku napovedať. Žiadne prehnané výrazy sebavedomia, či grimasy. Prirodzený výraz ukáže na fotke v životopise najlepšie.
Aká fotka nie je vhodná do životopisu
Personalistom denne chodí množstvo životopisov s fotografiami z dovolenky, s domácimi miláčikmi, z diskoték, barov a rôzne ďalšie momentky, ktoré sa k serióznemu záujmu o brigádu či prácu nehodia. Samozrejme aj tu môžu existovať výnimky. Napríklad pri uchádzačovi o prácu lyžiarskeho inštruktora, alebo uchádzača o brigádu animátora.
„Uchádzač, ktorý sa hlási na brigádu inštruktor lyžovania, môže poslať fotku napríklad aj zo zimnej dovolenky s lyžiarskou prilbou na hlave“.
Ide však naozaj o výnimočné prípady, kedy aj tieto fotky v životopise pochopí a môže ich dokonca ohodnotiť pozitívne.
Je však tucet ďalších prípadov, kedy nie je vhodné takéto a podobné fotografie neposielať. Ak vhodnú fotografiu v tom momente nemáte a životopis je potrebné poslať čo najskôr, fotografiu jednoducho do životopisu nedajte. Personalista to nebude hodnotiť negatívne. Fotkou zo súkromného albumu, môžete personalistovi o sebe povedať viac ako by ste chceli. Neposielajte tiež neaktuálne fotky spred niekoľkých rokov, fotografia by sa mala čo najviac podobať realite, aby personalista nebol zaskočený, keď vás neskôr pozve na pracovný pohovor.
Pozor si dávajte aj na viac odhalené fotografie a aj keď by ich možno časť personalistov ohodnotila kladne, nikdy neviete u koho nakoniec váš životopis skončí. Zvoľte radšej formálnejšie oblečenie.
Dbajte aj na to, aby fotografia bola v dobrej kvalite, správne zaostrená na vašu tvár a samozrejme tiež, aby ste boli na fotografii zreteľne viditeľný. V žiadnom prípade nepridávajte do fotografie žiadne efekty a aj retuš by mala byť v čo najmenšej možnej miere. Ak sa rozhodnete pre rámik , zvoľte ho úplne jednoduchý, najlepšie žiadny.
Asi najideálnejšie riešenie je zájsť do ateliéru a nechať sa odfotiť profesionálom. Ak mu poviete, že ide o fotku do životopisu, pravdepodobne sám bude veľmi dobre vedieť určiť aká fotografia a vaša póza bude vhodná. Fotograf vám zároveň spraví niekoľko druhov fotografii, z ktorých si vyberiete tie najlepšie.
Kde umiestniť fotografiu do životopisu
Ak už teda máte vybratú vhodnú fotku, nasleduje ďalšia dôležitá vec , a to jej umiestnenie do životopisu. Pravý alebo ľavý horný roh životopisu sú na umiestnenie fotografie najvhodnejšie. Taktiež treba zvoliť aj správnu veľkosť, aby personalista nemusel fotku skúmať lupou a zároveň, aby nezaberala veľkú časť životopisu. Veľkosť sa môže zhodovať napríklad s pasovým formátom (3x3,5 cm).
Myslite aj na to, že životopis budete posielať mailom, preto fotku pred vložením do životopisu zmenšite (na veľkosť max. 150kB). Ak chcete vidieť konkrétny príklad životopisu aj s miestom pre fotografiu pozrite si vzor životopisu v našej poradni.
Odlíšte sa videovizitkou
Aj keď je videovizitka uchádzača o brigádu na Slovensku takmer raritou, v zahraničí už ide o celkom bežnú prax. Odlíšte sa od svojich rovesníkov a natočte o sebe krátke prezentačné video, ktoré priložíte k životopisu. Často takéto video povie o uchádzačovi oveľa viac a v personalistovi zanechá oveľa lepší a profesionálnejší dojem z uchádzača.
Pre videovizitku taktiež zostávajú v platnosti všetky pravidlá, tak ako aj pri fotografii v životopise.