Ako ovplyvňujú sociálne siete nádej na nájdenie práce? Na čo si dávať pozor predtým, ako svoj profil uverejním aj v životopise? |
Sociálne siete hýbu naším životom - v pozitívnom, ale občas aj v negatívnom zmysle. Každý má dnes už svoj profil na všeomožných platformách, kde môžeme zdieľať svoje fotky, videá, myšlienky a nálady. Je však dobré vedieť, kde je naša hranica, síce máme založené svoje osobné profily, stále je potrebné myslieť na to, že ide o "sociálne siete", takže sa každý deň prepájame aj s neznámymi ľuďmi a nami zdieľané statusy sú často otvorené mnohým ľuďom, ktorí ich niekedy vedia aj zneužiť. V skratke, sociálne média treba využívať s rozvahou.
Majú však svoje výhody - dá sa pomocou nich zarábať, propagácia funguje rýchlo a efektívne, keďže firma vie osloviť mnoho ľudí naraz a tiež sa pomocou nich veľa dozvieme, spájame sa s priateľmi, hľadéme nové kontakty a pomocou nich sa rýchlo zabavíme.
Sociálne média však vedia zasiahnuť aj do nášho kariérneho života. Ako sa spomína vyššie, pravdepodobne niet firmy, ktorá by ich nepoužívala a preto napríklad aj tvoj zamestnávateľ alebo priamo šéf ťa tam môže nájsť. Mnoho ľudí však na to stále nemyslí a nevhodný obsah na profile vie niekedy úplne zkaziť nádej na získanie práce.
Mnoho ponúk práce dnes nájdeš aj priamo v profiloch firiem, alebo v profile tvojich priateľov - tieto ponuky je však potrebné preverovať.
Tvoje meno
Niekedy je možné pýtať si prácu aj priamo cez sociálne siete. Čo si v prvom rade budeš musieť poriešiť, je tvoje meno: v žiadnom prípade nepoužívaj vulgarizmy, úplne to kazí serióznosť, s ktorou žiadaš prácu. Tiež sa nehodí mať svoje meno nejako poprekrúcané, úplne vymyslené, detské zdrobneniny (kvetinka, lasočka...), alebo používanie čísel (hviezdička123),
Meno by malo byť také s akým si sa narodil - meno a priezvisko. Ak by ťa zmena tvojho mena moc obmedzovala, stále je možnosť založiť si svoj profesionálny profil, kde môžeš komunikovať so zamestnávateľom.
To isté platí pre e-mail, ktorý by mal byť 100% profesionálny, skladal sa iba z tvojho mena a priezviska.
Až v takejto forme ich môžeš pridať aj do svojho životopisu!
Obsah profilu
Opäť, nehodí sa ak zdieľaš nevhodný obsah - erotický rasistický (alebo inak urážilivý), násilnický obsah. Na sociálnych sieťach sa dnes dá nájsť hotcičo a samozrejme, každý si na vlastnú zodpovednosť zdieľa, čo chce. Opäť - použime trochu zdravý rozum a premyslime si, čím sa chceme odprezentovať. Napríklad zdieľanie fotiekv spodnom prádle, alebo nahé fotky, extrémistické idee a násilie asi nie je presne to, čím sa chceme v očiach zamestnávateľa (niektorí ani v očiach príbuzných) ukázať.
A znova- ak aj toto považuješ za obmedzenie, stále si môžeš založiť nový profesionálny profil.
Vyjadrovanie
Neplatí to iba pri komunikácii cez sociálne sieťe, ale aj inde. Je potrebné sa vyjadrovať správne po slovensky, alebo v cudzom jazyku (závisí od typu práce a jej požiadaviek), spisovne, gramaticky správne a hlavne slušne. Ak si hľadáš prácu a niekoho ideš prvýkrát osloviť, je vhodné napísať aspoň Dobrý deň, a nezabudnúť napísať aj svoje meno.
Snaž sa komunikovať s rešpektom a gramaticky správe - pridáva to na profesionalite a serióznosti.
Prečo je otázka sociálnych sietí tak dôležitá?
Svoj profil, možno aj na viacerých takýchto platformách má dnes každý a je veľmi jednoduché si každého vyhľadať. Zamestnávatelia môžu tvoj profil využívať aj priamo v práci - ak budeš administrátor stránky, starať sa o články, reklamu a pod. Alebo ich môžu využívať na rýchlejšiu komunikáciu s tebou.
Každopádne, sociálne siete môžu byť dobrou vizitkou, ale rovnako tak vedia aj uškodiť. zatiaľ čo niektorí zaemstnávatelia ich neberú tak vážne a nekontroľujú ich, naopak, niektorí zamestnávatelia si chcú doplniť obraz a spoznať ťa.
Ak svoj profil pridáš do životopisu vie to hrať v tvoj prospech / napríklad ak robíš svoje vlastné stránky, alebo fotíš, chceš sa spropagovať/ Niektorí ľudia si dokonca zakladajú profily čisto pre tento účeľ.
Rovnaké pravidlá platia aj na našej stránke, ktorá je určená čisto na hľadanie brigád, avšak svoj profil by si mal každý brigádnik založiť. Preto je tiež dôležité, aké meno si zadáš a hlavne, čo všetko zadáš do svojho online životopisu.