Celý deň sedíš v práci, ale zdá sa ti, že si nič neurobil? Pravdepodobne si už nepripadáš tak produktívny, ako predtým. Ako si môžeš pomôcť a odznova sa riadne sústrediť na prácu? |
Pravdou je, že je to jednoduchšie a príjemnejšie než si môžeš myslieť.
V prvom rade – je potrebné poznať samého seba. To znamená, zistiť, kedy si najviac sústredený. Si sova alebo ranné vtáča? Podľa toho si môžeš zvoliť, kedy sa ti budú najlepšie riešiť veci, hlavne tie, čo treba dohnať doma. Väčšina ľudí najrašej pracujú ráno, kedy sa plne sústredia iba na prácu. Poobedňajšie hodiny sú na tom už horšie.
Existujú dobé aj zlé dni
Dôležité je tiež pochopiť, že nie každý deň je ten „pravý“. Niektorí ľudia sa snažia prekonať svoje "zlé" dni a úplne im vzdorovať. Teraz príde to tajomstvo – pripusti si, že dnes proste na to náladu nemáš. Každý deň nie je rovnako dobrý – niekedy si motivovaný viac a stačí aj málo k tomu, aby si bol so sebou spokojný. Mnohokrát keď sa pracuje na rovnakej práci dlhší čas, ľudia strácajú motiváciu a nevidia v ničom svoj úspech a hlavne progres. Takže nenič seba samého a občas si dopraj odpočinok a prečisti si hlavu.
Nebuď na seba tak prísny
V prvom rade- je dôležité rozlišovať klesajúcu produktivitu kvôli demotivácii a prepracovanosti s lenivosťou. Nesnaž sa potlačiť vyčerpanosť, prijmi ju a začni riešiť, ako sa s ňou vyrovnáš. Produktivita narastá pokiaľ je náš mozog stimulovaný,hlavne vecami, ktoré nás bavia a podľa štúdie aj stresom. Ak je však stresu viac, vie mať opačný efekt.
Je jasné, že ak ti veľmi záleží na svojej práci alebo na škole, budeš sa najprv snažiť zo všetkých síl, aby si to prekonal. Môže sa to podariť, ale na ako dlho a bude to skutočne dobre odvedená práca, alebo len automatika? Rutiny alebo isté zvyky, ktoré si v živote robíme sú veľmi dôležité na usporiadanie života, alebo na časový manažment. Občas je však až potrebné, aby z nich človek unikol. V tomto prípade je veľmi dobré vyskúšať fyzické aktivity, cestovať alebo prosto urobiť niečo úplne spontánne.
Tvoje telo ti týmto negatívnym pocitom dáva najavo, že je čas sa zrelaxovať a všetko zvládať s istým odstupom. Uvidíš, že keď si prejdeš tzv. relaxačnou fázou, budeš znova schopný pracovať tak smelo a veselo ako prvé dni.
Je potrebné nastaviť si systém aj v práci
Samozrejme, počas pracovného týždňa nemôžeš len tak odísť a vybaviť si letenku do USA. Ani študentský život sa nedá len tak zastaviť. Preto je dobré pri práci rozpoznávať, ktoré úlohy sú najnáročnejšie a ktoré si nevyžadujú toľkú koncentráciu. Ak to vieš rozlíšiť, je to super, pretože ak nastane čas, kedy nebudeš niečo zvládať, prepni na úlohu, ktorá je jednoduchšia. Daj si čas, načerpaj energiu a potom sa k tomu vráť. Čo to znamená? To, že ak aj nemáš naozaj chuť niečo urobiť – spravíš aspoň nejakú časť a tvoj deň neostane bez progresu.