Kto by v svojom živote neuvítal o niečo viac odvahy alebo sebavedomia? Asertivita je presne to, čo pravdepodobne hľadáš. Ide o schopnosť presadzovať rozdielny názor od druhej osoby. Avšak aj napriek tomu, že by asertivita mala byť chápaná skôr pozitívne, na prvý dojem pre viacerých ľudí asertívny človek pôsobí skôr ako agresívny. Je však podstatné uvedomovať si rozdiely medzi nimi:
Asertivita: je o balanse a uvedomí si svojej vlastnej ceny, ale aj o dbaní a pochopení potrieb ostatných.
Agresivita: na druhej strane je o vyhrávaní za každú cenu. Agresívny človek nedbá na svoje okolie alebo na pocity svojich kolegov alebo známych.
Stanov si hranice
Už si od niekoho počul, že si až príliš zhovievavý a ľudia ťa iba využívajú? Pravdepodobne sa naozaj snažíš iba všetkým vyhovieť, ale máš z toho rovnaký osoh ako druhá strana? Ak si uvedomuješ, že vo vzájomných vzťahoch a nie len medzi tebou a kolegami či šéfom, ale aj medzi tvojimi známymi, neprebieha spätná väzba, musíš sa prosto proti tomu postaviť.
Hranice, ktoré si vytvoríš, by ti mali pomáhať v rýchlom rozhodnutí a premyslení, komu, kedy a s čím pomôžeš a tiež ako ľudí okolo budeš prijímať a jednať s nimi. Asertivita nás má hlavne učiť, ako prezentovať svoj vlastný názor, aj keď nie je vo vzhode voči okoliu. Ako sa spomína vyššie, je tiež potrebné porozumieť potrebám druhej strany. Síce nechceš vyznieť, ako agresor, ale je potrebné v istých situáciách povedať „nie“.
Najviac preferovaná technika asertívnej komunikácie je tzv. pokazená platňa. Áno, svoje požiadavky stále opakovať a pripomínať.
„Ja“ a „Ty“
Je potrebné trénovať frázy, ktoré budú viac prejavovať tvoje potreby. Najlepšie je skúsiť začínať vety s „Ja by som chcel...“, „Podľa mňa...“. Najmä ak budeš niekomu vysvetľovať, prečo nie si ochotný za nich zastúpiť na zmene, alebo urobiť prácu, ktorá bola zadaná im, pretože jej máš ty sám dosť.
Zrozumiteľne, pomaly – ale isto !
Keď sa budeš niekomu snažiť vysvetliť tvoju momentálnu situáciu, snaž sa rozprávať, čo najjednoduchšie a priamo. Nemusíš rozvíjať celý príbeh, ktorý je za tým. Dôležité je, aby druhá strana pochopila, prečo nie a bližšie a osobnejšie dôvody si nechaj pre seba.
Taktiež je dôležité ostať kľudný. Asertivita so sebou niekedy prináša pocit moci a sebavedomia – ak ju raz pochopíš a naučíš sa s ňou pracovať, pochopíš, že iba ty sám dokážeš byť sám sebe pánom. Ako sa spomína vyššie, asertivita mnohým ľuďom v krajných prípadoch pripomína agresivitu – preto rozprávaj pomaly a zrozumiteľne. Tiež je dôležité pracovať s očným kontaktom a dávať si pozor aké signály vysiela reč nášho tela. Hlavne sa neboj povedať, čo skutočne chceš povedať.
Rozdielnosť názorov
Necíť sa zle, ak s tvojimi názormi nebude niekto súhlasiť. Kritika je všadeprítomná a nikto sa jej nevyhne. Lepšie je ak sa ju naučíš prijímať a vždy si z nej niečo vezmeš. Dokonca sa odporúča sa na ňu aj pýtal – ak ti dá niekto kritický komentár (aj v negatívnom znení) opýtaj sa, prečo presne.
Asertivita ti má v prvom rade pomôcť pochopiť svoje vlastné miesto (či už v práci, v rodine, v škole..), pomôcť ti v uvedomovaní, že aj tvoj názor má váhu. Nie vždy sa tvoje názory stretnú s pochopením u druhých ľudí a to je okay – nič sa nedeje. Podstatné je, aby si sa nenechal zbytočne vykoľajiť a šiel si za tým, čo skutočne chceš. Asertivita však učí o rovnováhe medzi názormi - tvojím ako aj názorom okolia, o dbanie na okolie a empatiou rovnako ako osobné ambície ambicie.
Asertvita je veľmi prospešná nielen v domáckom prostredí a medzi kamarátmi, ale aj v práci a v škole. Prezentovanie svojho názoru a pritom chápať názory a pocity iných je veľká výhoda. Hľadanie brigády alebo práce môže byť pre teba o dosť jednoduchšie, ak sa naučíš pracovať s asertivitou.
Ak by si mal záujem, vyskúšaj náš ONLINE vzdelávací kurz zameraní na SOFT SKILLS a spoznaj svoje schopnosti pracovať v tíme, o emočnej inteligencii alebo aj o schopnosti komunikovať.