Ovládať prvú pomoc nie je na škodu. Nikdy nevieš, kedy príde vhod poznať aspoň jej základné kroky. Niekedy záchrana života závisí iba od poskytnutí prvej pomoci načas.
Ak niekomu príde nevoľno, poraní nejakú časť tela, alebo dokonca odpadne je dobré vedieť jednať okamžite. Ide o napätú a veľmi stresujúcu situáciu. Je však potrebné zachovať si chladnú hlavu a nepanikáriť.
Zapamätaj si: Akákoľvek prvá pomoc je lepšia než žiadna!
Každý zamestnanec musí absolvovať BOZP kurz, kde sa oboznámi s prvou pomocou a bezpečnostnými pokynami, ktoré musí dodržiavať, aby boli v bezpečí oni aj kolegovia. Už ho máte za sebou? Nevadí, zopakovať si základné kroky prvej pomoci nie je nikdy na zbytočné.
Čo je prvá pomoc a čo by si mal vedieť
Prvá pomoc je instantná pomoc človeku, ktorý sa zranil alebo je chorý. Predchádza príchodu záchranky a zdravotníkova, keďže ich cesta nejakú dobu trvá, je prvá pomoc tak dôležitá a pri niektorých situáciách aj kľúčová pre záchranu ľudského života.
Čo by mal záchranca vedieť:
-
Zhodnoť situáciu s ohľadom na vlastné zdravie
-
Zisti príznaky úrazu alebo ochorenia
-
Poskytni prvú pomoc
-
Privolaj špeciálnu pomoc a počkať do príchodu zdravotníka
Vždy, ako prvé ošetruj zranenia, ktoré priamo ohrozujú život. Sú to stavy ako zástava dýchania, zastavenie krvného obehu, veľké vonkajšie krvácanie, bezvedomie a šok.
Kedy volať 155 a kedy 112?
155 sa volá v prípade, že ide výhradne o zdravotné ťažkosti.
112 integruje všetky linky záchranného systému. Toto číslo volaj, ak okrem zdravotníkov potrebuješ aj pomoc hasičov alebo policajtov.
Pomoc hasičov napríklad, ak ide o dopravné nehody, úraz v uzavretých a ťažko prístupných priestoroch, pri úniku chemikálií, škodlivých látok, požiaroch atď.
Pomoc policajtov, ak je úraz spôsobený inou osobou, napríklad počas bitky, napadnutia alebo ide o pracovný úraz.
Volaj na ktorékoľvek, hlavne zavolaj!
Čo ako prvé urobiť, keď uvidím zranenú osobu?
V prvom rade dbaj na vlastné zdravie. Ak sa zraníš aj ty, kto vám obom dá prvú pomoc?
Začni tým, že zistíš či je zranená osoba pri vedomí, dýcha alebo krváca
Zisti, či je osoba pri vedomí. Môžeš to zistiť hlasným oslovením alebo bolestivým podnetom (ako je stlačenie trapézového svalu alebo lalôčika na uchu.
Over, či osoba dýcha. V prvom rade spriechodni dýchacie cesty tým, že osobe zakloníš hlavu dozadu. Jednou rukou pritlač čelo a druhou nadvihni bradu. Skontroluj, či sú dýchacie cesty priechodné.
Ak sú, môžeš skontrolovať dýchanie. Prilož ucho nad ústa pacienta a sústreď sa na obalsť hrudníka. Jazyk nevyťahuj rukami ani ním nijako nemanipuluj.
Ak postihnutý nedýcha, je možné že bude mať poškodené aj krvný obeh. V tomto prípade ihneď volajte tiesňovú linku. Dispečer vás bude navigovať a vysvetl, ako poskytnúť prvú pomoc.
Resustitácia (KPR)
Potom, čo si zavolal záchranku, je potrebné začať osobu oživovať.
Svoje ruky umiestni do stredu hrudnej kosti. Budeš ho stláčať asi 6 centimetrov do hĺbky v rytme piesne Rolničky, Rolničky...
Laikovia v resustitácii by nemali poskytovať dýchanie z úst do úst.
Skúsenejší záchrancovia môže po 30 stlačeniach hrudníka zakloniť hlavu postihnutého, priložiť pery na jeho pery, zapchať mu nos a vdýchnuť objem svojho normálneho výdychu do jeho dýchacích ciest. Spraví to takto 2 x a potom sa začne znova 30 x stláčať.
Pokračujte, až kým neprídu zachranári.
Ak si neobjavil nijaké život ohrozujúce príznaky, môžeš pokračovať v odhaľovaní iných zranení
-
Predstav sa osobe
-
Ponúkni je pomoc
-
Pýtaj sa, ako sa cíti alebo či postihnutého niečo nebolí
-
Vysvetlite osobe, čo idete robiť
-
Obnažte postihnutú časť tela
-
Dôkladne časť tela skontrolujte
Vedel si, že najviac úrazov sa paradoxne udeje v domácom prostredí? Každé zamestnanie má však svoje riziká a je treba byť opatrný a prípadne aj vedieť pomôcť.
Veľmi nápomocná stránka www.prvápomoc.sk ti poskytne všetky podstané info k rôznym príčinám zranení a ako sa o osobu správne postarať.