Aj keď si vyťažený z neustáleho riešenia odkiaľ vezmeš potrebné peniaze na zaplatenie nájmu, alebo každodenných potrieb, nemôžeš zabúdať sám na seba. Chápeme, aké to je. Zlý pocit prichádza už len z toho, ako ráno vstaneš. Bojíš sa si odpočinúť lebo to následne vyzerá, akoby sa poriadne nesnažíš? Každý nezamestnaný človek si prejde štádiom stresu, ktorý nezamestnanosť obnáša. Dáme ti pár spôsobov, ako sa o seba postarať.
Okrem toho, že strácaš príjem, s nezamestnanosťou prichádzajú aj iné negatívne straty, ako je:
- pracovná identita
- sebavedomie
- denná rutina
- cieľavedomosť
- kontakty z práce
Tento stav vie nejedného zraziť na kolená, no ak dáš tomu riadny čas, všetko sa napraví. Podstatné je objaviť techniky, ktoré ti pomôžu so spracovaním tejto situácie.
Byť naštvaný alebo smutný je prirodzené. No, nezanedbávaj sa. Netýka sa to iba tvojho fyzického stavu, no aj psychického. Príjmi svoje pocity a pracuj s nimi. Najčastejšie sa odporúča prejavenie svojich pocitov pomocou nejakého kreatívneho koníčka. Taktiež sa oplatí o tom rozprávať. Nič ti nepomôže, keď sa budeš iba kritizovať a tlačiť sa do kúta. Ak si čerstvo nezamestnaný a nevieš, čo so sebou, hlavne sa neizoluj a nestráň sa okoliu.
Ako sa zbaviť stresu?
Cvičenie je najúčinnejší bojovník proti stresu. Pomáha ti to naštartovať a dokonca náladu úplne zmeniť. Aj ak nie si typ pre posilňovňu, bolo by dobré nad tým popremýšľať a vytvoriť si plán.
Jedlo je tiež veľmi dôležité. Nie je jedno, čo zješ, hlavne kvôli jeho zloženiu. Na redukciu stresu sa odporúča vylúčiť všetko sladké a najmä rafinované cukry, ktoré najprv síce vedú k podpore energie, ale taktiež rýchlo o ňu prichádzaš. Zabúdať môžeš aj na kofeín alebo energetické nápoje, ktoré taktiež vedia spôsobiť náhlu zmenu nálady. Neodporúča sa ani pitie alkoholu a fajčenie.
Na druhej strane sa snaž vyberať stravu s omega-3 mastnými kyselinami, čo veľmi dobre pomáha pri načerpávaní správnej nálady a energie. Nájdeš ich najmä v rybách a orechoch.
Ostaň pozitívny
- Udržiavaj si svoj denný režim. Pomocou neho môžeš mať na všetko vyhradený čas a usporiadané priority
- Sústreď sa na to, čo vieš kontrolovať. Neovplyvníš to, ako rýchlo sa ti zamestnávatelia ozvú, na druhú stranu ty rozhoduješ o tom, kde a koľko žiadostí pošleš.
- Nájdi si aktivity, ktoré ťa posunú vpred. Svoj voľný čas využi prospešne pre obe strany. Vyskúšaj si urobiť kurz, robiť dobrovoľníka alebo sa niečomu nauč sám doma. A ak to budú práve kurzy, certifikát môžeš využiť pri hľadaní práce a v svojom novom životopise, ktorý si môžeš vytvoriť už hneď teraz.