Ak žijete v malom meste, je táto otázka na mieste. Ako si nájsť brigádu v meste, kde zaľudnenosť nepresahuje niekoľko tisíc obyvateľov? Je to veru obtiažne a dosvedčuje to aj množstvo takýchto dotazov z vašej strany. |
Všetko je závislé od rozvinutosti daného regiónu, teda priemyslu, poľnohospodárstva resp. služieb ako sú napr. turizmus. Rastúce a prosperujúce firmy vytvárajú priestor pre vznik brigádnických pozícií, ktorými sa snažia personálne pokryť svoje potreby. Naopak v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, kde je ťažké zamestnať sa aj na trvalý pracovný pomer, je nedostatok brigád. Jednoducho dopyt po práci výrazne prekračuje jej ponuku, čím sa stáva nedostupnejšou. V takýchto regiónoch je zároveň aj cena práce nižšia – menej kvalifikované pozície sú študenti ochotní vykonávať aj za oveľa nižšiu mzdu. Stačí si v ponuke jednoducho porovnať inzeráty z hlavného mesta a inzeráty z východu. Toto je realita dneška.
Navyše treba dodať, že pokiaľ zamestnávateľ z takéhoto regiónu otvorí novú pozíciu pre brigádnika nemusí ani podávať inzerát. Vždy sa niekto z nájde, kto túto pozíciu obsadí, či už je to niekto z rodiny alebo blízkeho okolia. Odporúčame sa preto zamerať na svoje blízke okolie a povypytovať rodičov, ich známych, kamarátov, obehať si najbližšie prevádzky podnikov, či hotelov.
Ak hľadám brigádu a napriek tomu sa mi to v mieste bydliska nedarí, treba sa popozerať po najbližšom väčšom okresnom, či krajskom meste a v istých prípadoch uvažovať aj o zmene adresy. Mobilita práce je už veľmi známy pojem aj u nás. Síce k výdavkom pribudnú náklady na cestovné ale aj toto je cesta ako si zarobiť na svoje výdavky, či už z nutnosti na prežitie alebo na zábavu. Držíme palce.