„Na uskutočnenie ťažkej práce si vyberám lenivého človeka. Pretože lenivý človek nájde jednoduchý spôsob, ako túto prácu zvládnuť.“ — Bill Gates |
Aby si mohol byť dobre zamestnaný, úspešný a bohatý potrebuješ vstať o 5 ráno, stihnúť si zabehať, dobre sa najesť a samozrejme začať pracovať. Nie je teda žiadnym prekvapením, že lenivci sa berú ako presné opaky.
Nemôžeme však všetkých lenivých ľudí hádzať do jedného vreca.
Potreba poznávať (Need for Cognition)
Ide o termín, ktorý odkazuje na užívanie si aktivít, ktoré vyžadujú primárne myslenie. Aktívni ľudia majú túto potrebu minimálnu, preto potrebujú stále niečo robiť. Naopak myslitelia potrebujú stále nové výzvy a radi sa ponárajú do svojho vnútorného sveta. To je aj dôvod prečo ich ľudia považujú za lenivých.
V skratke, ide o to, že ľudia s bohatým vnútorným svetom sa nezačnú tak ľahko nudiť. Títo ľudia si vyberajú prednostne aktivity, ktoré sprevádza mentálna stimulácia. Okrem toho je o nich známe, že majú vyššie IQ.
Nie je lenivec ako lenivec. Aby sme si to ujasnili, leniví ľudia môžu byť pre firmu veľmi prospešní ako aj jej hlavný problém. My však nejdeme hovoriť o lenivcoch, čo sa práci stránia, ale o lenivcoch, ktorí si chcú ušetriť veľa času a svoju prácu vedia dokončiť rýchlejším a šikovnejším spôsobom než ostatní. Vedia sa nad ňou hlboko zamyslieť a snažiť sa prísť na jednoduché riešenie.
Ako sa ich kvality prejavujú na pracovisku?
Majú aj iné záľuby
Nie sú to ľudia, ktorí sa sústredia iba na prácu, ale majú aj záľuby, ktorým sa chcú venovať, keď prídu domov. Práca nemusí byť ich celý život, aby boli v nej najlepší a oni to veľmi dobre vedia.
Ľudia, ktorí maju prácu na prvom mieste môžu premýšľať až moc, potom práca trvá dlhšie a človek sa cíti šte viac vyčerpaný. Určite to neprispieva ani firme.
Neradi strácajú čas
Prečo niečo zbytočne naťahovať ak sa to dá zvládnuť veľmi rýchlo. Toto je východisko každého lenivca. Šetrí tým síce aj svoj vlastný čas, ale aj čas firmy. Vždy sa snažia hľadať, čo najjednoduchšiu cestu, ktorá im ušetrí energiu. Je to napríklad naplánovanie online konferencií miesto stretnutia sa osobne.
Myslia skôr ako urobia
V rukáve majú vždy nejaký trik, ako efektívne a prakticky v projektoch postupovať. Ich tajomstvo je v dobrej organizácii a plánovaní.
Vyhýbajú sa opravám
Nikomu sa nechce svoju prácu začínať úplne od začiatku, alebo ju prerábať. Leniví ľudia si na to dávajú veľký pozor- vedia koľko času im to šetrí. Snažia sa pracovať veľmi kreatívne a aj keď narazia na problém hravo ho vyriešia. V skratke, vždy si nájdu cestu, ako zadania dokončiť precízne s minimálnymi opravami.
Neznamená to, že svoju prácu, čo najrýchlejšie vyriešia a neprekontroľujú. Sú to poctiví pracovníci a na svojej práci im veľmi záleží.
Sú v pohode
Problémy vedia riešiť bez väčších problémov. Sú uvoľnenejší a pri riešení zadania postupujú štrukturovane- preberajú bod po bode. Ľudia, čo majú vo zvyku stresovať sú väčšinou chaotickí a neusporiadaní. Lenivý človek bude vedieť ostať v kľude a zvládnuť väčší pracovný nátlak.
Nesústredia sa na všetko naraz
Radšej sa sústredia na jednu vec- ale poriadne! Na jeden projekt sa vedia sústrediť veľmi dlho, čo im pomáha dosiahnuť vytúžený cieľ. Multitasking nie je ich vec, vedia, že by ním boli zbytočne zmätení.
Vedia, ako veci dokončiť a veria svojim zamestnancom
Ak ide o manažéra s touto povahou a črtami, je možné, že to bude šéf, ktorý vás väčšinu času nechá robiť si svoju prácu osamote. Na rozdiel od aktívnych manažérov, ktorý podporujú mikromanažment leniví manažéri vám budú dôverovať a nebudú ťa kontrolovať každú hodinu.
Nikomu nie je prijemné stále napomínanie alebo kontrolovanie, preto leniví manažéri majú hotových skôr viacero vecí.
Podobáš sa na "lenivca" z nášho stránku? V tom prípade je čas využiť svoje silné stránky a ozvať sa do sveta profesie! Vyvtor si svoj online životopis a ešte dnes si nájdi brigádu, ktorá ti bude pasovať.