Šikanovanie na školách, teda bullying, je viacerým veľmi dobre známe. Ide o šikanu jednotliva v školskom kolektíve. Na základných a stredných školách ale i v médiách sa o šikanovaní hvoorí čoraz častejšie - iné je už to, ako na šikanovanie jednotlivé školy reagujú. Vieme, že šikanovanie môže mať vážne následky na jedincovi, ktorí si ňou musí prejsť. Od zhoršenia známok až po trvácnu psychickú traumu.
Nie je to však iba školské prostredie plné mladých ľudí - šikana sa vyskytuje aj v dospelom veku, v práci. Jej následky sú však rovnako silného rázu. Mnohokrát ide o bezvýchodiskovú situáciu, kedy už dospelý človek nevie nájsť pomoc, prípadne sa bojí a hanbí o ňu požiadať.
Čo je mobbing?
Podobne ako bullying na školách, je mobbing na pracoviskách. Ide o systematické a intenzívne útočenie skupinky, teda kolegov na jedného človeka z kolektívu.
Mobbing je nebezpečný hlavne z dôvodu dlhodobého nátlaku, ktorý kolektív vytvára, čím sa zhoršuje psychické i fyzické zdravie obete, čo môže viezť až v samovražde.
Ako spozorovať šikanu v práci zo strany kolektívu?
Mobbing na pracovisku sa dá prejaviť všeliako - záleží hlavne na tom, v akom kolektíve sa pohybuješ. Za načastejšie prejavy mobbingu sú:
- ignorovanie obete
- kričanie a urážanie
- neustála kritika
- nepríjemné poznámky na súkroný život obete
- šírenie kledieb a rečí o obeti
- znevažovanie názorov
Čo je bossing?
Byť šéfom a lídrom tímu ľudí je náročná práca - vyžaduje organizovanosť, precíznosť ale i vľúdnosť a porozumenie. Niektorým však nanešťastie takého vlastnosti nič nehovoria. Ak šéf, alebo nadriadený šikanuje svojho zamestnanca, vtedy sa jedná o bossing.
Ako sa prejavuje bossing?
Rovnako ako mobbing, aj bossing sa môže prejavovať vždy inak, toto sú základné a možné prejavy:
- výžaduje sa neprimeraný výkon (vyšší než na tvojich kolegov)
- ignorovanie ohodnotenia nadštandartnej práce (nadčasy, práca počas sviatkov, dovolenky..)
- vyvolávanie mimo pracovnú dobu alebo ku koncu zmeny, z dôvodu pridania práce navyše
- nemožnosť navýšiť mzdu, bonusov atd v porovnaní s kolegami
- znevažovanie, urážanie, sexuálne obťažovanie a iné zneužívanie svojej pozície nadriadeného
- nerovné zachádzanie na základe diskriminácie pohlavia, rasy a pod.
Aké sú následky šikanovania v práci?
Dlhodobé šikanovanie a ponižovanie jedinca v kolektívne výrazne vplýva na to, ako sa cíti a ako pracuje. Toto sú príklady :
- bolesti hlavy
- únava a vyčerpanie
- ťažkosti so súsredením na prácu
- zabúdanie
- užívanie návykových látok
- poruchy trávenia
- depresie a úzkosti
Čo robiť, ak som sa stal obeťou šikany v práci?
V prvom rade, je potrebné si uznať, že je niekde chyba. Ako starší a dospelí ľudia, je niekedy ťažké priznať si ako sa cítime zraniteľné a ublížene. Dôverovať niekomu v takejto situácii je ťažké, avšak najlepšou cestou je - rozhovor. Najlepšie s blízkou osobou z práce, ktorá pozná kolektív, šéfa, ale aj teba. Pomôže ti to uvedomiť si, kde je chyba.
Ďalším krokom by bolo tento problém posunúť vyššie. Pokiaľ ťa obťažujú kolegovia, zájdi za nadriadeným a pokiaľ je šikanátorom tvoj šéf, môžeš podať anonymnú sťažnosť na personálnom.
Ešte predtým, ako si zvolíš túto cestu, niekedy je najjednoduchšia cesta tá najlepšia - niektorí ľudia si totiž neuvedomujú, ako svojim správaním ubližujú. Mohol by si sa pokúsiť o rozhovor a vysvetliť druhej strane, čo je podľa teba zle.
Zdroje:
https://blog.profesia.sk/sikana-na-pracovisku/
https://www.alexpeterson.sk/sikana-v-praci/