Vzdelávanie v inej krajine dáva možnosť získať skúsenosti, ktoré by si doma nikdy získať nemohol. Vedia to aj zamestnávatelia a dokážu to patrične oceniť. |
Štúdium v zahraničí je stále atraktívnejším spôsobom cestovania. Spoznávanie krajín, kultúry, získavanie skúseností a to všetko s grantom, ktorý ti síce väčšinou nezaplatí celý pobyt, no určite vo veľkej miere pomôže. Je s tým spojených mnoho vybavovačiek a veľakrát musíš v neznámom prostredí vystupovať zo svojej komfortnej zóny. Ako ti štúdium v zahraničí pomôže pri hľadaní práce? Sú študenti s podobnými skúsenosťami uprednostňovaní?
Zaujímavý bod do životopisu
Každé CV obsahuje veľa bodov, ktoré si zamestnávateľ všíma viac či menej. Pozastavuje sa najmä nad predchádzajúcimi pracovnými skúsenosťami a zručnosťami v odbore. Samotné štúdium nie je bod, nad ktorým sa pozastaví. Hlavne ak je väčšina uchádzačov z rovnakej školy. Zahraničná škola určite pozornosť upúta. Navyše sa pohovor môže ľahko preniesť z formálnej roviny do príjemne neformálnej. Pri troche šťastia bol tvoj potencionálny šéf v danej destinácií aspoň na výlet.
Overená schopnosť komunikácie v cudzom jazyku
Zahraničná skúsenosť v životopise tiež jednoznačne potvrdzuje tvoje jazykové schopnosti. Automaticky sa predpokladá, že pre teba daný jazyk, resp. angličtina nie je žiadny problém. Prípadným vstupným jazykovým testom sa síce asi nevyhneš, predsa len si si mohol zahraničný pobyt vymyslieť, no určite ich zvládneš ľavou zadnou.
Nevyhnutná flexibilita
Okrem očividných výhod v podobe precvičovania jazyka ti zahraničie ponúka rozvoj aj iných pre zamestnávateľa atraktívnych schopností. Sťahovanie sa do inej krajiny či všeobecne cestovanie človeka učí byť flexibilným. Čím viac cestuješ, tým ľahšie sa vieš prispôsobiť novým situáciám a rýchlejšie riešiť náhle problémy. Rýchlo reaguješ a nestrácaš hlavu. Aj to sa o tebe dá zistiť z jediného bodu v životopise.
Zodpovedný prístup
Vybavenie všetkých náležitostí pred sťahovaním a po nasťahovaní trvá až príliš dlho. Musíš si kontrolovať papiere, tlačiť formuláre, sledovať deadline-y. Len na získanie grantu v prípade programu Erasmus+ potrebuješ viac papierov ako si pravdepodobne vybavil za svoj dovtedajší život. Ak na niečo náhodou zabudneš, prichádza ďalšie vybavovanie. Zodpovednosť je žiadúca pri každom druhu práce a zahraničné štúdium ti ju intenzívne rozvíja. A aj to vie človek na stoličke oproti.
Štúdium v zahraničí ťa, samozrejme, zmení a ovplyvní tvoje názory v rôznych oblastiach života, či už pracovného alebo súkromného. Je to skúsenosť, ktorá sa počíta a častokrát zvyšuje tvoje šance nad študentov bez podobnej skúsenosti.
„Kvalita cestovanie nie je meraná podľa toho ako ďaleko cestujete, ale ako veľmi vás to zmenilo.“
autor fotografií: Miroslava Argalášová