Aj drobné chyby, ktorým nevenujeme mnoho pozornosti vedia rozhodnúť o tom, či prácu dostaneš alebo nie. Chceš vedieť, ktoré to sú? |
Hľadanie brigády a rovnako tak práce, je vždy stres. Nechceme nič pokaziť a chceme si nájsť hlavne takú, ktorá nám bude čo najviac pasovať. Vytvorený životopis alebo pohovor musia byť dokonalé a na základé banalít nechceme našu šancu prepásť. Na ktoré veci je treba dávať pozor a ktorým sa vyvarovať?
Sociálne médiá
Ako mladý a niekedy aj teraz, si mnohokrát pod zámienkou vtipu ani neuvedomíme, čo všetko uverejníme na našej profilovej stránke. Mnohokrát to čo sa nám zdá vtipné alebo plne nevinné nemusí tak vyznieť pre firmu, u ktorej sa chceme zamestnať. Pokiaľ napríklad vo svojom životopise uverejníš aj odkaz na tvoj profil na niektorej zo sociálnych sietí, je tiež dobré ešte raz si prezrieť, čo všetko tam máš.
Ako vie profil na sociálnych sieťach ľuďom v hľadaní práce pomáhať, tak im vie aj zničiť šancu na uplatnenie a to práve kvôli nevhodným príspevkom alebo iným veciam.
Menej platené miesta
Je jasné, že nie hneď nastúpiš na najlepšie platenú brigádu alebo prácu. Je potreba na sebe pracovať a začať, ako každý, od nuly. Mladí ľudia vedia často ohŕňať nosom nad tými menej platenými prácami. Nie je však potreba sa na tieto práce pozerať rovno takto. Každá práca niečomu naučí a je na niečo dobrá.
Dobrovoľníctvo
Rovnako ako menej platené práce – možno, že dobrovoľníctvo je na tom o niečo horšie. Pretože načo na niečom pracovať, ak zato nedostaneš zaplatené? Máme hneď niekoľko dôvodov, prečo sa dobrovoľníctvo vypláca. Jednou z nich je to, že aj keď máš problém nájsť vo svojom okolí brigádu, dobrovoľníctvo je aspoň niečo čo si môžeš pridať na životopis a ukázať tak budúcemu zamestnávateľovi, že si aktívny a snažíš sa na sebe pracovať.
Navyše, aj keď ti dobrovoľníctvo neprinesie peniaze, môže ti dať príležitosť nájsť nejakú brigádu alebo prácu v budúcnosti. Navyše môžeš získať aj vzácne kontakty
Čakanie kým sa niekto ozve
Odoslanie jedného životopisu a motivačného listu nie je všetko. Potrebné je rozhodiť siete a loviť. Nie však len tak bezhlavo, ale aj tak aby si vedel svoju prácu zvládať. Veľmi nápomocný ti môže byť aj Simulátor pracovného pohovoru, ktorý môžeš vyskúšať hneď teraz.
Rada znie: Nečakaj kým sa ti niekto ozve a pokiaľ skutočne prácu potrebuješ, je potrebné aj hľadať. Nie vždy sa personalistom alebo zamestnávateľom ozvať sa späť, je možné, že na niektoré odpovede budeš čakať do nekonečna.
Posielanie toho istého životopisu a motivačného listu
Každá práca sa zameriava na niečo iné, preto je dôležité svoje životopisy sem-tam upraviť a upriamiť na skúsenosti a znalosti, ktoré sa pre tvoju pracovnú pozíciu budú hodiť.
„Mal som hľadať skôr“
Toto je chyba začiatočníkov, ktorí sa snažia nájsť trvalšie zamestnanie priamo po strednej. Je fajn užiť si svoje posledné študentské leto, ale nikdy nie je naškodu predom si preštudovať kam by si sa asi chcel dostať a začínať sa o túto pozíciu zaujímať aj skôr.
Takže veľmi dôležité je hlavne správne načasovanie a správne napísaný životopis s motivačným listom. Ak sa chystáš na svoj prvý pohovor a nevieš, čo presne čakať, prezri si, ako sa spávne obliecť a ako pohovor úspešne dotiahnuť dokonca.