“Každý kto má záujem pracovať má právo byť zamestnaný“. Keby to však bolo tak utopisticky jednoduché nedosahovala by nezamestnanosť v súčasnosti tak závratne vysoké čísla. Veľká väčšina zamestnávateľov pozerá pri výbere svojich pracovníkov na predchádzajúce zamestnanie v životopise. Ako však mať akékoľvek pracovné skúsenosti, keď si hľadám brigádu po prvý raz? |
Trochu ľahšiu situáciu vo fáze hľadania prvej (platenej) brigády majú najmä tí, ktorým už na škole bola poskytnutá možnosť, prípadne povinne museli absolvovať prax v reálnej firme, obyčajne v odbore, ktorý sa štúdia priamo týkal. Aj takúto skúsenosť by ste určite nemali zabudnúť napísať do vášho životopisu, pokiaľ bude akokoľvek relevantná k pracovnej pozícií o ktorú prejavíte záujem.
Pre tých, ktorí to šťastie nemali a povinnú ani dobrovoľnú prax počas štúdia absolvovať nemohli sa naskytá otázka, či napriek tomu majú šancu nájsť si brigádu. V dobe pretrvávajúcej hospodárskej krízy, kedy nezamestnanosť stále stúpa, kriticky najmä medzi mladými ľuďmi – absolventmi škôl, či už stredných alebo vysokých, vám nikto pracovné miesto stopercentne zaručiť nemôže, pokiaľ je problém aj s trvalými pracovnými pozíciami.
Napriek tomu, že veľa firiem trvá na predošlých pracovných skúsenostiach, ktoré daná pracovná pozícia vyžaduje, nájde sa aj mnoho spoločností, ktoré prax nevyžadujú a vychovávajú si vlastných zamestnancov najmä z radov študentov, či absolventov stredných a vysokých škôl. Spoločnosti k tomuto kroku pristupujú najmä preto, že majú záujem o mladých ľudí, ktorí neboli podobnou prácou nijak ovplyvnení a nemajú žiadne zlé návyky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť ich výkon. Preto radšej financujú pravidelné školenia a vytvárajú si zamestnancov, ktorí budú spĺňať všetky predpoklady, ktoré daná brigáda vyžaduje.
Sú aj brigády pre 16 ročných a mladších študentov, ktoré nevyžadujú žiadne predchádzajúce skúsenosti. Sú to najmä rôzne pomocné práce, roznášanie letákov a pod.
Ak teda spoločnosť má záujem prijímať nových brigádnikov bez predošlých pracovných skúseností, pozerá sa pri výbere pracovníkov na iné faktory a špecifiká. Tomuto je prispôsobený aj pracovný pohovor zameraný skôr na osobnosť, vedomosti kandidáta, jeho študijný odbor a podobne.
Brigáda obyčajne nemá tak vysoké nároky ako zamestnanie na trvalý pracovný pomer, preto sú obyčajne pracovné skúsenosti výhodou, nie nevyhnutnosťou. Predošlé skúsenosti sú skôr vyžadované pri špecifickejších brigádach, ktoré sú obyčajne aj lepšie platené a atraktívnejšie pre uchádzačov.
Na záver azda už len odpoveď na dôležitú otázku položenú hneď v úvode. Mám šancu nájsť si brigádu, ak nemám žiadne predošlé pracovné skúsenosti? Odpoveď znie zaručene áno, avšak pod podmienkou, že naozaj chcem brigádovať a využijem všetky svoje schopnosti, aby som danú pracovnú pozíciu získal.