Na svete existujú dva typy ľudí- tí, ktorým nerobí problém ostať do noci hore a spať do poobedia a iní, ktorí sú ráno plný energie a do svojej postele líhajú, čo najskôr. Obidva typy sú podmienené našej genetike, životnému štýlu ale dokonca aj našej nálade. Dokonca sa na túto tému udialo aj niekoľko experimentov, vedci tomuto vravia chronotypy. Na internete nájdeš množstvo druhov týchto chronotypov, my sa zameriame na tieto dva extrémy.
Ktorý typ je teda zdravší?
To je veľmi individuálne, možno by viacerí povedali, že byť ranným vtáčaťom je zdravšia a prirodzenejšia forma, no to vôbec nie je tak. Nemusí to byť vždy naším pričinením, že nedokážeme skoro ráno vstať alebo skôr zaspať. Odborníci sa vyjadrujú, že je to naše prirodzené naladenie a bohužiaľ proti tomu sa ťažko bojuje. Najzdravší režim je ten, ktorý si vytvoríme sami, podľa nášho denného režimu a životného štýlu.
Najväčší problém nočným sovám robí skoré vstávanie, či už do práce alebo do školy. Dá sa s tým však bojovať, alebo sa aspoň snažiť svoj režim zameniť a usporiadať si, kedy je fajn dovoliť si ostať dlho do noci hore a kedy ísť späť skôr, aby si vládal na ďalší deň.
Aké sú hlavné rozdiely medzi nočným typom a ranným?
-
Ranné vtáčatá sú podľa štúdií o niečo stabilnejšie a menej náchylné k frustrácii alebo ťažkostiam v živote. Na druhej strane nočné sovy sú o niečo extravagantnejšie a impulzívne.
-
Nejde teraz o žiadne IQ testy, no keď sa robil experiment na týchto dvoch chronotypoch, zistilo sa, že v testoch pre skúmanie inteligencie vyšli z toho lepšie nočné sovy. Ranné vtáčatá sú zase na druhú stranu o niečo viac aktívnejšie.
-
Vedel si, že ranné vtáčatá sú najkreatívnejšie v nočných hodinách a nočné sovy ráno? Nejde o žiadnu chybu, naša kreativita je najsilnejšia práve počas nášho útlmu.
-
Ešte ďalšia zaujímavosť- vedci dnes vedia dokonca zistiť tvoj režim pomocou prezretia tvojej kože. Ide primárne o biologické hodiny, ktoré pôsobia napríklad aj na starších ľudí a preto sa budia a chodia spať skôr, zatiaľ, čo mladšia generácia nemá problém ostať hore až do svitania. Takže podľa zloženia tvojich kožných buniek sa dá povedať, ktorému chronotypu holduješ.
Už vieš, ktorý chronotyp si ty? Náš spánok ovplyvňuje každú časť nášho života, ako pracujeme, ako sa učíme, našu aktivitu a dokonca aj kreativitu. Vďaka tomu, že si uvedomíš, ktorý spánkový režim je ten tvoj, lepšie sa tým pádom dajú usporiadať bežné akcie a povinnosti počas dňa. Je to jedna časť toho, ako dosiahnuť lepšieho výkonu a rýchlejšie si poradíš s time managementom.