Vyskúšali ste vo vašich študentských časoch nejaké brigády? Aké najzaujímavejšie práce ste vykonávali? Čo ste si kúpili z prvej výplaty?
Samozrejme. Ak som si chcel počas výšky niečo kúpiť mimo peňazí, ktoré som dostával na školu od rodičov, musel som si na to sám zarobiť na brigáde. Robil som naozaj všeličo. Možno najpamätnejšie boli pre mňa brigády, kedy sme v noci opravovali električkové trate. Pracovali sme celú noc. Odmena bola asi sto korún za noc a za peniaze som si väčšinou kúpil nejaké oblečenie.
Čo hovoríte na veľkú nezamestnanosť mladých ľudí na Slovensku? Akú veľkú prioritu by mala mať v spoločnosti otázka riešenia nezamestnanosti mladých?
Nezamestnanosť mladých v niektorých regiónoch presahuje až 30%. To je katastrofa, pretože mladí ľudia akoby pre seba v budúcnosti nevideli uplatnenie. Mnoho z nich potom odchádza do zahraničia, čo je pre našu krajinu obrovská strata. Riešenie nezamestnanosti považujem za kľúčový problém, prioritu číslo jedna.
Aké impulzy potrebuje trh práce, aby sa naštartovala zamestnanosť?
Zvyšovanie daní, zavádzanie daňových licencií, či zhoršovanie podnikateľského prostredia sú v priamom rozpore s riešením nezamestnanosti. Slovensko sa v konkurencii krajín už siedmy rok za sebou prepadá a v rebríčku Svetového ekonomického fóra sme v súčasnosti až na 78. Mieste. V EÚ sú za nami už len Gréci! Keď sa rozprávam so zamestnávateľmi najviac ich trápi veľmi nízka vymožiteľnosť práva, vysoká byrokracia, či vysoké daňové a odvodové zaťaženie.
Akú legislatívu by ste ako prezident podporili pre zníženie nezamestnanosti mladých?
Akúkoľvek legislatívu, ktorá by vytvárala lepšie podmienky na tvorbu pracovných miest.
Aký máte názor na súčasný legislatívny vzťah zamestnanec – brigádnik?
Myslím si, že treba nájsť správny balans medzi tým, aby mohli zamestnávatelia vytvárať aj takéto brigádnické pracovné miesta, ale zároveň, aby mali brigádnici zabezpečené primerané pracovné podmienky. Prílišné zaťažovanie a obmedzovanie brigádnickej práce vedie k nedostatku príležitostí, aby si mladí ľudia aspoň trochu zarobili.
Ako by ste 3 vetami ako prezident presvedčili mladého študenta/brigádnika, že platiť dane a odvody sa oplatí a že tieto prostriedky sú efektívne použité na služby pre občana?
Z daní a odvodov je financovaný náš sociálny systém, zdravotníctvo, školstvo atď.. Bez nich by tieto oblasti neprežili. Problémom je, že korupcia, rozkrádanie a zle postavené dane podnecujú k tomu, že ľudia strácajú zmysel a chuť dane a odvody platiť. Je preto potrebné urobiť všetko preto, aby sme vrátili dôveru využívania peňazí od občanov.
S odstupom času, myslíte si, že zavedenie odvodov z dohôd bolo správnym riešením?
Nie, od začiatku som tvrdil, a za tým si stojím, že tento zákon poškodil slovenskej ekonomike a napríklad aj študentom, ktorí si chcú privyrobiť.
Vetovali by ste taký zákon, ktorý v minulosti zaviedol vyššie odvody z dohôd?
Už v príprave zákona by som príslušnému ministrovi argumentoval, že takýto zákon bude len zvyšovať nezamestnanosť a škodiť občanom. Ak by to nezaberalo, vyvinul by som verejný tlak na vládu a parlament, aby takýto zákon neprijali.
Boli ste niekedy v situácii keď ste museli pracovať bez zmluvy načierno?
Nie.
Stalo sa vám, že ste nedostali svoju výplatu, alebo vám nebola vyplatená načas?
Začiatky podnikania boli ťažké. Hoci sme si svoju výplatu vyplácali sami, postavili sme si ju veľmi nízko, aby sme naše podnikanie vôbec vedeli rozbehnúť.
Čím by ste ako prezident motivovali mladých, ktorí dlhodobo brigáduju v zahraničí, aby sa vrátili domov?
To je veľmi ťažké. Až 70% mladých ľudí chce zo Slovenska odísť. Sám mám syna, ktorý pracuje v Prahe a dcéru, ktorá pracuje v Londýne. Tu si jednoducho nenašli uplatnenie, mnoho mladých je z vývoja na Slovensku sklamaných. Musíme urobiť všetko preto, aby sme na Slovensku vytvorili také podmienky, aby mladí ľudia nehľadali uplatnenie mimo našej krajiny.
Zamestnávatelia sa stále viac sťažujú na systém školstva, ktorý produkuje mladých ľudí neuplatniteľných na trhu práce. Aké by malo byť riešenie tejto situácie?
Na jednom zo stretnutí s občanmi sa mi jedna študentka sťažovala, že sa bojí, že nenájde na Slovensku uplatnenie. Študovala totiž dizajn leteckých motorov a na Slovensku sa letecké motory nevyrábajú. Akoby sme všetci chceli vlastniť vysokoškolský titul a je pritom jedno aký. A to je chyba. Vysoké školy sú nesmierne dôležité, ale je potrebné uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Vysoké školy často žijú odtrhnuté od reality, chýba ich tesnejšie prepojenie s praxou. Vysoké školy by mali sledovať aké požiadavky na vzdelanie kladie trh práce a na základe toho upravovať svoje zameranie. Vzdelanie by nemalo byť samoúčelné.
Akú motivačnú radu by ste dali mladým ako prezidentský kandidát, aby uspeli na trhu práce?
Mladým by som poradil, aby okrem dobrých výsledkov v škole bolo za nimi, niečo, čo ich odlišuje ako osobnosť, čo ich robí odlišnými. Ako manažér som prijímal do zamestnania stovky ľudí. Vždy som sa snažil z toho množstva uchádzačov vyberať takých, ktorí okrem potrebného vzdelania a skúseností mali za sebou aj niečo, čo ich od ostatných odlišovalo. Povedzme, že sa cez letné prázdniny venovali organizácii detských táborov alebo na škole pracovali v študentskom časopise. Mladým by som poradil, aby svoj čas nevenovali len škole. Škola je samozrejme najdôležitejšia, ale je potrebné na sebe pracovať. Každá skúsenosť nás posúva a pre zamestnávateľov sú zaujimaví aktívni ľudia.