V prvom rade je dôležité povedať, načo stres vlastne máme- čomu pomáha? Stres je naša prirodzená reakcia na nebezpečnú situáciu. Informácia z vonkajšieho sveta sa nám pomocou zmyslov dostane do mozgu, kde sa spracuje. Táto reakcia spôsobí stres, na ktorý musíme nejakým spôsobom reagovať – to je tzv. „fight or flight effect“ (bojovať alebo utiecť/ uletieť). Náš mozog danú situáciu prehodnotí a vyšle signál, čo je treba robiť. Veľakrát sami nemusíme presne vedieť alebo si uvedomovať, čo sa stalo, ale zareagujeme! A to práve vďaka stresu.
Stres nám je úplne prirodzený, dokonca nám zachraňuje život! Samozrejme, stres nespôsobujú iba situácie akými sú napríklad autonehoda, alebo útok medveďa. Ide aj o oveľa bežnejšie situácie – v práci, v škole, v rodine... Stresové situácie u človeka vyvolávajú psychologické zmeny, akými je rýchlejšie dýchanie, zrýchlený tep, rozšírené zreničky, potenie a napätie svalstva – stresové hormóny „posadnú“ naše telo a zbystria nám zmysly. V podstate funguje ako hnacia sila. Stres je síce dokonalou obranou, ale vôbec nie je dobrým pánom.
Nepriaznivé účinky
Stres sa z nášho života nedá úplne vymazať. Potrebujeme ho. Avšak priveľa stresu škodí – a vedia to najmä tí, ktorí v strese žijú každodenne. V čom je problém?. Už sme si vyššie prirovnali stres k hnacej sile a teda pokiaľ je ho veľa, náš organizmus nemusí stíhať - preto je dôležité "pribrzdiť" a uvoľniť sa. No veľa ľudí nevie ako a nech sa snažia ako chcú, stres je stále prítomný. To spôsobuje mnoho nepriaznivých účinkov. Vysoký level adrenalínu môže spôsobiť reálne zdravotné komplikácie a nie iba po psychickej stránke, ale aj fyzicky, to je upchanie ciev, zvýšený krvný tlak a zvyšuje šancu infarktu a mŕtvice. Z psychologického hľadiska, ktoré je taktiež veľmi dôležité pre zdravé fungovanie, vie vysoký level stresu spôsobiť úzkosť a depresiu.
Čo pomáha, ak je človek dlhodobo vystavený stresu a nejde ho znížiť?
Pre zbavenie sa prebytočného stresu sa odporúčajú najmä 3 veci:
- RELAXÁCIA
- FYZICKÉ AKTIVITY
- SPOLOČNOSŤ
Nie je úplne zdravé, ak sa snažíme stresovým situáciám vyhýbať. Naopak – čím viac si ich zažijeme, tým lepšie sa ich naučíme zvládať. Poznáš to, keď ideš prezentovať projekt pred celou triedou a tebe sa zatmie pred očami a vyschne ti v hrdle? To všetko sa tréningom zlepší.
Priaznivé účinky
Okrem toho, čo sme si o strese povedali na začiatku, musíme si priznať, že vďaka stresu sme sa veľakrát dostali až za hranicu svojich síl. Či sa to týkalo práce alebo školy – ak prišlo nejaké ťažké zadanie a deadline bol do nasledovného dňa, pravdepodobne, hlavne stres nám to umožnil celé dokončiť načas. Stres vlastne prospieva našej produktivite.
Trik je v tom, že stres nás núti niečo robiť, so zvýšeným adrenalínom v tele je nemožné iba nečinne sedieť. Podobne je to napríklad so športom alebo inou fyzickou aktivitou. Napríklad, ak máš zadaný deadline, tlačí ťa čas a vieš, že to musíš stihnúť. Z toho vznikne stres, ktorý ti pomôže zadanie napríklad spraviť rýchlejšie – funguje to úplne rovnako, ako keď sa ocitneme v nebezpečnej situácii. Naša myseľ všetko prebytočné alebo povedzme sekundárne z našej hlavy odstráni a sústredí sa iba na to najdôležitejšie – čo je v tomto prípade dokončenie zadania.