Podľa prvých chvíľ strávených v prítomnosti neznámeho človeka vieme veľmi rýchlo povedať, či nám je človek sympatický alebo naopak. Ako môžeme tieto veci vedieť ešte predtým, ako by sme sa s človekom porozprávali? Ako to funguje v práci, počas pracovných pohovorov - to už nestačí životopis?
Ako sa tvorí prvý dojem?
Väčšine ľudí sú najsympatickejší atraktívni ľudia. Je to všetko iba o vzhľade? Podľa všetkého ani nie. Ľudia si prvý dojem tvoria už od prvých sekúnd, kedy sa s neznámou osobou stretnú. Na pracovných pohovoroch je dôležité dobre vyzerať, ale ako sme spomínali v minulom článku, podstatná je aj držanie tela a gestikulácia. Rovnako je dôležité pracovať s mimikou- ľudia, ktorí viac prejavujú prekvapenie, radosť alebo súcit a iné emócie, sú tí, ktorých si všetci veľmi ľahko obľúbi. Nikomu sa predsa nechce baviť s človekom, čo sa pri celom rozhovore tvári unudene a nezaujato.
Ako si si mohol vyvodiť v prvom odstavci, ľudia si svoj prvý dojem utvárajú hlavne na základe neverbálnej komunikácie. To, kto sa nám na prvý pohľad pozdávať si vieme najrýchlejšie určiť vďaka tvárovým detailom. Na základe výskumov bolo objavené, že už ako malé deti sa snažíme rozoznávať hlavne tvárové detaily a mimiku. Je to nápomocné napríklad pre rozoznávanie emócií. Táto vlastnosť je úplne prirodzená a pochopiteľná, keďže nám dopomáha určitým spôsobom chápať a hlbšie porozumieť konverzácii s druhou osobou.
Prvý dojem na pracovnom pohovore
Nemusí to platiť iba pre pracovné pohovory, ale ak chceš urobiť dobrý prvý dojem aj pri nových spolužiakoch, či inej udalosti, stačí dodržiavať tieto body:
- Usmievaj sa (ľudia si rýchlejšie všimnú niekoho, kto sa usmieva)
- Udržiavaj očný kontakt (ale vyvaruj sa neustálemu zízaniu)
- Na sebe maj hlavne čisté a primerané oblečenie
- Základná hygiena musí byť
- Ver si a nesnaž sa byť niečím, čo nie si
Na záver je dôležité dodať, že každý človek berie ostatných po svojom. Aj ty sám rozoznávaš ľudskú tvár na základe iných kritérií než napríklad tvoji kamaráti. Zatiaľ, čo tebe by niekto prišiel veľmi nesympatický, tvojmu kamarátovi môže prísť ako veľmi dôveryhodný človek. Rovnako ako vkus na módu, ľudia sa líšia aj vkusom na druhých ľudí. Najdôležitejšie je sa aspoň priblížiť tomu, čo je považované za vhodné a snažil sa o dobrý dojem najmä v takých situáciách, ako je napríklad pracovný pohovor. Neverbálna komunikácia mnohokrát zastáva dôležitú úlohu v dôležitých situáciách, vnímame ju občas až nevedome a preto si ani neuvedomujeme aký má veľký dopad.